iTRAS > Katalog > Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál je 44 km dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje - v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde vstupuje na území Rakouska. Mimořádná technická památka jižních Čech.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 1. září 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Schwarzenberský…Schwarzenberský…Schwarzenberský…Schwarzenberský…


Další informace:

Účel Schwarzenberského plavebního kanálu

Cílem stavby Schwarzenberského plavebního kanálu bylo umožnit dopravu kmenů pokácených stromů z nepřístupných oblastí na severních úbočích Šumavy v povodí Vltavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Große Mühl a po ní k Dunaji, aby bylo palivovým dřívím zásobováno císařské hlavní město Vídeň.

Historie Schwarzenberského plavebního kanálu

Schwarzenberský plavební kanál nechal vystavět kníže Schwarzenberg v letech 1789 až 1822 podle projektu lesního inženýra Josefa Rosenauera. Stavělo se ve dvou etapách a to proti směru toku. Nejprve v letech 1789 až 1793 vybudoval Rosenauer tzv. starý kanál od ústí potoka Světlá do řeky Grosse Mühl k osadě Jelení Vrchy v délce 31,6 km. Druhá etapa výstavby - tzv. nový kanál - se realizovala v letech 1821 až 1822 a vedla od jeleních Vrchů k Rosenauerově nádrži na úpatí Třístoličníku. V roce 1887 byla postavena ještě jedna část kanálu - tzv. Želnavský smyk.

Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu

Schwarzenberský plavební kanál začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí na severním svahu Třístoličníku v nadmořské výšce 916 m. Dále pokračuje šumavskými hvozdy až k osadě Jelení, kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem (první plavební tunel ve střední Evropě) s novogoticko-empírovými kamennými portály. Od tunelu vede Schwarzenberský plavební kanál až k obci Zvonková, kde opouští ČR a vstupuje na území Rakouska. Pod zříceninou hradu Vítkův kámen se opět nakrátko vrací na naše území a pak již překračuje hlavní evropské rozvodí a vlévá se do řeky Mühl, levého přítoku Dunaje.

Naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál a ukázka plavení dřeva

Cca 9 km dlouhá naučná stezka, vedoucí od parkoviště na Jeleních Vrších podél Schwarzenberského plavebního kanálu až na Raškov nad Novou Pecí. Stezka je vhodná pro všechny cyklisty, pěší turisty, v zimě pro běžkaře a vzhledem k rovnému, nenáročnému povrchu a dosažitelnosti i pro vozíčkáře a další návštěvníky, viz více informací o naučné stezce. Návštěvu stezky je vhodné naplánovat v čase termínu ukázkového plavení dřeva.

Cyklotrasa pro rodiny s dětmi

Schwarzenberský kanál lemuje téměř po celé jeho 44 km délce udržovaná lesní komunikace s minimálním převýšením a nabízí tak ideální trasu pro rodinnou cykloturistiku. V zimě je trasa vhodná i pro běžkaře. O této trase se říká, že představuje nejdelší rovinku na Šumavě.

Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu

V obci Chvalšiny na Šumavě je v provozu muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu s exponáty dokládajícími život J. Rosenauera, stavitele kanálu. Ty jsou vhodně prokládány různými dokumenty, obrazy, fotografiemi a historickými předměty, jež dávají ucelený obraz o vzniku, významu a současném stavu plavebního kanálu i jeho okolí, viz další informace o muzeu.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (7) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (4) ~ Sport (5) ~ Ubytování (12) ~ Výlety (3) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (81)
Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Plešné jezero

Plešné jezero

ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě — Jezero ledovcového původu, nacházející se cca 8 kilometrů západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava v přírodní památce Trojmezná hora. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.



Boubínský prales

Boubínský prales

po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.



Chalupská slať

Chalupská slať

slať s největším rašelinným jezírkem v ČR — Přechodové rašeliniště s nejrozlehlejším (1,3 ha) rašelinným jezírkem na našem územím.



Dívčí Kámen

Dívčí Kámen

rozsáhlá zřícenina hradu na skalním ostrohu u Třísova — Rozsáhlá zřícenina původně rožmberského hradu z roku 1349 na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy u Třísova v Blanském lese. V prostorách hradu se pravidelně pořádají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení.



Boubínské jezírko

Boubínské jezírko

původně splavovací nádrž v Boubínském pralese na Šumavě — Umělá vodní nádrž na jižním svahu národní přírodní rezervace Boubínský prales na Šumavě, která v letech 1836 až 1957 sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. Jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 m.



Muzeum vltavínů

Muzeum vltavínů

poznejte příběh poslů z vesmíru — První muzeum vltavínů na světě. Uvidíte tu nejkrásnější kolekci vltavínů, která kdy byla veřejně vystavena a zábavnou formou se seznámíte s jejich tajuplným příběhem. Těšte se na herní prvky – hod meteoritem na Zem, virtuální prohlídka kráterů aj.



Hamerský potok na Šumavě

Hamerský potok na Šumavě

největší přítok řeky Vydry — Ve středověku se na Hamerském potoce rýžovalo zlato. Zdejší rýžoviště patří k nejvýše položeným v ČR.



Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

nejstarší sídlo Rožmberků — Tzv. růžový hrad ze 13. stol. je nejstarším sídlem Rožmberků. Dolní hrad je zmenšeninou krumlovského zámku. Údajně se tu zjevuje naše nejslavnější bílá paní, Perchta z Rožmberka.



Klášter Vyšší Brod

Klášter Vyšší Brod

jedna z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech — Jeden z nejkrásnějších a nejautentičtěji dochovaných klášterů v ČR. Je tu uložen Závišův kříž – 3. nejcennější středověká zlatnická památka u nás (hned po korunovačních klenotech a relikviáři sv. Maura).



Kontaktní informace

Muzeum Schwarz. plav. kanálu
Chvalšiny 124
Chvalšiny
382 08
Tel.:[+420] 380 739 183
Email:muzeum.chvalsiny@tiscali.cz
Web:www.chvalsiny.cz

Poloha

GPS:
48°48'13.279"N, 13°48'48.568"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Český Krumlov, Prachatice
Obec:Nové Údolí, Jelení

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz