iTRAS > Katalog > Bílé kameny

Bílé kameny

zkamenělí sloni v chráněné krajinné oblasti Lužické hory

Bílé kameny

Přírodní památka Bílé kameny představuje osamocenou skupinku pískovcových skal, které svou bělostí a zaoblenými tvary připomínají mohutné hřbety odpočívajících slonů – proto se tyto skály někdy nazývají jako Sloní kameny, Sloní skály, Zkamenělí sloni apod. Skály dosahují výšky až 20 m. V jejich stěnách místy vznikly vlivem vyvětrání méně odolných vrstev pískovců oválné dutiny, menší jeskyně a skalní tunely. Kolem skal prochází naučná stezka Lužické a Žitavské hory.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. května 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Bílé kamenyMezi Bílými kam…Mezi Bílými kam…Bílé kameny


Další informace:

Vznik Bílých kamenů

Počátek vzniku Bílých kamenů spadá do druhohor (před 100 miliony lety), kdy byla zdejší oblast dnem křídového moře. Usadily se zde mocné vrstvy křemitých pískovců, které byly po ústupu moře vyzdviženy a erozní činností postupně odnášeny. Zachovala se jen skupina skalek, které známe v dnešní podobě. Svrchní části skal tvoří pískovce s vyšším obsahem minerálu kaolinitu, který způsobuje jejich charakteristické bílé zabarvení.

Bílé kameny a noise gate

Kdesi ve skalních stěnách Bílých kamenů se lze údajně setkat se zajímavým jevem označovaným jako noise gate (šumová brána) – když mluvíte do skalní stěny a někdo za vámi stojí, neuslyší ani slovo, stěna totiž zvuk zcela pohltí (ztiší).

Skalní tunel jako zesilovač

Ve skále nedaleko turistického naučného panelu se nachází zajímavý skalní tunel, který působí jako zesilovač zvuku. Návod na použití: "Vyluzovač" zvuku nechť se postaví na jednu stranu tunelu a posluchač na druhou. Slabé "mručení" dojde od "vyluzovače" k posluchači několikanásobně zesíleno.

Externí odkazy:

Skalní tunel na Sloních kamenech jako zesilovač zvuku

Pozn.: tato nahrávka je dost nekvalitní, je třeba si to vyzkoušet osobně :)


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Pohostinství (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (3) ~ Výlety (1) ~ Zábava (3) ~ Zajímavosti (57)
Hora Jizera

Hora Jizera

2. nejvyšší hora české části Jizerských hor — Druhá nejvyšší hora chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a zároveň hora s nejvyšším převýšením od sedla ze všech jizerskohorských tisícovek. Na samém vrcholu je mohutná žulová skála upravená na vyhlídku.



Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

největší rezervace Jizerských hor — Nejrozsáhlejší rezervace v CHKO Jizerské hory. Dochovaly se tu jedny z největších přírodě blízkých lesů s převahou bučin v Čechách.



Černá tůň

Černá tůň

temný průchod do jiných světů — Jeskyňka, z části zanořená do temných vod tůně, jakoby ponoukala k proplutí do prehistorických časů, tak jako v Cestě do pravěku.



Hrad Roimund

Hrad Roimund

zřícenina ve spárech bukového hvozdu — Hrdé torzo strážního hradu ze 14. stol. v objetí věkovitých buků – místo, které si podmaní každého vnímavého návštěvníka. Název hradu byl zvolen na počest Karla IV. a v překladu znamená Králova hora. Kulturní památka.



Na Čihadle

Na Čihadle

vrchoviště, kde číhali čihaři — Na tomto vrchovišti s jezírky kdysi stávalo čihadlo, kde jizerskohorští čihaři čekávali na přílet zpěvného ptactva.



Okolo zámku Lemberk

Okolo zámku Lemberk

procházka krajem svaté Zdislavy — Na 3km trase probádáte vskutku nevídaně malebný kousek země u Jablonného v Podještědí. Tamní kraj je úzce spjat se sv. Zdislavou.



Velký Vápenný

Velký Vápenný

stříbřité lesy nad Jítravou — V téměř liduprázdných lesích nad Jítravou je ukrytý stříbrný poklad – a nehledejte ho v zemi, nýbrž ve výšce vašich očí…



Vodopád Bílá Smědá

Vodopád Bílá Smědá

třímetrový vodopád s vějířovitými proudy — Vodopád patří s průtokem přes 100 l za sekundu k těm nejvodnatějším v ČR. Měří málo přes 3 m a vytváří dva vějířovité proudy.



Vodopád na Černém potoce

Vodopád na Černém potoce

jeden z největších vodopádů Jizerských hor — Tento sedmimetrový vodopád patří k nejvyšším v CHKO Jizerské hory. Uprostřed vodopádu je zaklíněn charakteristický velký balvan. Nachází se v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny.



Vodopád Velký Štolpich

Vodopád Velký Štolpich

kaskáda v Jizerskohorských bučinách — Vodopád překonává skalní stěnu vysokou asi 30 m a tříští se do několika samostatných vodopádů a kaskád. Nejvyšší vodopád má 5 m.



Kontaktní informace

Informační centrum
Náměstí Míru 23
Jablonné v Podještědí
471 25
Tel.:[+420] 487 829 970
Email:info@jvpmesto.cz
Web:www.jablonnevp.cz

Poloha

GPS:
50°48'6.386"N, 14°51'12.987"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Liberec
Obec:Jítrava, Rynoltice

Doporučení

Zdálky Bílé kameny skutečně připomínají světlé a oblé hřbety slonů. Pozorovatel s trochou fantazií rozezná i sloní uši :) Vskutku moc pěkné a zajímavé místo u Jítravy, které stojí za návštěvu! Dá se odsud podniknout i fajn výlet na nedalekou Popovu skálu.

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz

Zobrazit všechna doporučení (2)

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz