Tiské stěny představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Územím procházejí 2 prohlídkové okruhy, které vás zavedou do labyrintů skalních věží, úzkých soutěsek a roklí. Uvidíte skalní útvary nejrůznějších tvarů a podob, např. skály s názvy Janusova hlava, Žába, Helma, Úl, Triumfální brána, Cikánský tábor, Napoleonova bota, Želva, Dědečkova stolice, Kravín a mnohé další. Přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. října 2015
Kategorie: Zajímavosti
Labyrint skal jihovýchodně od Skalního náměstí u obce Tisá. Na prohlídku Velkých Tiských stěn je třeba si vyčlenit alespoň 2 hodiny času.
Komplex skal severozápadně od Skalního náměstí u obce Tisá s pěknou Západní vyhlídkou. Pro prohlídku Malých Tiských stěn je třeba si rezervovat asi hodinu času.
Naučná stezka Tiské stěny je rozdělena na malý a velký okruh, přičemž oba okruhy začínají na Skalním náměstí u obce Tisá. Malý okruh prochází Malými Tiskými stěnami vlevo od pokladny, velký okruh vede Velkými Tiskými stěnami vpravo od pokladny až k turistické chatě, kde je druhý vstup do Tiských stěn.
Na naučné stezce, hned v úvodu Malých Tiských stěn, se nachází Západní vyhlídka s krásnými panoramatickými pohledy na celé Tiské stěny. V dálce je vidět stolová hora Děčínský Sněžník, která je se svou nadmořskou výškou 723 m nejvyšším bodem chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Tiské stěny nabízejí mnoho horolezeckých cest všech stupňů obtížnosti a patří tak k oblíbeným a vyhledávaným horolezeckým terénům na Děčínsku. Jednotlivé horolezecké věže skalního města mají vlastní jména, jenž se málokdy shodují s číslovanými skalními útvary naučné stezky.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
nejvyšší vodopád Českého středohoří — S výškou 12 m nejvyšší vodopád v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Voda stéká po mohutných čedičových sloupech.
křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny — Přibližně 127kilometrový trek sopečnou krajinou CHKO České středohoří. Mj. navštívíte hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, kaňon Labe Porta Bohemica, svezete se motorovou lodí a možná si odnesete i české granáty.
údolí Labe očima romantického malíře — Oblíbená vyhlídka pojmenovaná po významném romantickém malíři Ernstu Gustavu Doerellovi. Ten sem za svého života údajně rád chodil za inspirací – a není divu, zdejší scenerie údolí Labe je vskutku neodolatelná.
průvodce severočeskou industriální krajinou — Zvu vás na offroad safari – zážitkové poznávací vyjížďky severočeskou industriální krajinou. Dostanu vás do míst, kam se běžný turista nepodívá.
proměny krajiny objektivem Jana Hodače — I intenzivně využívaná krajina může být krásná! Mrkněte na neotřelé až mystické fotky proměn průmyslové severočeské krajiny od profesionálního uměleckého fotografa Jana Hodače.
Labe v sevření vulkánů — Návrší s pozoruhodným výhledem na Labe vlnící se mezi vulkanickými kopci Českého středohoří. Místo není příliš známé, ale kvalitou rozhledu se vyrovná nedalekým a vyhlášeným vyhlídkám Mlynářův kámen a Doerelleově vyhlídce.
vodopády Mlýnského dolu — Četné vodopády a pětimetrová vodní kaskáda ma Moravanském potoce. Rokli potoka lemují kolmé skály s viditelnou sloupcovitou odlučností.
muzeum a živá vesnice v jednom — Jediné muzeum lidové architektury v ČR, které je zároveň živou vesnicí. Je to náš nejmladší skanzen (vzniká od 70. let 20. stol.) a jediný skanzen, kam lze dojet po historické železnici prastarou lokálkou.
kaskády a koberce bledulí — Romantická soutěska s potokem Rytina, který na dolním toku regulují umělé kaskády. Z jara tu hojně vykvétají bledule.
GPS:
50°47'6.596"N, 14°1'45.635"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Ústí nad Labem
Obec:Tisá
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz