iTRAS > Katalog > Přechod Českého středohoří

Přechod Českého středohoří

křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny

Přechod Českého středohoří

Téměř 127 km dlouhý trek, provázející chráněnou krajinnou oblastí České středohořísopečným pohořím, které nemá v ČR obdoby. Z rovinaté a řídce lesnaté krajiny vystupují obdivuhodné kuželovité či kupovité kopce, z jejichž vrcholů se otevírají impozantní rozhledy. Mj. navštívíte tzv. hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, působivé skalní vyhlídky, zříceniny hradů, kaňon Labe Porta Bohemica (zde se svezete motorovou lodí) a možná si odnesete i vzácný suvenýr – české granáty (pyropy).

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 4. července 2013

Kategorie: Výlety

Fotogalerie:

Vaňovský vodopá…Vrkoč – výhled …Národní přírodn…Podvečer na Pís…


Základní informace:

ITINERÁŘ TRASY

Legenda: ŽL = žlutá turistická trasa, ČE = červená turistická trasa, ZE = zelená turistická trasa, MO = modrá turistická trasa, NE = neznačená trasa, NS = naučná stezka

1. etapa (31 km)

Ústí nad Labem-hl. n > ŽL: Větruše (1 km) > ZE: Vaňovský vodopád (3,56 km) > ZE: k silnici č. 30 pod Vrkočem (0,4 km) > silnice č. 30: Masarykova zdymadla (0,78 km) > ŽL: hrad Střekov (1,35 km) > NS Pod Vysokým Ostrým: vyhlídka u Sluneční stráně (2,45 km) a pak dále po NS až na rozc. Pod Vysokým Ostrým (1,12 km) > ČE: Litoměřice-Pokratice, žel. př. (13,94 km) > ŽL: Žalhostice přes Radobýl (4,95 km) > silnice č. 261: Žernosecké jezero (1,46 km)

Zajímavosti na trase:

2. etapa (21,71 km)

Žernosecké jezero > silnice č. 261: Velké Žernoseky (1,14 km) > ZE: Kalvárie (1,88 km) > ZE: Velké Žernoseky-přívoz (3,39 km) > přejezd Labe lodí a pokračovat dále po žluté až na Lovoš-rozc. (4,96 km) > MO: Lovoš-vrchol a zpět (1,94 km) > ŽL: Režný Újezd-kaplička (2,76 km) > NS Boreč: Borečský vrch (1,16 km) > NE: Březno (1,81 km) > MO: hrad Ostrý (2,67 km)

Zajímavosti na trase:

3. etapa (22,62 km)

Ostrý > MO, ČE, MO: Milešovka (5,37 km) > zpět na ČE a po ní pokračovat až na Děkovku pod hradem Oltářík (11,69 km) > MO, ŽL: Leská (5,53 km) > NE: návrší Linhorka (0,33 km)

Zajímavosti na trase:

4. etapa (28,89 km)

Linhorka > zpět do Leské a odtud po ČE do Třebívlic (3,15 km) > NE: Kamenná slunce a Třtěnské stráně (5,79 km) > NE: Třtěno, Mnichovský Týnec, Chraberce, Oblík (8,87 km) > ZE: Mnichov (1,45 km) > NE: Raná (4,68 km) > MO: Písečný vrch (4,95 km)

Zajímavosti na trase:

5. etapa (22,3 km)

Písečný vrch > MO: hora Milá (3,7 km) > MO: Bedřichův Světec (2,5 km) > ZE: Lužice (5,4 km) > NE: Chouč, Bořeň (5,4 km) > ZE: Bílina-vlaková stanice (5,3 km)

Zajímavosti na trase:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Oblasti (1) ~ Pohostinství (2) ~ Průvodci (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (3) ~ Zajímavosti (70)
Milešovka

Milešovka

nejvyšší hora Českého středohoří — Na Milešovce je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se jí často přezdívá Hromová hora.



Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád

nejvyšší vodopád Českého středohoří — S výškou 12 m nejvyšší vodopád v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Voda stéká po mohutných čedičových sloupech.



Hrad Hazmburk

Hrad Hazmburk

zřícenina s typickou dvouvěžovou siluetou — Nepřehlédnutelná dominanta dolního Poohří. Ze zříceniny jsou fantastické výhledy do krajiny Českého středohoří.



Porta Bohemica

Porta Bohemica

Brána Čech — Kaňonovité údolí, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří. Břehy lemují skály s vyhlídkami do samotného kaňonu a okolní vulkanické kopce. Z této oblasti pochází proslulé žernosecké víno.



Hrad Krupka

Hrad Krupka

zřícenina v objetí růží — Rozsáhlá zřícenina středověkého královského hradu. Počátkem 19. stol. tu rozkvétalo tolik růžových keřů, že se hradu začalo přezdívat Růžový hrádek. Zříceninu navštívil i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe.



Klášter Osek

Klášter Osek

„zauzlený“ stojan pod patronátem UNESCO — Uvidíte tu jedinečný románský kamenný pulpit (stojan na liturgické knihy), chráněný UNESCEM. Má zajímavě „zauzlené“ podpůrné sloupy.



Salesiova výšina

Salesiova výšina

jediné křemencové skalní město v ČR — Divotvorné skály porůstají křivolaké buky. Na skalních blocích můžete pozorovat tisíce otisků sladkovodních mlžů. Přírodní památka.



Tiské stěny

Tiské stěny

nejlépe vyvinuté skalní město Labských pískovců — Dva prohlídkové okruhy vás zavedou do labyrintu skalních věží, úzkých soutěsek a roklí. Přírodní památka.



Trojhora

Trojhora

jediný český štít — Kopec s natolik exponovaným vrcholovým hřebínkem, že jeho přechod se dá srovnat s poměry na hrotech mnoha tatranských štítů. Pravděpodobně jediné místo v ČR, které se pyšní titulem „štít“.



Zámek Jezeří

Zámek Jezeří

sídlo na hraně uhelného velkolomu — Zámek kontrastů – vysoko nad ním zelené lesy Krušných hor, hluboko pod ním šeď a hřmot hnědouhelného velkolomu.



Kontaktní informace

Správa CHKO České středohoří
Michalská 260/14
Litoměřice
412 01
Tel.:[+420] 416 576 611
Email:cstred@nature.cz
Web:www.ceskestredohori.nature.c…

Poloha

Kraj:Ústecký kraj
Okres:Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem
Obec:Ústí nad Labem, Bílina

Doporučení

Na trek jsem vyrazil se svým parťákem ve dnech 28. 6.–2. 7. 2012. Do Ústí nad Labem jsme jeli vlakem směrem od Všetat a již ve vlaku se nás zmocnila „cestovatelská horečka“ – pohled na hradbu vulkanických kopců Českého středohoří byl fascinující! České středohoří je nádherná a svérázná krajina, která rozhodně stojí za návštěvu. Celkový dojem však bohužel ruší všudypřítomná civilizace, hlavně hluk ze silnic a měst – o to více si pak ale člověk váží tichých a klidných míst, přes která trasa treku samozřejmě také vede. Obzvláště unavující jsou dlouhé a neznačené úseky po silnicích, nicméně pak vylezete na nějaký pěkný kopec a útrapy jsou ty tam :) Často jsem si představoval, jak asi zdejší krajina vypadala v 18. či 19. století, jaký tu musel být úžasný klid. Vždyť to byl oblíbený „kout“ Karla Hynka Máchy, Emil Fila zde namaloval sérii úžasných obrazů, potuloval se tu i významný přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt, který počátkem 19. století označil výhled ze zdejší Milešovky za třetí nejhezčí na světě.

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz