Karlův most je nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu a 2. nejstarší dochovaný most v ČR. Je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Na východní straně Karlova mostu stojí Staroměstská mostecká věž, na západní Malostranská mostecká věž. Národní kulturní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 6. listopadu 2015
Kategorie: Zajímavosti
Předchůdcem Karlova mostu byl Juditin most, zbudovaný okolo roku 1170 českým králem Vladislavem I.; v roce 1342 jej ale bohužel zničila povodeň. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Původně se mostu říkalo jen Pražský nebo Kamenný most, název Karlův most se uchytil až kolem roku 1870 na základě dřívějších podnětů Karla Havlíčka Borovského.
Karlův most je opředen mnoha pověstmi, legendami a záhadami. Např. položení základního kamene mělo svoji číselnou mystiku a hluboké astrologické pozadí; se založením mostu se čekalo až na ideální postavení nebeských těles – došlo k tomu roku 1357, 9. 7., v 5 hodin a 31 minut ráno > tato číselná řada je oboustranně symetrická: 135797531.
Jedna ze známějších legend praví, že při stavbě Karlova mostu byla do malty přidávána vajíčka. Vědecké průzkumy dnes již sice odhalily, že vejce na stavbu použita nebyla, ale také zjistily, že jako pojivo byla použita tzv. římská malta, jejíž receptura byla až donedávna považována za ztracenou s pádem Říše římské, a tudíž neznámou pro středověké stavitele. Římská malta vynikala značnou pevností při příznivé tuhosti a nízké objemové hmotnosti (těmito vlastnostmi připomíná dnešní lehké konstrukční betony, z nichž se staví např. moderní mosty nebo vrtné plošiny na ropných polích v moři). Kdyby se do malty na Karlově mostě přidávala vejce, údajně by ztratila svou obrovskou pevnost a tuhost, kterou má.
Při potápěčských průzkumech v blízkosti Karlova mostu byly pod vodou učiněny zajímavé nálezy. Mnohé z nich svědčí o tom, že most odedávna byl a dodnes je významnou spojnicí mezi vltavskými břehy. Našly se zde např. nejrůznější dobové odznaky, části střelných zbraní, zvířecí kosti, ale také třeba mobilní telefony aj.
Na Karlově mostě je k vidění ojedinělý soubor více než 30 převážně barokních soch a sousoší od 17. do 20. století, viz podrobný přehled soch. Sochařská galerie je údajně větší a pestřejší než srovnatelné příklady na Andělském mostě v Římě nebo v bavorském Würzburgu.
největší souvislý hradní komplex na světě — S délkou 570 m a šířkou 130 m největší souvislý hradní komplex na světě. Tradiční sídlo českých panovníků. Památka UNESCO.
pražský Central Park — Stromovkou vedou četné značené stezky vhodné pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Přírodní památka.
největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.
nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.
nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.
2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.
nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.
Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.
kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.
začátek pražské Královské cesty — Právě zde začínala Královská cesta – historické trasa centrem Prahy, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci.
GPS:
50°5'11.327"N, 14°24'40.255"E
Kraj:Praha
Okres:Praha-město
Obec:Praha 1 – Staré Město
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz