iTRAS > Katalog > Čertoryje

Čertoryje

jedny z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě

Čertoryje

Území zvané Čertoryje se rozkládá nedaleko obce Tvarožná Lhota v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Jedná se o 325 ha květnatých orchidejových luk, prostoupených nádhernými solitérními duby, drobnými lesíky, prameništi a mokřady; pro svoji mimořádnou krajinářskou a floristickou hodnotu patří čertoryjské louky k nejpřísněji chráněným v ČR. Roste zde přes 20 druhů orchidejí – tímto počtem se Čertoryje řadí k nejbohatším lokalitám výskytu vstavačovitých rostlin ve střední Evropě! Národní přírodní rezervace.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 30. dubna 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Národní přírodn…Národní přírodn…Národní přírodn…Národní přírodn…


Další informace:

Čertoryje – ráj orchidejí

V území národní přírodní rezervace Čertoryje se vyskytují opravdové poklady naší rostlinné říše – roste zde přes 20 druhů orchidejí a mnohé z nich tu přežívají na jedné z posledních lokalit v rámci celé ČR. K těm nejzajímavějším orchidejím patří např. nádherná hlavinka horská (Traunsteinera globosa), tořič čmelákovitý (Ophrys holosericea), tořič včelonosný (Ophrys apifera), orchidej s největším květem v Evropě střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) či rudohlávek jehlancovitý (Anacamptis pyramidalis), jehož zdejší populace je nejbohatší u nás.

Upozornění pro návštěvníky!

Při procházkách čertoryjskými loukami netrhejte žádné rostliny, pohybujte se pouze po vyznačených turistických stezkách a zbytečně nesešlapávejte luční porosty. Krásu místních luk vnímejte pouze očima nebo objektivem fotoaparátu. V národní přírodní rezervaci se pravidelně pohybuje Stráž ochrany přírody Bílých Karpat.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (2) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (3) ~ Půjčovny (2) ~ Relaxace (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (4) ~ Výlety (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (22)
Bílé Karpaty

Bílé Karpaty

oblast květnatých orchidejových luk a starých ovocných sadů — Rozsáhlé území při JV hranici ČR s SK, jež je příkladnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Unikátní květnaté orchidejové louky prostupují staré ovocné sady, drobná políčka, zahrady, původní lesy, … CHKO a biosférická rezervace UNESCO.



Chřiby

Chřiby

malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.



Baťův kanál

Baťův kanál

53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.



Přechod Bílých Karpat

Přechod Bílých Karpat

trek přes Bílé Karpaty z Petrova do Valašských Klobouků — Cca 130 km trasa napříč CHKO Bílé Karpaty. Navštívíte bělokarpatské vinice, nádherné orchidejové louky, staré ovocné sady, nejvyšší horu české strany Bílých Karpat, horské pralesy, malebnou kopaničářskou krajinu, strmá vršatská bradla aj.



Adamcova oskeruše

Adamcova oskeruše

nejstarší jeřáb oskeruše a největší ovocný strom v ČR — Nejmohutnější (výška 17 m, obvod kmene 4,6 m) a zřejmě i nejstarší (cca 400 let) exemplář druhu jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) na území ČR a zároveň největší ovocný strom u nás. Roste na vrchu Žerotín u Radějova v Bílých Karpatech. Památný strom.



Skanzen Strážnice

Skanzen Strážnice

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy — Skanzen v obci Strážnice v Bílých Karpatech, představující lidovou architekturu významných mikroregionů Slovácka ze 17. až 19. století. Venkovní i vnitřní expozice jsou zařízeny tak, aby věrohodně připomínaly způsob života našich předků.



Větrný mlýn Kuželov

Větrný mlýn Kuželov

plně funkční větrný mlýn holandského typu z roku 1842 — Holandský (zděný) typ větrného mlýna z roku 1842, nacházející se nad obcí Kuželov v Bílých Karpatech. Jedná se o poslední plně funkční větrný mlýn tohoto typu v ČR. V přilehlých budovách je expozice horňáckého bydlení. Národní kulturní památka.



Vinné sklepy Petrov-Plže

Vinné sklepy Petrov-Plže

vinařský areál z 15. století připomínající Tolkienův Hobitín — Zajímavý vinařský areál v Petrově-Plžích v Bílých Karpatech, budovaný již někdy od 15. stol. Dnes je tu k vidění asi 80 bohatě zdobených sklepů, vytvářejících jakousi ulicovou zástavbu se dvěma návesními prostorami. Památková rezervace.



Porážky

Porážky

bělokarpatské květnaté louky se všivcem statným — Rozsáhlý komplex typických bělokarpatských luk s rozptýlenými dřevinami a menšími mokřady. Jako na jediném místě v České republice zde roste kriticky ohrožený a přísně chráněný všivec statný (Pedicularis exaltata). Národní přírodní rezervace.



Strážovická kaplička

Strážovická kaplička

věhlasná kaple moravského Toskánska — Kapličku najdete v archivech mnoha krajinářských fotografů. Dřepí v remízku mezi zvlněnými poli v krajině zvané moravské Toskánsko.



Kontaktní informace

VIS Bílé Karpaty
Bartolomějské náměstí 47
Veselí nad Moravou
698 01
Tel.:[+420] 518 322 545
Email:visbk@bilekarpaty.cz
Web:www.bilekarpaty.cz/vis

Poloha

Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Hodonín
Obec:Strážnice, Kněždub

Doporučení

NPR Čertoryji jsem navštívil na jaře a v létě, a jistě i v dalších ročních obdobích zde musí být krásně! Srdce všech botaniků zaručeně zaplesá v polovině června, kdy se louky zabarví úžasnými květy orchidejí, ale i dalšími vzácnými rostlinami. Během vysokoškolské botanické exkurze jsem měl vyloženě strach stoupnout si do louky mimo vyznačenou cestu – tolik zajímavých květin rostlo okolo! Ano, turistické materiály nepřehánějí, když uvádějí, že Čertoryje působí dojmem pečlivě opečovávaného anglického parku – z mých návštěv to mohu jedině potvrdit. A ta rozloha!

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz