iTRAS > Katalog > Pražský hrad

Pražský hrad

největší souvislý hradní komplex na světě

Pražský hrad

Podle Guinessovy knihy rekordů představuje Pražský hrad se svými rozměry 570 m délky a 130 m šířky největší souvislý hradní komplex na světě. Tvoří jej rozsáhlé paláce a církevní stavby všech architektonických slohů minulého tisíciletí. Pražský hrad je tradiční sídlo českých panovníků a prezidenta republiky. Národní kulturní památka a památka UNESCO.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 6. listopadu 2015

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Pražský hrad | …Pražský hrad od…


Základní informace

Návštěvnické objekty Pražského hradu:

Reprezentační prostory Pražského hradu

Reprezentační prostory Pražského hradu představují četné sály, salony a salonky určené pro přijímání oficiálních návštěv prezidenta republiky. Vytvářejí okruh v úrovni prvního podlaží všech křídel tzv. Nového paláce. Návštěvníkům tyto prostory nejsou běžně přístupné. Otevírají se obvykle 2x ročně - v květnu u příležitosti Dne osvobození od fašismu (zpravidla první sobotu po 8. květnu) a v říjnu při výročí vzniku Československé republiky (zpravidla první sobotu po 28. říjnu).

Zahrady Pražského hradu

Pražský hrad obklopuje 6 zámeckých zahrad - na severním předpolí Královská zahrada (ze všech nejcennější), Horní a Dolní Jelení Příkop, dále zahrady pod jižním průčelím, Rajská zahrada a zahrada Na Valech, ke které přiléhá miniaturní Hartigovská zahrada. Při severozápadní hraně Pražského hradu se pak nachází zahrada Na Baště.

Hradní stráž

Hradní stráž je elitní jednotka, která střeží všechny vstupy do areálu Pražského hradu 24 hodin denně po celý rok. Střídání vojáků Hradní stráže probíhá každou hodinu u bran Pražského hradu, ve 12:00 hodin s fanfárami a výměnou standarty na 1. nádvoří.

Historie Pražského hradu

Pražský hrad pravděpodobně založil kolem roku 880 kníže Bořivoj z rodu Přemyslovců. Nejprve zde bylo vybudováno několik církevních staveb, jejichž základy byly při archeologických výzkumech nalezeny. Ve 12. stol. byly tyto stavby poničeny dobýváním a rozsáhlým požárem. Pozdější oprava a přestavba již nahradila většinu dřevěných budov kamennými.

První velkou gotickou přestavbu Pražského hradu realizoval ve 14. stol. Karel IV. Od 16. stol. za vlády Habsburků se začal Hrad přestavovat do renesančního slohu. Přestavba Pražského hradu vyvrcholila za vlády Rudolfa II., který na Hrad přesídlil z Vídně. Za jeho vlády se začal Pražský hrad proměňovat v důstojné a velkolepé říšské středisko, přitažlivé pro diplomaty, umělce i vzdělance.

Pražská defenestrace v roce 1618 zahájila dlouhé období válek, během nichž byl Pražský hrad poškozen a vyloupen. Pro pobyt panovníka byl využíván jen výjimečně a přechodně. Ve druhé polovině 18. století byla provedena poslední velká přestavba Hradu, která jej proměnila v reprezentační sídlo zámeckého typu. V té době však byla hlavním městem říše Vídeň a Praha měla jen provinční ráz.

V roce 1848 si Pražský hrad vybral za sídlo císař Ferdinand V. Po vzniku Československa v roce 1918 se Pražský hrad stal opět sídlem hlavy státu. Nutné úpravy byly v roce 1920 svěřeny slovinskému architektu Josipu Plečnikovi.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Pohostinství (5) ~ Relaxace (4) ~ Sport (1) ~ Ubytování (2) ~ Zábava (18) ~ Zajímavosti (270)
Karlův most

Karlův most

nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu — Most je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Národní kulturní památka.



Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka

pražský Central Park — Stromovkou vedou četné značené stezky vhodné pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Přírodní památka.



Katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta

největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.



Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše

nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.



Hanavský pavilon

Hanavský pavilon

nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.



Loreta Praha

Loreta Praha

2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.



Národní divadlo

Národní divadlo

nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.



Nové Zámecké schody

Nové Zámecké schody

Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.



Petřín

Petřín

kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.



Prašná brána

Prašná brána

začátek pražské Královské cesty — Právě zde začínala Královská cesta – historické trasa centrem Prahy, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci.



Kontaktní informace

Turistické informační centrum
Pražský hrad
Praha 1
119 08
Tel.:[+420] 224 372 423
Email:tourist.info@hrad.cz
Web:www.hrad.cz

Poloha

GPS:
50°5'33.368"N, 14°24'13.208"E
Kraj:Praha
Okres:Praha-město
Obec:Praha

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz