iTRAS > Katalog > Horská Kvilda

Horská Kvilda

významné středisko letní i zimní turistiky na Šumavě

Horská Kvilda

Obec Horská Kvilda se rozprostírá na rozlehlé horské planině v centrální části národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Obklopují ji působivá slatiniště a vrchoviště, horské louky a hluboké lesy. Pro svoji unikátní polohu patří Horská Kvilda k nejvyhledávanějším a přesto velmi klidným turistickým centrům Šumavy. Kříží se zde celá řada turistických stezek a cyklotras, v zimě jsou k dispozici upravované běžkařské stopy. Horská Kvilda leží v nadmořských výškách 1045 až 1090 m a patří k nejvýše položeným obcím v Čechách.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 27. září 2013

Kategorie: Obce

Fotogalerie:

Zasněžená chalu…Turistické odpo…U Hamerského po…Sokol (Antýgl) …


Další informace:

Turistika a volný čas

Horská Kvilda leží v centrální části Šumavy a představuje velmi oblíbené výchozí místo pro letní i zimní turistiku. V okolí obce se nabízí celá řada možností pro aktivní využití volného času:

Historie Horské Kvildy

Horská Kvilda je v historických pramenech zmiňována již z poloviny 14. století, kdy tudy vedla z bavorského Pasova do Kašperských hor obchodní cesta zvaná Zlatá stezka. Po stezce se do českých zemí dopravovalo koření, sůl, víno a další jižní zboží. Označení Zlatá bylo výrazem pro mimořádnou výnosnost obchodů, které na stezce probíhaly.

Obyvatele Horské Kvildy v minulosti živila především těžba dřeva a rašeliny, drobné zemědělství, sklářství a hamernictví (kovářské řemeslo). Výnosné bylo také rýžování zlata na místním Hamerském potoce, po kterém dodnes zůstaly na obou březích haldy přetěženého zlatonosného písku, tzv. sejpy. V dobách největšího rozvoje Horské Kvildy zde žilo až 600 obyvatel, oproti dnešním několika desítkám obyvatel. Zásadní vliv pro rozvoj obce měla druhá světová válka a především poválečný odsun německého obyvatelstva (Podrobná historie Horské Kvildy).


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (1) ~ Pohostinství (9) ~ Průvodci (1) ~ Půjčovny (1) ~ Relaxace (3) ~ Sport (3) ~ Ubytování (9) ~ Výlety (1) ~ Zábava (3) ~ Zajímavosti (57)
Šumava

Šumava

zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.



Černé a Čertovo jezero

Černé a Čertovo jezero

největší ledovcová jezera v České republice — Významná národní přírodní rezervace v CHKO Šumava. Předmětem ochrany jsou 2 ledovcová jezera, která patří k největším v ČR. Mezi oběma jezery probíhá hlavní evropské rozvodí. V území výskyt vzácné květeny a zvířeny. Pohyb pouze po značených cestách.



Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.



Prášilské jezero

Prášilské jezero

ledovcové jezero na východním výběžku hory Poledník — Ledovcové jezero, nacházející se na východním výběžku hory Poledník (1315 m n. m.) s rozhlednou, nedaleko obce Prášily, v I. zóně národního parku Šumava. Zaujímá rozlohu cca 3,91 ha, je 280 m dlouhé, 180 m široké a až 15 m hluboké.



Bílá strž

Bílá strž

romantické údolí s největším vodopádem na Šumavě — Hluboce zaříznuté kaňonovité údolí Bílého potoka s největším vodopádem na Šumavě. Vodopád je tvořen několika stupni s celkovou výškou 13 metrů. V okolí vodopádu se dochovaly zbytky původních lesů pralesovitého rázu. Národní přírodní rezervace.



Jezero Laka

Jezero Laka

nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě — Nejmenší (2,78 ha) a nejvýše položené (1096 m n. m.) jezero ledovcového původu na české straně Šumavy. Leží na svahu hory Plesná a od ostatních šumavských ledovcových jezer se odlišuje rašelinným dnem a typickými rašelinnými plovoucími ostrůvky.



Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

nejvýše položený královský hrad v Čechách — Gotický hrad z r. 1356 u obce Kašperské Hory na hranici národního parku Šumava. Leží v nadmořské výšce 886 m a představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách. Z hradních věží je krásný panoramatický výhled. Natáčela se zde pohádka Anděl Páně.



Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

středověký gotický hrad s ojedinělým kamenným mostem — Gotický hrad a pozdně renesanční zámek, nacházející se nad obcí Velhartice v blízkosti chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedná se o dispozičně ojedinělou stavbu s mohutným kamenným mostem, který v hradních areálech střední Evropy nemá obdoby.



Povydří

Povydří

kaňonovité údolí šumavské řeky Vydry s naučnou stezkou — Balvanitý kaňon řeky Vydry táhnoucí se mezi bývalou osadou Antýgl a osadou Čeňkova Pila v I. zóně národního parku Šumava. Po pravém říčním břehu prochází naučná stezka. Území patří k nejkrásnějším místům Šumavy a je chráněno jako přírodní památka.



Roklanský potok

Roklanský potok

hlavní přítok šumavské řeky Vydry — Hlavní přítok řeky Vydry, pramenící v národním parku Šumava, asi 500 metrů SZ od Blatného vrchu. Mezi Javoří Pilou a Modravou vede podél Roklanského potoka 5 km dlouhá červená turistická stezka, představující jedno z nejhezčích šumavských údolí.



Kontaktní informace

Informační centrum
Budova Obecního úřadu 40
Horská Kvilda
385 01
Mobil:[+420] 731 530 388
Tel.:[+420] 388 435 555
Email:info@horskakvilda.eu
Web:horskakvilda.eu

Poloha

GPS:
49°3'14.790"N, 13°33'50.267"E
Kraj:Plzeňský kraj
Okres:Klatovy
Obec:Horská Kvilda

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz