Nový Svět je malá čtvrť, přiléhající k Pražskému hradu. Místní uličky s malebnými domky si zachovávají mystický ráz staré Prahy. Nepotkáte zde téměř žádné turisty, neb ti o tomto někdejším hradčanském předměstí nemají ani zdání. Na Novém Světě žilo mnoho významných osobností, např. Tycho Brahe, rodina Santiniů, Jan Zrzavý, Karel Kachyňa, Milan Knížák…
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 11. prosince 2015
Kategorie: Zajímavosti
Fotogalerie:
Zajímavosti
- Říká se, že Nový Svět je nejzlatější z celé Prahy. Je to dáno tím, že někdejší obyvatelé byli chudí, což se snažili vynahradit zlatými názvy svých domů – téměř každý dům Nového Světa má ve svém jménu slovo zlatý.
- V Novém Světě svítily poslední plynové lampy v Praze, než byly v roce 1985 převedeny na elektřinu (úplně poslední byly pak mnohoramenné kandelábry v Loretánské ulici na Hradčanském náměstí).
- Zejména v období první republiky zdejší domky obývala chudina. V malinkých místnostech se tísnily mnohapočetné chudé rodiny. Za hezkého počasí se místní život přenášel do ulic a přilehlých dvorků.
- Na konci Černínské ulice stojí roubená chaloupka U Raka – jediný zachovalý roubený dům v historickém jádru Prahy.
Domky slavných na Novém Světě
- Na Náspu 2 (jediný domek v celé ulici) – bydlel zde Karel Kachyňa (režisér filmů Král Šumavy, Smrt Krásných srnců, Sestřičky aj.)
- Černínská 5 (domek s galerií a balkónkem) – bydlí tu režisér a výtvarník Jan Švankmajer, v 70. letech 20. stol. ho tu navštěvoval herec Jan Tříska
- Černínská 6 – zde žil a měl svůj první pražský ateliér malíř Jan Zrzavý; posledním majitelem byl filmový režisér Ivo Novák (Léto s kovbojem, Fešák Hubert)
- Černínská 10 (roubená chaloupka U Raka) – v malém bytě tu žila chudá švadlenka Josefina Rabochová, kterou si později vzal Jakub Arbes (ten do domu umístil děj romaneta Zázračná Madona); v 50. letech 20. stol. dům koupili přátelé spisovatelé Arnošt Lustig a Ota Pavel; v r. 1987 pak výtvarník a fotograf Alexandr Paul
- Nový Svět 1 (U Zlatého noha) – v r. 1600 zde v někdejším hostinci nějaký čas přebýval slavný dánský hvězdář Tycho de Brahe
- Nový Svět 2 (U Zlaté hvězdy) – dům se schody na malou pavláčku; jednopatrový přístavek z pravé strany postavil guvernant Charles Thiery de Rembau
- Nový Svět 5 (U Zlatého hroznu) – malý měšťanský palác; žil zde klavírista a hudební skladatel Rudolf Friml, do jeho sestry Zdeny se zamiloval, za ní sem docházel a později se s ní oženil Karel Hašler
- Nový Svět 7 (U Zlatého žaludu) – v r. 1707 jej nechal postavit proslulý architekt Jan Blažej Santini pro rodinu svého bratra štukatéra Františka Santiniho
- Nový Svět 13 (U Zlatého stromu) + dům č. 11 – bydlel zde filmový scénárista, režisér a tvůrce známého pana Tau Jindřich Polák
- Nový Svět 19 (U Zlatého beránka) – v 60. letech 20. stol. tu míval ateliér pozdější ředitel národní galerie Milan Knížák, v 70. letech se přistěhoval malíř Miloš Kurovský
- Nový Svět 25 (U Zlatého pluhu) – bydlel zde houslista Jan Ondříček, kterému se v domě narodil syn František, budoucí slavný houslový virtuóz
- Nový Svět 27 (U Zlatého slunce) – bydlel tu malíř a grafik Jiří Anderle
Zobrazení na mapě:
Tipy v okolí:
největší souvislý hradní komplex na světě — S délkou 570 m a šířkou 130 m největší souvislý hradní komplex na světě. Tradiční sídlo českých panovníků. Památka UNESCO.
nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu — Most je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Národní kulturní památka.
pražský Central Park — Stromovkou vedou četné značené stezky vhodné pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Přírodní památka.
největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.
nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.
nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.
2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.
nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.
Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.
kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.