Terčino údolí (též Terezčino či Tereziino údolí) je romantický krajinný lesopark v anglickém stylu, nacházející se v údolí říčky Stropnice u obce Nové Hrady v přírodním parku Novohradské hory. Park začal budovat již v roce 1756 hrabě Jan Nepomuk Buquoy pro svoji manželku Terezii Buquoyovou. V parku se dodnes dochovaly četné cizokrajiné dřeviny, okrasné keře, historické stavby, rybníčky, umělý vodopád aj. Územím prochází 2 naučné stezky. Národní přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 13. července 2014
Kategorie: Zajímavosti
Anglický park Terčino údolí začal budovat v roce 1756 - v místě bývalé bažantnice - hrabě Jan Nepomuk Buquoy pro svoji manželku, hraběnku Terezii Buquoyovou, po níž je park dnes pojmenován - původně se nazýval Vallancherie. Cílem bylo vytvořit v parku pomocí přírodních prostředků scény jako z romantických obrazů, na kterých se objevovaly krásné antické budovy obklopené lesy a pastvinami, zříceniny, rozeklaná skaliska, vodopády a další podobné romantické výjevy. Postupně se tak v parku začaly vysazovat exotické stromy a okrasné keře, stavěly se odpočinkové romantické stavby a pavilónky, umělé ruiny, pomníčky s veršovanými nápisy, rybníčky apod. Park ve své době navštívili a obdivovali např. i Wolfgang Amadeus Mozart a císař František I.
V roce 1817 byl v Tereziině údolí vytvořen umělý 10 metrový vodopád, napájený téměř 1 km dlouhým náhonem z říčky Stropnice. Vedle vodopádu dříve stávala rybářská chata z březových klád, bohužel ji ale zničily povodně.
Tereziiným údolím procházejí dvě naučné stezky - lesnická naučná stezka Terčino údolí (1,5 km) a naučná stezka Terčino údolí (6 km okruh).
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.
gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.
romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.
fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.
zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.
dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.
podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.
staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.
GPS:
48°47'1.900"N, 14°46'6.081"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:Nové Hrady
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz