iTRAS > Katalog > Dlouhé stráně

Dlouhé stráně

největší přečerpávací vodní elektrárna v ČR

Dlouhé stráně

Dlouhé stráně jsou největší a nejvýkonnější vodní energetické dílo v ČR; v roce 2005 zvítězily v internetové anketě serveru iDNES o největší div Česka. Známá horní vodní nádrž elektrárny byla vybudována na doslova odříznutém vrcholu hory Dlouhé stráně u obce Kouty nad Desnou v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Do útrob elektrárny se pravidelně pořádají exkurze pro širokou veřejnost.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 13. července 2014

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Dlouhé stráně |…


Základní informace

Exkurze pro veřejnost

Elektrárna Dlouhé stráně pořádá celoročně exkurze pro jednotlivce, zájezdy a odborníky. Každá prohlídka sestává z návštěvy infocentra a promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídky podzemní strojovny s turbínami a případné obhlídky dolní a horní nádrže.

Přečerpávací vodní nádrže

Pro provoz elektrárny Dlouhé stráně byly zbudovány dvě vodní nádržehorní nádrž se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 m, dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824,7 m. Vedle horní nádrže stojí malá mohyla, která poukazuje na původní výšku hory, jež byla v důsledku stavby elektrárny snížena asi o 3 metry. Upozornění: V červenci 2003 se v Horní nádrži utopil turista, i přesto, že zde platí přísný zákaz koupání. Zvláště za nízkého stavu vody hrozí stáhnutí pod hladinu vodním vírem elektrárny.

Historie Dlouhých strání

Stavba vodní elektrárny Dlouhé stráně započala v roce 1978. Počátkem 80. let 20. století vláda ovšem rozhodla o útlumu stavby a nebylo vůbec jasné, zdali bude elektrárna dokončena. Roku 1985 byl projekt elektrárny modernizován a v roce 1989 se rozhodlo o pokračování stavebních prací. V roce 1996 byla elektrárna dostavěna a uvedena do provozu. Horní nádrž se stavěla tak, že se „uřízl“ vrchol hory a odtěžený materiál se použil k rozšíření paty nádrže. Následně pak stavbaři vyhloubili v hoře jámu, přičemž zemina sloužila k navršení hráze.

Jak Dlouhé stráně fungují?

Dlouhé stráně vyrábějí elektřinu na jednoduchém principu: v noci, kdy je přebytek levné elektrické energie, čerpadla vyhánějí vodu z dolní nádrže do horní. Ve dne, kdy je po elektřině poptávka, naopak voda potrubím v nitru hory proudí dolů a turbíny vyrábějí elektrickou energii. Dlouhé stráně jsou v provozu ve špičkách, tedy obvykle dopoledne od devíti do jedné, kdy nejvíce lidí pracuje, a od osmi do deseti večer, kdy se zapínají televize. Elektrárna také pracuje v okamžiku výpadku některého bloku jiných elektráren. V koloběhu Dlouhých strání cirkulují takřka tři miliony kubických metrů vody říčky Divoké Desné.

Zajímavosti z Dlouhých strání

Externí odkazy:

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně (video)

Video z návštěvy vodní el. Dlouhé stráně; YouTube, 13:49 min

U horní nádrže elektrárny Dlouhé stráně (virtuální prohlídka)


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Sport (2) ~ Ubytování (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (13)
Praděd

Praděd

nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.



Králický Sněžník

Králický Sněžník

11. nejvyšší hora České republiky — Nejvyšší vrchol (1 424 m) stejnojmenného 3. nejvyššího pohoří v ČR a 11. nejvyšší hora naší země. Národní přírodní rezervace.



Hrad Brníčko

Hrad Brníčko

zřícenina obehnaná kruhovou zdí — Zajímavě věžovitě vybudovaný hradní areál byl obehnán okružní zdí, jejíž půdorys je z ptačího pohledu skvěle vidět.



Kostel sv. Michaela archanděla Branná

Kostel sv. Michaela archanděla Branná

renesanční dominanta Branné — Renesanční kostel je významný hlavně pro halovou dispozici, sochařskou výzdobu (pozdně gotická Madona) a dřevěnou tribunu. Kulturní památka.



Papírna Velké Losiny

Papírna Velké Losiny

nejstarší ruční papírna v ČR — Byla zal. už v 16. stol. Ruční papír se tu vyrábí tradičně z bavlny a lnu; je mimořádně kvalitní a používá se hlavně ve výtvarném umění.



Vodopády Malé Moravy

Vodopády Malé Moravy

divoké vodopádové kaskády — Nejmohutnější a nejstrmější vodopádová kaskáda měří asi 50 m.



Zámek Loučná nad Desnou

Zámek Loučná nad Desnou

duchovní centrum železničního stavitelství — V r. 1845 získali zámek majitelé železáren bratři Kleinové. Od té doby byl nazýván duchovním centrem železničního stavitelství a železářství.



Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny

proslulé místo čarodějnických procesů — V r. 1678 na zámku vypukly krvavé čarodějnické procesy. Bylo tu umučeno a zabito celkem 56 lidí nařčených ze spolku s ďáblem.



Ztracené kameny

Ztracené kameny

skalní „pyramida“ jesenického hřebene — Nápadné kvarcitové skalisko lemované balvanovými sutěmi na hřebeni Jeseníků. Patří k nejznámějším a skalním útvarům Hrubého Jeseníku.



Břidličná hora

Břidličná hora

jedny z nejcennějších kamenných moří v ČR — Mohutné kamenné proudy a kamenná moře na svazích hory patří k nejcennějším v ČR. Vrchol leží nad horní hranicí lesa a je součástí hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Na zdejších holích roste v nejbohatší hrubojesenické populaci jalovec obecný nízký.



Kontaktní informace

IC Dlouhé stráně
prodejna Helia Sport
Kouty nad Desnou 30
788 11
Mobil:[+420] 602 322 244
Email:info@k3-sport.cz
Web:www.dlouhe-strane.cz

Poloha

GPS:
50°4'32.431"N, 17°9'37.241"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Šumperk
Obec:Kouty nad Desnou

Doporučení

Velkolepé a pro mě z technického hlediska nepochopitelné dílo uprostřed jesenické přírody, které do ní k mému údivu docela zapadá. Vstanout u obrovské Horní nádrže s impozantním výhledem na Praděd je nezapomenutelné!

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz