Tuto kamennou rozhlednu postavili němečtí vlastenci v r. 1909 na počest Otty von Bismarcka, viz Bismarckovy věže níže. Jako většina Bismarckových staveb byla opatřena nádobou pro pálení ohňů ve dnech kancléřových výročí. Je odsud výhled na vršky Českého a Slavkovského lesa, Smrčin i Krušných hor.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 2. prosince 2014
Kategorie: Zajímavosti
Bismarckovy věže a rozhledny se stavěly v 1. třetině 20. století na počest zakladatele Německé říše a tzv. „železného kancléře“ Otty von Bismarcka. Na celém světě se jich postavilo 240, dochovalo se jich přes 150 – z toho 3 v ČR: Zelená hora u Chebu, Háj u Aše, Tanečnice u Mikulášovic. Většina věží má podobu Bismarckovy mohyly „soumrak bohů“ podle návrhů Wilhelma Kreise.
největší lázeňská dominanta Mariánských Lázní — Hlavní kolonáda a dominanta Mariánských Lázní. Její unikátní litinová konstrukce měla být za 2. svět. války rozmontována na výrobu zbraní.
do kabinetu kuriozit kancléře Metternicha — Navštívíte věhlasný kabinet kuriozit rakouského kancléře a šlechtice Klemense Metternicha, který čítá přes 4 000 exponátů.
jediná štaufská falc v ČR — Jediná falc (dočasné sídlo panovníka) německé dynastie Štaufů na našem území. V r. 1652 byla přebudována na barokní pevnost s kasematy.
nejprobádanější sopka Česka — Nejprozkoumanější sopka na našem území dobře známá v celém vědeckém světě. Národní přírodní památka.
záplava modrých květů — Na louce každoročně v bohatých porostech vykvétá chráněný kosatec sibiřský. Je to botanická lahůdka, tak si ji nenechte uniknout!
hadcová skalka se 3 kříži — Hadcový hřbítek oplocený kvůli výskytu rožce kuřičkolistého, který neroste nikde jinde na světě – pouze v ČR na hadcích Slavkovského lesa.
zlaté hlavy v nitru luk — Podmáčené a vlhké louky s bohatou populací nádherného upolínu evropského. Do nitra luk vede dřevěný povalový chodník.
vzácná květena na hadcích — Rostou zde vzácné květiny přizpůsobené životu na hadcích. Obzvláště významný je rožec kuřičkolistý, který se vyskytuje pouze ve Slavkovském lese.
rašeliniště a slatiniště s vývěry minerálních pramenů — Rozsáhlé rašeliniště a slatiniště s vývěry četných minerálních pramenů a oxidu uhličitého z tzv. mofet. Územím vede naučná stezka s dřevěnými chodníčky. Vstup je zpoplatněný, otevřeno od března do listopadu. Národní přírodní rezervace.
nejmladší sopka ČR — Nejmladší známá sopka na našem území, aktivní byla ještě někdy před 170 000–400 000 lety. V r. 1823 ji objevil německý básník J. W. Goethe.
GPS:
50°4'14.555"N, 12°18'22.805"E
Kraj:Karlovarský kraj
Okres:Cheb
Obec:Cheb
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz