Hauswaldská kaple, resp. Hauswaldské kaple, je označení pro poutní místo, nacházející se pod Kostelním vrchem, nedaleko obce Srní v národním parku Šumava. V minulosti nabylo významu díky zázračnému uzdravování poutníků zdejším údajně léčivým pramenem - místu se dokonce často přezdívalo malé šumavské Lurdy. Na oslavu této lokality zde byly vybudovány celkem 3 kaple, dnes nestojí žádná z nich. Hauswaldská kaple je součástí zážitkové stezky Okolo Kostelního vrchu.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 28. srpna 2011
Kategorie: Zajímavosti
Čistá pramenitá a údajně léčivá voda je od studánky přivedena k místu kaplí ručně tesanými vantroky. Upravené pítko má podobu skleněného bloku s otiskem spojených dlaní člověka. Na jeho okraji jsou v českém, německém, anglickém a latinském jazyce citáty z Bible svaté: Kdo žízní, ať přistoupí; kdo touží, ať zadarmo nabere vody života.
Poutní místo u Hauswaldské kaple se v minulosti proslavilo mezi širokou veřejností díky mnoha nevysvětlitelným a zázračným uzdravením, která jsou dokonce zachycena v písemných historických pramenech. Na oslavu těchto událostí zde byla v roce 1820 vystavěna první kaple a začaly se v ní sloužit poutní mše. Pro stále větší oblibu poutního místa byla roku 1860 postavena kaple druhá - větší. Pro její špatnou stabilitu byla v roce 1902 postavena kaple třetí, ta ale byla v roce 1957 zničena československou armádou. Díky nadšení a úsilí členů občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy a za podpory Správy NP a CHKO Šumava bylo v roce 2006 poutní místo obnoveno.
Asi 100 m před prostorem vlastních kaplí, roste tvz. Medvědí strom, u kterého v minulosti údajně došlo ke zjevení panenky Marie, která zachránila dvě ženy před útokem medvěda.
zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.
největší ledovcová jezera v České republice — Významná národní přírodní rezervace v CHKO Šumava. Předmětem ochrany jsou 2 ledovcová jezera, která patří k největším v ČR. Mezi oběma jezery probíhá hlavní evropské rozvodí. V území výskyt vzácné květeny a zvířeny. Pohyb pouze po značených cestách.
trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.
ledovcové jezero na východním výběžku hory Poledník — Ledovcové jezero, nacházející se na východním výběžku hory Poledník (1315 m n. m.) s rozhlednou, nedaleko obce Prášily, v I. zóně národního parku Šumava. Zaujímá rozlohu cca 3,91 ha, je 280 m dlouhé, 180 m široké a až 15 m hluboké.
romantické údolí s největším vodopádem na Šumavě — Hluboce zaříznuté kaňonovité údolí Bílého potoka s největším vodopádem na Šumavě. Vodopád je tvořen několika stupni s celkovou výškou 13 metrů. V okolí vodopádu se dochovaly zbytky původních lesů pralesovitého rázu. Národní přírodní rezervace.
nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě — Nejmenší (2,78 ha) a nejvýše položené (1096 m n. m.) jezero ledovcového původu na české straně Šumavy. Leží na svahu hory Plesná a od ostatních šumavských ledovcových jezer se odlišuje rašelinným dnem a typickými rašelinnými plovoucími ostrůvky.
nejvýše položený královský hrad v Čechách — Gotický hrad z r. 1356 u obce Kašperské Hory na hranici národního parku Šumava. Leží v nadmořské výšce 886 m a představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách. Z hradních věží je krásný panoramatický výhled. Natáčela se zde pohádka Anděl Páně.
středověký gotický hrad s ojedinělým kamenným mostem — Gotický hrad a pozdně renesanční zámek, nacházející se nad obcí Velhartice v blízkosti chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedná se o dispozičně ojedinělou stavbu s mohutným kamenným mostem, který v hradních areálech střední Evropy nemá obdoby.
kaňonovité údolí šumavské řeky Vydry s naučnou stezkou — Balvanitý kaňon řeky Vydry táhnoucí se mezi bývalou osadou Antýgl a osadou Čeňkova Pila v I. zóně národního parku Šumava. Po pravém říčním břehu prochází naučná stezka. Území patří k nejkrásnějším místům Šumavy a je chráněno jako přírodní památka.
hlavní přítok šumavské řeky Vydry — Hlavní přítok řeky Vydry, pramenící v národním parku Šumava, asi 500 metrů SZ od Blatného vrchu. Mezi Javoří Pilou a Modravou vede podél Roklanského potoka 5 km dlouhá červená turistická stezka, představující jedno z nejhezčích šumavských údolí.
GPS:
49°4'4.722"N, 13°27'42.911"E
Kraj:Plzeňský kraj
Okres:Klatovy
Obec:Srní
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz