Husova kazatelna, dříve též Čertova kazatelna, je dvoumetrový žulový balvan, představující největší viklan v České republice. Nachází se v místech, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus. Na temeni kazatelny je půlmetrová prohlubeň, lidově pojmenovaná jako obětní mísa. Husova kazatelna je dominantou stejnojmenné přírodní památky, vyhlášené pro ochranu výskytu neobvyklého množství žulových balvanů.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. dubna 2015
Kategorie: Zajímavosti
K Husově kazatelně se váže řada pověstí a historek. Traduje se o ní, že sloužila jako obětiště nebo, že zde roku 1413 kázal mistr Jan Hus, když pobýval na hradě Zvěřinec. Podle některých teorií je Husova kazatelna energeticky významnou lokalitou, která může u citlivějších osob vyvolávat intenzivní záporné pocity. Tento názor vyslovil například psychotronický badatel Pavel Kozák, podle něhož na sobě balvan nese zbytky negativní energie pravěkých rituálních obětí.
Oblast mezi Petrovicemi a Bratřejovem se vyznačuje hojným výskytem velkých žulových balvanů, které jsou různě rozprostřeny po loukách, v lesích a dokonce i v rybnících. V dřívějších dobách se jich tu nalézalo více, ale řada z nich byla při obdělávání půdy odstraněna. Tyto balvany vznikaly několik miliónů let pomocí zvětrávání, v průběhu kterého byly postupně odplaveny měkčí horniny a na místech zůstala nejpevnější část v podobě různě zaoblených balvanů. Samotná Husova kazatelna je balvan reprezentující typický viklan. Jedná se o blok horniny, který spočívá na svém podloží nespojitě velmi malou plochou. Některé viklany lze i rozkývat. Na Husově kazatelně je vyvinuta i typická skalní mísa. Jedná se o kruhovou prohlubeň, jež bývá často vyplněna srážkovou vodou.
solenická podkova — Pěkný výhled na meandr ze skalního ostrohu Na Vraném. Obtížnější přístup.
barokní svatyně a věhlasné poutní místo — Barokní architektonický skvost a jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v ČR. Svatyni papež povýšil na baziliku minor.
torzo prastarého kamenného mlýna — Ruiny/zříceniny jednoho z našich nejstarších větrných mlýnů holandského typu. Byl postaven z místní věhlasné žuly.
z poloviny odtěžený a v lese ztracený viklan — Viklan okouzluje svou mohutností, a to i přesto, že byl v dávných dobách z poloviny odtěžen. Dnes leží zapomenut v borovém lese.
zachovalé lesy nad Slapskou přehradou — Národní přírodní rezervace se zachovalými květnatými háji a suťovými lesy s hojným tisem červeným. Územím vede naučná stezka, která vás zavede na strmé Bílé skály a nabídne úžasné výhledy do údolí Vltavy.
zřícenina naproti Hromové hoře — Zřícenina na strmém (ostrém) kopci, odkud je pěkný výhled na sousední Milešovku alias Hromovou horu – nejvyšší horu Českého středohoří.
oltář vyšperkovaný obrazem Petra Brandla — Zdejší barokní oltář je dílem žáka Brokoffa a je osazen obrazem od Petra Brandla. V kostele je pochována dcerka Jakuba Krčína.
střední Povltaví jako na dlani — Jedna z nejhezčích moderních telekomunikačních věží v ČR. Je z ní kruhový výhled na střední Povltaví Českou Sibiř, Brdy a Šumavu.
muzeum vesnických staveb středního Povltaví — Uvidíte tu četné lidové stavby Sedlčanska pocházející z 18.–20. století a to včetně původního vybavení.
zámek z pohádky Princezna ze mlejna — Jedna z nejkrásnějších ukázek francouzského rokoka u nás a místo natáčení pohádky Princezna ze mlejna. U zámku se projdete opečovávanou francouzskou zahradou a přírodní památkou Dobříšský park.
GPS:
49°34'5.053"N, 14°21'43.786"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Příbram
Obec:Žemličkova Lhota
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz