Zobrazuji tip č. 41 z celkem 57 objektů typu Zajímavosti pro Fojtecký mokřad:
nejbohatší lokalita lilie zlatohlavé na Frýdlantsku — Zbytky zachovalých suťových lesů a teplomilných hájů nad řekou Smědou, včetně remízku s bohatou populací lilie zlatohlavé. Přírodní rezervace.
vrchoviště na náhorní plošině Jizerských hor — Vrchoviště s malými rašelinnými jezírky, borovicí klečí, zakrslými smrky a rosnatkou okrouhlolistou. Přírodní památka.
bohaté naleziště chráněných tisů — Les se stovkami tisů červených. Nejstarší jedinci dosahují věku přes 400 let. Území zpřístupňuje naučná stezka. Přírodní památka.
jedlobučina s mohutnými jedlemi — Zbytek jedlobukového lesa s mohutnými plodícími jedinci jedle bělokoré. Dříve se jednalo o lesnickou studijní plochu. Přírodní památka.
nejstarší rezervace Jizerských hor — Přírodní rezervace chrání vrcholové pralesní partie Jizery, druhé nejvyšší hory české části Jizerských hor.
královna pramenů — Zemězpytec Müller označil pramennou tůň Ploučnice za královnu pramenů našeho domova. Prameniště se udává jako nejvydatnější u nás.
ojedinělý geomorfologický jev Jizerských hor — Skalní kupy vznikly mrazovým zvětráváním žulového podloží, což je v Jizerkách ojedinělé. Je z nich pěkný výhled. Přírodní rezervace.
vrchoviště zalévané deštěm — Unikátní vrchoviště, které je na rozdíl od ostatních vrchovišť Jizerský hor zásobeno pouze dešťovou vodou. Přírodní památka.
vrchoviště s jezírky a rosnatkou — Nepřístupné vrchoviště oplocené proti poškozování jelení zvěří. U rašelinných jezírek roste rosnatka okrouhlolistá. Přírodní památka.
bývalý lom s více než 50 druhy minerálů — Zdejší svory, vápence a dolomity ukrývají přes 50 druhů minerálů. V minulosti se tu těžil vápenec. Přírodní rezervace.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz