iTRAS > Katalog > Hrad Sloup

Hrad Sloup

česká Meteora a skalní sídlo poustevníků

Hrad Sloup

Hrad Sloup na Českolipsku je 30 m vysoká pískovcová skála, která s budovami na vrcholové plošině nápadně připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku. Sloup se sice označuje za hrad, ale ze středověké pevnosti se tu nedochovalo téměř nic; v 17. a 18. století byl celý areál barokně upraven a dobrých 100 let tu žili poustevníci – odtud původní název Poustevníkův kámen (Einsiedlerstein). Pravidelně se tu pořádají zajímavé akce.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 11. září 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Skalní hrad a p…Skalní hrad a p…Skalní hrad a p…Skalní hrad a p…


Základní informace

Poustevník Samuel – symbol hradu Sloup

Na jedné ze skalních vyhlídek je umístěna socha poustevníka Samuela Görnera, jež se stala symbolem sloupského hradu. Poustevník Samuel drží v rukou dalekohled a hledí ke skále s jeskyní v protější stráni, kterou sám vytesal a kde žil v letech 1718 až 1735 – jeskyně na jeho počest nese jméno Samuelova jeskyně. V roce 1735 Samuel přesídlil z jeskyně do poustevny na sloupském hradě, kde se věnoval zahradničení, výrobě brýlí a dalekohledů. V roce 1756 vykonal pouť do Říma a nakonec se usadil v opuštěné chýši na Svaté Hoře u Příbrami – zde byl jedné noci zavražděn a okraden o peníze, které si u něj uschovali poutníci.

Poustevnické obydlí na hradě Sloup
Poustevnické obydlí na hradě Sloup
Socha poustevníka Samuela Görnera
Socha poustevníka Samuela Görnera

Nevšední svatba ve skalním kostele

Skalní kostel na hradě Sloup je oblíbeným místem pro pořádání svateb. Kostel je celý vytesán ve skále, není vysvěcen, a proto může sloužit svatebčanům nejrůznějších náboženských vyznání. Při svatebním obřadu je uprostřed kněžiště umístěn kamenný kvádr pokrytý modrým sametem a završen dvěma masivními dřevěnými svícny. Atmosféru svatebního obřadu dále umocňují žhnoucí svíčky na dvou kovaných pětiramenných svícnech po stranách kněžiště.

Svatební místnost v kostele hradu Sloup
Svatební místnost v kostele hradu Sloup
Svatební obřad ve skalním kostele
Svatební obřad ve skalním kostele

Historie hradu Sloup v kostce

Hrad Sloup byl postaven koncem 13. století a byl majetkem rodu Berků z Dubé. V roce 1445 hrad dobyla a vypálila vojska Lužického Šestiměstí. V průběhu třicetileté války hrad zpustl. Na stávající podobě hradu se nejvýznamněji zapsalo období baroka. Koncem 17. století zde zahájil rozsáhlou přestavbu hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova, jehož úmyslem bylo vytvořit významné poutní místo. Tehdy vznikl skalní kostel a jižní terasy s motivy křížové cesty. Z původního hradu a poustevny se do dnešních dnů dochovalo několik místností a chodeb vytesaných ve skále » podrobná historie hradu Sloup.

Vůbec 1. vyobrazení hradu Sloup z r. 1712
Vůbec 1. vyobrazení hradu Sloup z r. 1712
Hrad Sloup na dobové pohlednici
Hrad Sloup na dobové pohlednici


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Oblasti (1) ~ Zajímavosti (36)
České středohoří

České středohoří

zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.



Panská skála

Panská skála

nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách — Unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5–6bokého tvaru, které odkryla těžba čediče v 19. století; svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany.



Pekelné doly

Pekelné doly

největší umělé pískovcové podzemí v ČR — Podzemí vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes tu sídlí motorkářský klub – motorky mohou vjet přímo do podzemí.



Čapská palice

Čapská palice

mohutný skalní kyj — Skalní útvar svým vzhledem připomíná obří kyj. Měří přes 3 m a vznikl zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí.



Hrad Bezděz

Hrad Bezděz

nejlépe dochovaný hrad krále železného a zlatého — Raně gotický skvost dochovaný v téměř nezměněné podobě. Ve své době absolutně nedobytný hrad a sídlo nesmírné umělecké hodnoty; hradní kaple patří mezi naše nejkvalitnější architektury 13. stol.



Hrad Ralsko

Hrad Ralsko

terč hledačů pokladů — Po husitských válkách se na zříceninu Ralsko stahovali padělatelé mincí. Později i hledači pokladů, kteří to tu provrtali tunely a dírami jako ementál. Hrad je součástí přírodní rezervace Ralsko.



Jeskyně Pusté kostely

Jeskyně Pusté kostely

peklo z pohádky S čerty nejsou žerty — Jeskyně si zahrála peklo ve známé pohádce S čerty nejsou žerty. Vznikla v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel.



Kamenný kruh Lemberk

Kamenný kruh Lemberk

spojení starých a nových kultur — 21 čedičových sloupů v kruhu jako novodobá megalitická stavba. Má znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací.



Klíč

Klíč

čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor — Dominantní kuželovitý vrch u Nového Boru a čtvrtá nejvyšší hora v CHKO Lužické hory. I přes nevelkou nadmořskou výšku (750 m) panuje na vrcholu Klíče horské klima. Vrcholová plošina skýtá daleký kruhový rozhled. Přírodní rezervace.



Máchovo jezero

Máchovo jezero

8. největší rybník v ČR — S rozlohou 284 ha osmý největší rybník na našem území, založil ho v r. 1366 Karel IV. Vyhlášená rekreační oblast.



Kontaktní informace

Skalní hrad Sloup
Ivan Volman
Ke Hradu 125
Sloup v Čechách
471 52
Tel.:[+420] 487 753 583
Email:info@hradsloup.cz
Web:www.hradsloup.cz

Poloha

GPS:
50°44'10.588"N, 14°34'53.685"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Česká Lípa
Obec:Sloup v Čechách

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz