iTRAS > Katalog > Soos

Soos

rašeliniště a slatiniště s vývěry minerálních pramenů

Soos

Rozsáhlé rašeliniště a slatiniště s četnými vývěry minerálních pramenů a oxidu uhličitého z bahenních prohlubní, tzv. mofet. Nacházejí se zde rašelinné lesy a nehostinné křemelinové pláně, jež jsou za teplého a suchého počasí pokryty bíložlutými výkvěty solí. Územím vede naučná stezka. Vstup je zpoplatněný. V ceně vstupného je i přilehlý geologický park, záchranná stanice živočichů, muzeum věnované přírodě a fauně Chebska a paleontologická expozice s modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Národní přírodní rezervace.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 14. března 2022

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Výkvěty solí na…Císařský pramenProbublávající …Vyschlé mofety


Další informace:

Název Soos

Pojmenování Soos pravděpodobně pochází z německého slova Moos, což v překladu znamená bažina, mech. Existují i domněnky, že slovo Soos je originálním výrazem pro močál v dnes již zaniklém egerlandském, tj. chebském německém nářečí.

Císařský pramen

Nejznámější a nejvydatnější pramen národní přírodní rezervace Soossilně proplyněná kyselka obsahující velké množství minerálních látek (6,5g/ l), především léčivou Glauberovu sůl a síran železnatý. Císařský pramen vyvěrá z velké hloubky a s teplotou 14 - 18°C je nejteplejším minerálním pramenem v celém Chebsku. Císařský pramen je považován za nejchutnější z minerálních vod v okolí obce Františkovy Lázně. Kvůli projímavým účinkům však není vhodný k dlouhodobějšímu užívání.

Mofety

Za mofety se označují nálevkovité bahenní prohlubně, jimiž z podloží uniká do ovzduší oxid uhličitý. Tento plyn je v rezervaci Soos produktem doznívající sopečné činnosti. Vzniká v hloubce 15-ti a více kilometrů, kde se uvolňuje při chladnutí žuly. Dále prostupuje silnými vrstvami bahna a slatinných půd, ty před sebou tlačí spolu s podzemní vodou až na zemský povrch, kde vymílá kráter. Podzemní minerální voda v kráterech díky sycení oxidem uhličitým silně probublává. Za suchého počasí, při nízké hladině podzemní vody vystupuje do kráteru pouze syčící plyn. Mofety jsou v rezervaci Soos až 80 cm velké.

Mofety jsou často nesprávně označovány jako bahenní sopky. Kromě podobného vzhledu ale nemají se sopkami vůbec nic společného.

Křemelina

V okolí mofet se v hlubokých vrstvách nachází solí prosycená křemelina, neboli diatomit. Jedná se o sypkou horninu, kterou tvoří nahromaděné křemičité schránky odumřelých třetihorních řas. Křemelina dodnes nachází široké uplatnění ve stavebnictví a zemědělství. V roce 1867 vyrobil Alfréd Nobel za pomoci křemeliny a nitroglycerinu dynamit.

Křemelina byla v národní přírodní rezervaci Soos těžena až do 60. let 20. století. Zdejší rozvrásněné křemelinové pláně jsou holé bez vegetace a v teplých měsících je zdobí bíložluté výkvěty solí. Místo má atmosféru měsíční krajiny.

Květena

Převážnou část území rezervace Soos pokrývají rašelinné lesy. V okolí vývěrů slaných pramenů se vyskytují slanomilné druhy rostlin, tzv. halofyty, se kterými se obvykle setkáváme u moře. Patří mezi ně např. kuřinka solná (Spergularia salina), sivěnka přímořská (Glaux maritima), hrotnosemenka bílá (Rhynchospora alba) aj. Z dalších vzácných druhů rostlin zde rostou masožravky bublinatka bledožlutá (Utricularia ochroleuca), bublinatka prostřední (Utricularia intermedia) a rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia).

Zvířena

Z bezobratlých živočichů byli v rezervaci Soos zjištěni např. nádherní a vzácní motýli bělopásek topolový (Limenitis populi), otakárek ovocný (Iphiclides podalirius) a otakárek fenyklový (Papilio machaon). Místy se objevuje i vzácný brouk tesařík obrovský (Cerambyx cerdo). V území rezervace Soos hnízdí i velmi vzácný a chráněný pták jeřáb popelavý (Grus Grus).

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Relaxace (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (1) ~ Výlety (3) ~ Zajímavosti (33)
Lázeňská kolonáda Mariánské Lázně

Lázeňská kolonáda Mariánské Lázně

největší lázeňská dominanta Mariánských Lázní — Hlavní kolonáda a dominanta Mariánských Lázní. Její unikátní litinová konstrukce měla být za 2. svět. války rozmontována na výrobu zbraní.



Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart

do kabinetu kuriozit kancléře Metternicha — Navštívíte věhlasný kabinet kuriozit rakouského kancléře a šlechtice Klemense Metternicha, který čítá přes 4 000 exponátů.



Hrad Cheb

Hrad Cheb

jediná štaufská falc v ČR — Jediná falc (dočasné sídlo panovníka) německé dynastie Štaufů na našem území. V r. 1652 byla přebudována na barokní pevnost s kasematy.



Komorní hůrka

Komorní hůrka

nejprobádanější sopka Česka — Nejprozkoumanější sopka na našem území dobře známá v celém vědeckém světě. Národní přírodní památka.



Kosatcová louka pod Senným rybníkem

Kosatcová louka pod Senným rybníkem

záplava modrých květů — Na louce každoročně v bohatých porostech vykvétá chráněný kosatec sibiřský. Je to botanická lahůdka, tak si ji nenechte uniknout!



Křížky u Pramenů

Křížky u Pramenů

hadcová skalka se 3 kříži — Hadcový hřbítek oplocený kvůli výskytu rožce kuřičkolistého, který neroste nikde jinde na světě – pouze v ČR na hadcích Slavkovského lesa.



Upolínová louka pod Křížky

Upolínová louka pod Křížky

zlaté hlavy v nitru luk — Podmáčené a vlhké louky s bohatou populací nádherného upolínu evropského. Do nitra luk vede dřevěný povalový chodník.



Dominova skalka

Dominova skalka

vzácná květena na hadcích — Rostou zde vzácné květiny přizpůsobené životu na hadcích. Obzvláště významný je rožec kuřičkolistý, který se vyskytuje pouze ve Slavkovském lese.



Železná hůrka

Železná hůrka

nejmladší sopka ČR — Nejmladší známá sopka na našem území, aktivní byla ještě někdy před 170 000–400 000 lety. V r. 1823 ji objevil německý básník J. W. Goethe.



Boheminium

Boheminium

naučně poznávací park s modely technických památek ČR — Naučně poznávací park u Mariánských Lázní s věrnými replikami více než 40 významných stavebních a technických památek ČR. Veškeré vystavené modely jsou vyhotoveny v měřítku 1 : 25. K vidění jsou např. modely hradů, zámků, vláčků, letecké modely aj.



Kontaktní informace

Poloha

GPS:
50°8'59.447"N, 12°24'57.327"E
Kraj:Karlovarský kraj
Okres:Cheb
Obec:Nový Drahov, Františkovy Lázně

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz