Tvrz Cuknštejn se nachází v jižní části národní přírodní památky Terčino údolí u obce Nové Hrady v přírodním parku Novohradské hory. Toto architektonicky mimořádně významné pozdně gotické sídlo je jakýmsi přechodem mezi tvrzí a malým hradem (hrádkem) a patří k nejzachovalejším památkám svého druhu v jižních Čechách. V roce 2000 koupil značně zdevastovaný Cuknštejn Tomáš Pek a snaží se mu navrátit původní podobu. Na nádvoří se pořádají divadelní a šermířská vystoupení, koncerty apod.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 24. listopadu 2011
Kategorie: Zajímavosti
Ttvrz Cuknštejn započal budovat ke konci 15. století vladycký rod Pouzarů z Michnic, v jehož rukách setrvala zhruba jedno století. Následujícího majitele Pavla Boubínského z Újezda vystřídal na sklonku 16. století Jiří Kába z Rybňan. Ten se však během povstání českých stavů proti Ferdinandovi II. ukrýval i s rodinou v Třeboni, zatímco jeho cuknštejnské sídlo bylo vypleněno a vypáleno císařovými vojáky. Majetek, který propadl královské komoře, získal za zásluhy velitel císařského vojska hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Rodu Buquoyů patřila tvrz až do roku 1945, kdy byla tvrz zestátněna a později využívána k bytovým účelům. Od sedmdesátých let 20. století zůstala nevyužívaná a opuštěná. V roce 2000 koupil zdevastovaný Cuknštejn pan Tomáš Pek, který jej postupně opravuje.
Tvrz Cuknštejn byla menší než klasické panské hrady, ale zase byla prostornější a úpravnější než tvrze své doby. V mnoha směrech je tak patrný přechod k novějším, komfortnějším a zdobnějším sídlům - hrádkům a zámkům.
Během rekonstrukcí v roce 2002, při očišťování omítek na nádvoří, si majitel tvrze Tomáš Pek všiml jakéhosi gotického lomeného okna, za nějž později nechal zavést sondu, která zde objevila starou dávno zapomenutou kapli. Na zdech kaple byla odkryta sotva rozeznatelná původní fresková výzdoba sežehlá požárem, kterou restaurátoři během dvou let obnovili. Kaple v prostředí českých tvrzí představuje poměrně ojedinělý prvek, který zde dokládá, že Cuknštejn svým charakterem stojí na přechodu mezi tvrzí a malým hradem.
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.
gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.
romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.
fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.
zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.
dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.
podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.
staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.
GPS:
48°46'31.293"N, 14°45'2.436"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:Nové Hrady
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz