Původně gotický hrad z poloviny 15. století, dnes renesanční, cihlově zbarvený zámek stojící na kamenném ostrůvku obklopen Zámeckým rybníkem v obci Červená Lhota, díky čemuž si vysloužil přídomek vodní zámek. Zámecké expozice představují podobu sídla posledních majitelů po roce 1910. Na zámku Červená Lhota bylo natočeno mnoho pohádek, např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, Princezna na hrášku či film Svatby pana Voka aj. V areálu zámku je pěkný park, kaple a půjčovna lodiček.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. května 2013
Kategorie: Zajímavosti
Nachází se v interiérech 1. patra zámku a představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší zámecká přestavba.
Tato expozice navazuje na hlavní expozici. Z hlediska historické autenticity je však daleko volnější. Schönburský způsob užívání místností připomínají dětské pokoje, pokoj komorné a hala.
Ukázka třech pozoruhodných sklepních prostor z části zapuštěných do skal.
Součástí zámeckého areálu je rozsáhlý krajinářský park, který získal svou dnešní podobu na přelomu 19. a 20. století. Park obklopuje Zámecký rybník s možností zapůjčení lodiček. Na blízkém návrší stojí starobylá zámecká kaple Nejsvětější Trojice s původními dochovanými ilusivními malbami a dřevěným stropem, symbolizující nebeský Jeruzalém. Svatyně funguje jako římskokatolický kostel s pravidelně pořádanými bohoslužbami.
K zámku Červená Lhota se váže několik pověstí vysvětlujících proč má zámek rudou fasádu. Jedna z nich říká: Po smrti své matky mladičká šlechtična pocítila odpor ke všemu křesťanskému. Ze stěny své komnaty sejmula kříž a vhodila jej do jezera. V tu ránu se objevil čert a odnesl dívku do pekla. Zanechal po sobě pouze lidskou krví namalovaný kříž na zámecké zdi. Lidé se snažili kříž odstranit, ale marně. Natřeli tedy fasádu zámku na červeno, aby se kříž v rudé barvě ztratil. Údajně je tu ale vidět dodnes.
trpaslíci na toxických hadcích — Unikátní stepní louky a až 120 m vysoké skály nad meandrem řeky Jihlavy. Toxické hadce v posloží způsobují zakrslý vzrůst některých rostlin. Národní přírodní rezervace.
nejzachovalejší židovská zástavba v ČR — Třebíčské Židy patří k nejzachovalejším židovským čtvrtím v Evropě – památka UNESCO!
jedna z nejmohutnějších barokních staveb v ČR — Zámek patří k nejmohutnějším barokním stavbám u nás. V době své největší slávy byl centrem kulturního života; měl i vlastní kapelu, jejíž kapelníkem byl F. V. Míča, údajný autor první české opery.
svědek zaniklých Lipňan — Kaplička připomíná obec Lipňany, která v r. 1980 zanikla kvůli výstavbě Jaderné elektrárny Dukovany.
výhled z nejvyšší hory Třebíčska — Z rozhledny je pěkný kruhový výhled na celé Třebíčsko. Byla postavena v r. 2012 a je vysoká 31 m. Vstup volný.
letní sídlo Edvarda Beneše — Náměšťský zámek si velice oblíbil československý prezident Edvard Beneš a nechal si jej rozsáhle upravit na své letní sídlo na Moravě; pobyl zde však pouze krátce v r. 1947. Národní kulturní památka.
2. největší hřbitov na Moravě — Jedno z největších židovským pohřebišť v ČR. Nachází se tu cca 11 000 hrobů a 3 000 náhrobků. Národní kulturní památka; UNESCO!
přírodní koupání u Třebíče — Přehrada byla vybudována jako retenční nádrž koncem 80. let 20. století. Je tu fajn koupání.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz