iTRAS > Katalog > Třeboňsko

Třeboňsko

krajina rybníků a centrum českého rybníkářství

Třeboňsko

Třeboňsko je rovinatá krajina na jihu Čech prostoupená rybničními sítěmi s více než 450 rybníky a umělými vodními kanály. Jedná se o oblast s největší koncentrací rybníků v rámci celé České republiky a považuje se za centrum českého rybníkářství. Mezi rybníky prochází hustá síť turistických tras a cyklostezek, které často vedou po rybničních hrázích s mohutnými staletými duby. Pro své mimořádné přírodní hodnoty bylo Třeboňsko vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí a biosférickou rezervací UNESCO.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 1. srpna 2013

Kategorie: Oblasti

Fotogalerie:

Chlumecká rybni…Opatovický rybn…Nová řeka na Tř…Volavka bílá (A…


Další informace:

Důvod vyhlášení chráněné krajinné oblasti Třeboňsko

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko byla vyhlášena z důvodu přítomnosti ochranářsky velmi cenných lesních i nelesních stanovišť, které přímo navazují na zdejší výjimečné rybniční soustavy. Krajina Třeboňska je výsledkem mnohasetletých krajinářských zásahů do původních přírodních podmínek a je ukázkou příkladné rovnováhy mezi lidskou činností a přírodou.

Symbol chráněné krajinné oblasti Třeboňsko

Symbolem chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se staly rybníky, které zde mají největší zastoupení v rámci celé České republiky a jsou typickým prvkem místní krajiny.

Rybníky a rybníkářství na Třeboňsku

Třeboňsko představuje důmyslnou síť více než 460 rybníků a umělých vodních kanálů, s jejichž budováním zde začal rod Rožmberků již ve 14. století. K nejznámějším vodním dílům na Třeboňsku patří rybník Svět u Třeboně, největší rybník v ČR Rožmberk či umělé vodní kanály Zlatá stoka a Nová řeka. Třeboňsko se považuje za centrum českého rybníkářství.

Třeboňské rybníkářské dědictví

Nejvýznamnější technické a kulturní památky Třeboňska, které úzce souvisí s rybníkářskou tradicí, byly v roce 2003 oficiálně nominovány k zápisu na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. K nominovaným památkám patří například rybníky Svět a Rožmberk, umělé kanály Zlatá stoka a Nová řeka či historické centrum Třeboně.

Třeboňský kapr – unikum jižních Čech

Třeboňský kapr je tradičním produktem českého rybníkářství a v roce 2007 získal chráněné zeměpisné označení, které platí ve všech zemích Evropské unie. Toto označení se vztahuje na kapry, kteří jsou chováni v rybnících Třeboňské pánve. Maso místních kaprů se vyznačuje vysokou kvalitou, nízkým obsahem tuku a specifickou chutí. Jedinečnost masa je ovlivněna chovem v kvalitní čisté vodě, působením přírodních a geografických podmínek a způsobem chovu, založeném na převážně přirozené výživě kaprů (více informací).

Cykloturistika na Třeboňsku

Třeboňsko je protkáno množstvím naučných cyklostezek, které často vedou po staletých hrázích rybníků s nádhernými vzrostlými stromy. Terény jsou převážně rovinaté a výborně se hodí pro začínající cykloturisty.

Koupání na Třeboňsku

Třeboňsko je doslova vodním rájem v Čechách s celou řadou přírodních koupališť a rybníků.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (2) ~ Obce (3) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (6) ~ Relaxace (1) ~ Ubytování (7) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (114)
Česká Kanada

Česká Kanada

přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny — Oblast na jihu ČR při státní hranici s Rakouskem, mezi obcemi Kunžak a Slavonice, připomínající kanadskou divočinu. Početné vodní plochy zde obklopují rozlehlé lesy s bizarními žulovými skalami, mírně zvlněné louky a meze zdobí kamenité ostrůvky…



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Holašovický kruh

Holašovický kruh

jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.



Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.



Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

Malovaná jeskyně — Jeskyně vyniká barevností stěn a stropů – střídají se tu vrstvy tmavozelených amfibolitů s bělostnými, žlutými a hnědými partiemi mramorů.



Most přes rybník Vítek

Most přes rybník Vítek

most z filmů a pohádek — Kamenný most z r. 1781 si oblíbili filmaři, natáčely se zde pohádky Byl jednou jeden král, Z pekla štěstí či film Všichni moji blízcí.



Poutní kostel Klokoty

Poutní kostel Klokoty

dotek lidského utrpení — V r. 1421 tu Žižka upálil 300 členů náboženské sekty Adamitů, r. 1477 poutní areál poškodila pruská vojska, v r. 1950 byl klášter zrušen.



Tereziin vodopád

Tereziin vodopád

romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.



Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.



Kontaktní informace

Správa CHKO Třeboňsko
Valy 121
Třeboň
379 01
Tel.:[+420] 384 701 011
Email:trebonsko@nature.cz
Web:www.trebonsko.nature.cz

Poloha

Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice, Jindřichův Hradec, Tábor
Obec:Třeboň, Jindřichův Hradec

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz