Brněnská přehrada (též Kníničská přehrada) je velmi oblíbenou rekreační oblastí města Brno. Nacházejí se zde četná koupaliště, restaurace s rozmanitými službami a krásné výletní trasy. Nabízí se i četné možnosti vodních sportů: koupání, jachting a plavby na lodičkách. Provozování motorových lodí je zde zakázáno! V zimě je velmi oblíbené bruslení na zamrzlé hladině přehrady. Od dubna do října rozšiřuje turistickou nabídku lodní doprava na trase Brno – Veverská Bítýška.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. října 2015
Kategorie: Zajímavosti
V posledních letech je Brněnská přehrada pro koupání využitelná pouze v období jara a začátkem léta. V horkých letních týdnech se hladina přehrady obvykle pokryje zelenými sinicemi a koupání je zdraví nebezpečné! Přehrada nabízí četné pláže a koupaliště. K nejvýznamnějším patří Sokolské koupaliště, Rakovec, Kozí horka a Rokle.
Brněnská přehrada je z obou stran lemována rozlehlými lesy (Obora na levém břehu, přírodní park Podkomorské lesy na pravém), v kterých se nachází hustá síť turistických a cykloturistických tras. S Brněnskou přehradou návštěvníka seznámí naučná stezka Brněnská přehrada, jak ji neznáte.
na peníze nehleďte, pane architekte… — První stavba moderní architektury v ČR prohlášená památkou UNESCO. Vznikla v letech 1929–1930 a znamenala převrat v luxusním rodinném bydlení.
vyprávění o jarních záplavách konikleců — Starší Brňané na Hádeckou planinku vzpomínají jako na místo, kde z jara modrými květy rozkvétalo přemnoho konikleců velkokvětých.
nejhorší žalář za císaře Josefa II. — Na Špilberku bylo v r. 1783 vybudováno nejtěžší vězení rakouské monarchie, tzv. „žalář národů“. Do temných kasemat se zavírali nejnebezpečnější zločinci.
sídliště lovců sobů — Jeskyně ve tvaru chlebové pece, kterou proslavily pravěké rytiny na kostech zvířat – souboj bizonů a pasoucí se koně. Národní přírodní památka.
Památník písemnictví na Moravě s 18.000 knihami — Restaurovaná historická benediktinská knihovna obsahuje na 18 tisíc knih, celý fond knihovny pak čítá na 65 tisíc svazků.
trosečník pod Pálavou — Románsko gotický kostelík na ostrůvku Věstonické nádrže je posledním svědkem zaniklé vsi Mušov, která byla srovnána se zemí a zatopena.
od řemesla k moderním technologiím — Muzeum dokumentuje vývoj vědy, techniky a průmyslové výroby téměř tří desítek oborů – od tradičních řemesel po nejmodernější výdobytky.
zámek s loveckou tradicí — Zámek patří k našim nejzachovalejším loveckým zámkům. Zdejší rozvoj myslivosti výrazně ovlivnil hrabě Sinzendorf v 18. století.
exotická zvířata na Mniší hoře — Těšte se na Tygří skály s výběhy pro levharty a tygry, srub indiánů kmene Haida, indiánskou vesničku s několika tee-pee aj.
chyťte si vlastní skleněnku — Každý den v 11 hod se orlojem vydá na cestu 1 skleněná kulička a vypadne jedním ze tří otvorů, kde si ji můžete chytit.
GPS:
49°14'17.520"N, 16°30'34.920"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Brno-město, Brno-venkov
Obec:Brno, Bystrc, Kníničky
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz