Zřícenina hradu Cimburk se nachází na návrší nad vodní nádrží Koryčany v přírodním parku Chřiby. Původní gotický hrad zde byl vybudován v letech 1327 až 1333 a byl rozdělen na dvě hlavní části – hradní palác a předhradí. Od zbytku hřebene byl hradní komplex oddělen hlubokou průrvou, která sloužila jako hradní příkop a byla překlenuta mostem. O hrad Cimburk se stará občanské sdružení Polypeje, jež zde v průběhu roku pořádá pro veřejnost nejrůznější kulturní akce.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 4. srpna 2014
Kategorie: Zajímavosti
Hrad Cimburk vystavěl v letech 1327–1333 zemský podkomoří Bernart z Cimburka, a to ve slohu francouzské gotiky. V roce 1358 koupil hrad bratr Karla IV., markrabě Jan Jindřich. V roce 1468 za česko-uherských válek dobyl hrad uherský král Matyáš Korvín. Od roku 1523 byl hrad v držení Viléma z Víckova, který zdokonalil fortifikační systém hradu výstavbou bašt. Dalšími významnými majiteli hradu byli např. uherský šlechtic Gabriel Majlát, Gabriel a František Horecký. Po porážce Turků u Vídně v roce 1683 ztratil hrad obranný význam. Nadále sloužil jako sídlo lovčího a k ubytování lesního personálu velkostatku. Od roku 1709 je hrad udáván jako pustý, viz podrobná historie hradu.
malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.
53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.
rozsáhlá raně barokní zahrada a památka UNESCO — Původně tzv. Libosad, který patří mezi nejvýznamnější zahradní díla Evropy. Zahrada si dodnes zachovala půdorys a koncepci z dob svého založení. Hlavními prvky jsou zde rotunda s kolonádou, ornamentální květinové záhony a živé ploty. Památka UNESCO.
celodřevěný větrný mlýn z první poloviny 19. století — Celodřevěný dvoupatrový a celootočný větrný mlýn německého typu z první poloviny 19. století, nacházející se nad obcí Bařice-Velké Těšany při severním úpatí přírodního parku Chřiby. Uvnitř lze zhlédnout expozici mlynářské techniky. Technická památka.
nejvyšší kamenná rozhledna na Moravě — Rozhledna na nejvyšší hoře přírodního parku Chřiby, Brdu (587 m n. m.). Jedná se o jedinou kamennou rozhlednu v tomto pohoří a zároveň o nejvyšší kamennou rozhlednu na Moravě (23,9 m). Z vyhlídkového ochozu jsou krásně vidět přiléhající kopce Chřibů.
nejhodnotnější zámecké interiéry — Reprezentační i obytné prostory patří k nejcennějším zámeckým interiérům střední Evropy. Památka UNESCO.
barokní kostel nad hroby významných šlechticů — Pozdně barokní kostel z let 1760–1776 stojí na místě staršího dřevěného kostela nad hroby významných šlechticů. Kulturní památka.
jedna z největších chřibských skal z doby ledové — 6 m vysoká pískovcová skála patří k nejzajímavějším skalám v přírodním parku Chřiby; zřejmě vznikla v době ledové a řadí se k největším chřibských skalním útvarům z té doby. Traduje se, že ze skalky v 9. stol. kázal svatý Metoděj.
rozplynuté sny o veledálnici — V sev. Chřibech najdete pozůstatky z nikdy nedokončené Baťovy dálnice. Ta se měla stát páteřní dopravní tepnou předmnichovského Československa.
a přece se točí! — Pozoruhodné kyvadlo v rotundě Květné zahrady, které demonstruje otáčení planety Země a svoji dráhu zapisuje do písku pod sebou.
GPS:
49°6'12.966"N, 17°12'58.208"E
Kraj:Zlínský kraj
Okres:Kroměříž
Obec:Koryčany
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz