iTRAS > Katalog > Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen Modrá

velkomoravské sídliště středního Pomoraví

Archeoskanzen Modrá

Archeologický skanzen Modrá představuje rekonstruované velkomoravské sídliště středního Pomoraví z 9. stol. a snaží se co nejvěrohodněji ukázat návštěvníkům běžný život našich slovanských předků. Vše je zde prováděno tak, jak by to dělali Slované – stavba domů, vaření pokrmů, pěstování plodin a chov dobytka, práce s kovem a šperkařství, výroba keramiky, šití oděvů apod. V sezóně se zde pořádá mnoho akcí – naučná představení pro školy a veřejnost, slavnosti, vystoupení, výstavy a trhy aj.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 19. dubna 2012

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Archeoskanzen M…Archeoskanzen M…Archeoskanzen M…Archeoskanzen M…


Další informace:

Poloha archeoskanzenu Modrá

Archeologický skanzen Modrá se nachází na okraji stejnojmenné obce, nedaleko Uherského Hradiště, v místech, která v 5. století př. n. l. osídlili Keltové, ve 4. století po Kristu zde pobývali Germáni a v 8.–12. století tu žili naši předci Slované.

Části archeologického skanzenu

Archeoskanzen Modrá se člení na jednotlivé funkční areály: opevnění se vstupní bránou a strážními věžemi, sídliště-hospodářský areál, mocenský areál, řemeslnický areál, církevní areál a informační centrum. Areály jsou propojeny chodníčky.

Stavby

Jednotlivé objekty archeoskanzenu Modrá byly postaveny na základě skutečných archeologických nálezů, pocházejících z významných lokalit středního Pomoraví, především Starého Města, Uherského Hradiště, Modré a dalších. K vidění je např. roubená a zapletená zemnice, zemnice s přístavkem, roubený dům, kleť, studna, pekárna, obilnice, stavba palácového typu či replika kostela svatého Jana, jehož původní základy se nacházejí v těsné blízkosti archeologické rekonstrukce. Tyto základy byly vyhlášeny národní kulturní památkou, jelikož se jedná o jednoznačný doklad křesťanské svatyně doby velkomoravské. Vedle samotných staveb se zde nachází také sakrální areál se slovanskými modlami, políčka a ohrady pro chov tehdejších zvířat.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (4) ~ Relaxace (3) ~ Sport (1) ~ Ubytování (6) ~ Výlety (1) ~ Zábava (3) ~ Zajímavosti (28)
Bílé Karpaty

Bílé Karpaty

oblast květnatých orchidejových luk a starých ovocných sadů — Rozsáhlé území při JV hranici ČR s SK, jež je příkladnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Unikátní květnaté orchidejové louky prostupují staré ovocné sady, drobná políčka, zahrady, původní lesy, … CHKO a biosférická rezervace UNESCO.



Chřiby

Chřiby

malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.



Baťův kanál

Baťův kanál

53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.



Přechod Bílých Karpat

Přechod Bílých Karpat

trek přes Bílé Karpaty z Petrova do Valašských Klobouků — Cca 130 km trasa napříč CHKO Bílé Karpaty. Navštívíte bělokarpatské vinice, nádherné orchidejové louky, staré ovocné sady, nejvyšší horu české strany Bílých Karpat, horské pralesy, malebnou kopaničářskou krajinu, strmá vršatská bradla aj.



Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

královský hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů — Hrad z 1. pol. 13. stol., jež se klene na jednom z nejvyšších vrcholů přírodního parku Chřiby v nadmořské výšce 520 m, nedaleko obce Buchlovice. K vidění jsou dobově zařízené interiéry, přírodovědné sbírky a mnohé další. Národní kulturní památka.



Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR — Zámek v obci Buchlovice, založený těsně před rokem 1700. Zámecké interiéry připomínají atmosféru časů habsburské monarchie; k vidění jsou mj. rozsáhlé sbírky grafických děl, starožitný nábytek, barokní zahrada, anglický park, sbírka fuchsií aj.



Vlčí prameny

Vlčí prameny

první soukromá biologická rezervace v Bílých Karpatech — Rodinná rezervace u obce Vyškovec uprostřed CHKO Bílé Karpaty, kterou založil RNDr. Lubomír Pospěch s cílem vytvořit kvalitní výzkumné a vzdělávací terénní pracoviště pro studenty a odbornou veřejnost. Konají se tu přírodovědné exkurze, fotokurzy aj.



Větrný mlýn Jalubí

Větrný mlýn Jalubí

replika větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí — Věrná kopie větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí u Uherského Hradiště, kde původní mlýn stával od pol. 19. stol. až do roku 1938. Dnešní stavba je z let 2007–2009 a snaží se poukázat na zručnost a dovednost předchozích generací stavitelů.



Velká Javořina

Velká Javořina

nejvyšší hora Bílých Karpat — S nadmořskou výškou 970 m nejvyšší hora CHKO Bílé Karpaty. Vrcholová louka a severní svahy s bukovými lesy jsou národní přírodní rezervací.



Rozhledna Jelenec

Rozhledna Jelenec

bývalá vojenská věž s impozantním výhledem na Bílé Karpaty — Vyhlídková věž na vrchu Jelenec (925 m n. m.) v národní přírodní rezervaci Velká Javorina při česko-slovenské hranici v CHKO Bílé Karpaty; několikapatrová konstrukce je zpřístupněna po kovových žebřících, a to pouze na vlastní nebezpečí!



Kontaktní informace

Archeoskanzen Modrá
Modrá
687 06
Mobil:[+420] 777 807 368
 (pí Hrabalová)
Tel.:[+420] 572 501 823
Email:archeoskanzen@email.cz
Web:www.archeoskanzen.cz

Poloha

GPS:
49°6'11.138"N, 17°24'25.578"E
Kraj:Zlínský kraj
Okres:Uherské Hradiště
Obec:Modrá

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz