Zlatá ulička u Daliborky je nejmalebnější zákoutí Pražského hradu. Měří 200 m, je dost úzká a dlážděná kočičími hlavami. Tvoří ji drobné domečky s barevnou fasádou, nízkými střechami, maličkými okny a dveřmi. Ulička vznikla v 16. století, bydlela zde hradní čeleď a zlatníci. Dnes tu jsou v provozu nejrůznější obchůdky pro turisty.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. ledna 2016
Kategorie: Zajímavosti
V budově, hned vedle vstupu do Zlaté uličky, je instalována interaktivní výstava, věnovaná Zlaté uličce. Návštěvníci se seznámí s jejím historickým vývojem, dozvědí se o osudech jednotlivých domečků a jejich obyvatel a mnohé další, viz více informací.
Zlatá ulička byla založena v 2. pol. 16. stol., kdy se zde usadili hradní střelci a zlatotepci, podle nichž se ulička původně nazývala Zlatnická. V 18. a 19. stol. se domky staly obydlím chudiny. Tato skromná stavení byla využívána k bydlení až do 2. světové války, ale už za 1. republiky se dbalo na to, aby při úpravách nebyl měněn pitoreskní ráz uličky. Po druhé světové válce Kancelář prezidenta Československé republiky domky od posledních majitelů vykoupila a pod vedením architekta Pavla Janáka celou uličku upravila. Barevné řešení fasád navrhl malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka.
Nejvěrohodnější ukázkou obydlí z 16. století je dům č. 20 s brázděným patrem. Původní velikost domků nejlépe dokazuje dům č. 13, který zároveň patří k nejmenším obytným stavbám v Praze.
Malebné a romantické prostředí Zlaté uličky v minulosti zaujalo řadu výtvarných umělců, spisovatelů a básníků. V domku č. 22 žil od listopadu 1916 do března 1917 spisovatel Franz Kafka. V domku č. 12 se zase scházeli František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval.
největší souvislý hradní komplex na světě — S délkou 570 m a šířkou 130 m největší souvislý hradní komplex na světě. Tradiční sídlo českých panovníků. Památka UNESCO.
nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu — Most je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Národní kulturní památka.
pražský Central Park — Stromovkou vedou četné značené stezky vhodné pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Přírodní památka.
největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.
nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.
nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.
2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.
nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.
Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.
kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.
GPS:
50°5'31.121"N, 14°24'13.791"E
Kraj:Praha
Okres:Praha-město
Obec:Praha
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz