Rozhledna Velký Lopeník se nachází na stejnojmenném vrcholu (911 m n. m.) – druhé nejvyšší hoře chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty – na česko-slovenské hranici v blízkosti obcí Lopeník a Březová; stala se jakýmsi symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se nabízí daleký kruhový rozhled, úchvatný je i pohled na bělokarpatskou citlivě obhospodařovanou krajinu. V roce 2011 byla část rozhledny natřena volskou krví. U rozhledny stojí turistický přístřešek a nedaleko v lese je pramen s pitnou vodou.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 9. srpna 2012
Kategorie: Zajímavosti
Za dobrého počasí nabízí rozhledna na Velkém Lopeníku daleké výhledy na českou i slovenskou stranu. Česko: vrcholy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, Chřiby, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy, Pálava a Jeseníky; Slovensko: Strážovské vrchy, Malá Fatra, Považský Inovec a Malé Karpaty.
Dubová konstrukce rozhledny začala po několika málo letech od postavení podléhat hnilobě a plísni. Ve spojení s drsným horským počasím se technický stav rozhledny začal rapidně zhoršovat, proto se obec Lopeník rozhodla, že ji nechá natřít volskou krví, která by měla dřevěné části ochránit. Nátěr však nakonec proběhl pouze symbolicky (dne 28. září 2011 za účasti Tomia Okamury), neboť se obci podařilo sehnat sponzora, který dodal speciální nátěrovou barvu.
První dřevěná rozhledna byla na Velkém Lopeníku již před druhou světovou válkou. V roce 1944 místo ní Němci postavili rozhlednu novou, která ale bohužel v roce 1946 shořela. Ještě v témže roce se započalo s výstavbou další, téměř totožné rozhledny, která na Velkém Lopeníku stávala až do 80. let 20. století, kdy byla pro nevyhovující stav zdemolována – sovětští vojáci si na jejím místě založili radarové stanoviště. S výstavbou dnešní rozhledny se započalo v září 2004 a pro veřejnost byla slavnostně otevřena 16. 7. 2005.
oblast květnatých orchidejových luk a starých ovocných sadů — Rozsáhlé území při JV hranici ČR s SK, jež je příkladnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Unikátní květnaté orchidejové louky prostupují staré ovocné sady, drobná políčka, zahrady, původní lesy, … CHKO a biosférická rezervace UNESCO.
malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.
53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.
trek přes Bílé Karpaty z Petrova do Valašských Klobouků — Cca 130 km trasa napříč CHKO Bílé Karpaty. Navštívíte bělokarpatské vinice, nádherné orchidejové louky, staré ovocné sady, nejvyšší horu české strany Bílých Karpat, horské pralesy, malebnou kopaničářskou krajinu, strmá vršatská bradla aj.
královský hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů — Hrad z 1. pol. 13. stol., jež se klene na jednom z nejvyšších vrcholů přírodního parku Chřiby v nadmořské výšce 520 m, nedaleko obce Buchlovice. K vidění jsou dobově zařízené interiéry, přírodovědné sbírky a mnohé další. Národní kulturní památka.
jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR — Zámek v obci Buchlovice, založený těsně před rokem 1700. Zámecké interiéry připomínají atmosféru časů habsburské monarchie; k vidění jsou mj. rozsáhlé sbírky grafických děl, starožitný nábytek, barokní zahrada, anglický park, sbírka fuchsií aj.
první soukromá biologická rezervace v Bílých Karpatech — Rodinná rezervace u obce Vyškovec uprostřed CHKO Bílé Karpaty, kterou založil RNDr. Lubomír Pospěch s cílem vytvořit kvalitní výzkumné a vzdělávací terénní pracoviště pro studenty a odbornou veřejnost. Konají se tu přírodovědné exkurze, fotokurzy aj.
replika větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí — Věrná kopie větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí u Uherského Hradiště, kde původní mlýn stával od pol. 19. stol. až do roku 1938. Dnešní stavba je z let 2007–2009 a snaží se poukázat na zručnost a dovednost předchozích generací stavitelů.
nejvyšší hora Bílých Karpat — S nadmořskou výškou 970 m nejvyšší hora CHKO Bílé Karpaty. Vrcholová louka a severní svahy s bukovými lesy jsou národní přírodní rezervací.
bývalá vojenská věž s impozantním výhledem na Bílé Karpaty — Vyhlídková věž na vrchu Jelenec (925 m n. m.) v národní přírodní rezervaci Velká Javorina při česko-slovenské hranici v CHKO Bílé Karpaty; několikapatrová konstrukce je zpřístupněna po kovových žebřících, a to pouze na vlastní nebezpečí!
GPS:
48°55'0.104"N, 17°46'57.520"E
Kraj:Zlínský kraj
Okres:Uherské Hradiště
Obec:Lopeník
3kilometrový výstup k rozhledně Velký Lopeník od rozcestníku Staré díly zdál se mi být nekonečný. Byl jsem nemocný, batoh na zádech, mlha, vlhko, chlad a nahuštěné vrstevnice. Už už to vypadalo, že se přede mnou rýsuje vrchol. Tomuto klamu jsem podlehl snad 5×… Najednou stojím u paty rozhledny. Vstupuji dovnitř. Nacházím propanbutanový vařič. Paráda! V závětří zdí rozhledny vařím horký čaj. Díky za turistické zázemí na tomto vrcholu :)
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz