Chrám svaté Barbory – odvěký symbol Kutné Hory – byl společně s historickým jádrem města zapsán na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Kolem hlavního oltáře je věnec kaplí, díky kterým je chrám považován za jednu z nejoriginálnějších pozdně gotických chrámových staveb katedrálního typu v Evropě.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. října 2015
Kategorie: Zajímavosti
Chrám svaté Barbory byl již od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Nebyl tedy vystavěn na popud církve ani neměl sloužit pro bohoslužby. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou horou a Sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl chrám také vybudován za městskými hradbami na pozemku pražské kapituly. Podle kanonického práva měl chrám původně status pouhé kaple, architektonicky ovšem směle konkuroval pražskému Chrámu svatého Víta. Podobnost obou chrámů je zjevná, protože na výstavbě kutnohorského chrámu se pražští stavitelé podíleli.
Stavba Chrámu svaté Barbory započala roku 1388 na náklad patricijských kutnohorských rodů. Stavební práce probíhaly v několika etapách a do značné míry souvisely s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. V počátečním období zde pracovala stavební huť Petra Parléře, později stavitelé Matyáš Rejsek, Benedikt Rejt a další. Vlivem nejrůznějších událostí byly práce několikrát přerušeny a od jejich zahájení do definitivního ukončení v roce 1905 uběhlo více jak 500 let. Podle některých pramenů měl mít Chrám svaté Barbory dvojnásobnou délku hlavní lodi, než je ta stávající.
2. největší kostnice v ČR — Uvidíte tu skutečně bizarní výzdobu a hrůzné dekorace z lidských kostí ztvárňující myšlenku Memento mori – Pamatuj na smrt.
krása empíru a Muzeum českého venkova — Zámek patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám v ČR. Obklopuje ho anglický park vyhlášený za přírodní památku. Na zámku sídlí Muzeum českého venkova.
malý technický zázrak — Malý technický zázrak s plně vybavenou zámeckou kuchyní, přilehlými kuchyňskými provozy, podzemním sklepením a unikátním barokním divadlem.
hrad přestavěný na faru se zvonicí — Počátkem 18. století pustý hrad nechal O. Kinský stavebně upravit na faru a zvonici.
středověký monument na Rejskově náměstí — Bohatě zdobená kamenná kašna naprojektovaná Matějem Rejskem koncem 15. stol. Ve své době se vymykala svými rozměry i materiálem.
největší zachovalý soubor románských plastik v ČR — Zachoval se tu největší soubor románských plastik a patrně také nejstarší portréty českých zemských patronů u nás.
česká centrální banka středověku — Původně centrální mincovna, kde se v r. 1300 začaly razit pražské groše. Národní kulturní památka.
největší vodárenská nádrž v ČR — Vodní nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy. Pozoruhodné jsou zatopené Hitlerovy mosty.
území bílých králů — V oboře se natáčel seriál Území bílých králů; název je odvozen od stáda bílých jelenů, které se tu chová už někdy od r. 1867.
GPS:
49°56'42.32"N, 15°15'48.10"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Kutná Hora
Obec:Kutná Hora
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz