Gotický hrad Loket stojí na skále obtékané řekou Ohří ve tvaru ohnutého lokte. Ve středověku se hradu říkalo klíč ku Království českému (kdo údajně dobude Loket, dobude celé Česko). Na hradě byl vězněn 3letý Karel IV.; ten později jako král hrad Loket zahrnul do návrhu zákoníku Majestas Carolina mezi tzv. nezcizitelné hrady. Zajímavosti: děsivá expozice tortury; v r. 1422 k hradu dopadlo dnes jedno z nejstarších uchovaných meteorických želez na světě.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 8. ledna 2014
Kategorie: Zajímavosti
V neklidných dobách šlechtických sporů se na hrad Loket odebrala královna Eliška s dětmi. Když se rozšířilo, že chce svého syna Václava (později král a císař Karel IV.) prohlásit za krále a vládnout jeho jménem, přitáhl k Lokti král Jan Lucemburský. Elišku vykázal do věnného města českých královen Mělníka a sotva 3letý Karel IV. byl na Lokti uvězněn. Se svojí matkou se shledal až po 3 letech.
V bývalém hradním vězení je instalována expozice tortury. Ve studených a vlhkých kobkách jsou umístěny pohybující se figuríny vězňů v životní velikosti znázorňující rozmanité způsoby středověkého mučení. Díky zvukovému doprovodu vězeňskými chodbami proniká srdceryvný křik a sténání mučených vězňů, skřípot mučicích strojů apod.
V roce 1422 dopadl na nádvoří hradu 107kg železitý meteorit (tzv. siderit či meteorické železo), který je dnes považován za jedno z nejstarších známých uchovaných meteorických želez na světě. V 19. století byl rozdělen na několik částí, které jsou uloženy v Národním muzeu v Praze, depozitáři sokolovského muzea a v muzeu ve Vídni. Kopie celého meteoritu je vystavena ve vitríně Hejtmanského domu přímo na hradě Loket; více o meteoritu.
nejkrásnější česká rozhledna — V r. 2011 se v anketě iDNES.cz rozhledna stala nejkrásnější rozhlednou naší vlasti. 25 m vysoký kamenný kužel se spirálovitým schodištěm byl postaven podle slavného minaretu v Samaře z r. 847.
přírodní zřícenina — Kvarcitový hřeben s 10–20 m vysokými skalními věžemi, které vyhlíží jako zřícenina hradu. Přírodní památka.
expozice v bývalém cínovém dolu — Navštívíte tu ukázkovou štolu, expozici důlní dopravy, výstavu báňského záchranářství a jednu z nejstarších důlních trafostanic v ČR.
hrad z rukou dobrovolníků — V rámci největšího dobrovolnického programu v Evropě na hrad každoročně přijíždí přes 1000 dobrovolníků, aby pomáhali s opravami.
žulový balvan proměňující se ve viklan — Bizarní balvan, který zvětral do podoby kamenného hřibu. Jednou se z něj pravděpodobně stane viklan. Přírodní památka.
8 000 let stará horská rašeliniště — Nedotčená vrchovištní rašeliniště, spleť podmáčených smrčin, jezírek a tůní. Nachází se tu i bývalý cínový důl Rolava (Sauersack).
impozantní cínový důl — Cínový důl ze 16. stol. zachovaný v původní podobě. Při prohlídce navštívíte těžební komory, tajemná jezírka, klikaté chodby aj.
ostře zahloubená planina Slavkovského lesa — Kaňonovité údolí řeky Teplé, zaříznuté do planiny Slavkovského lesa. V zachovalém toku žije chráněná vranka obecná. Přírodní rezervace.
podivné věže — Dobře si povšimněte 4 nárožních věží zámku – je zajímavé že severní věže jsou válcovité a jižní věže hranaté s okrouhlou spodní částí.
pivo jako křen a jediná slovanská podzemní pec v ČR — Podnik zaujal i Zdeňka Pohlreicha. Kromě výjimečně hořkého piva tu ochutnáte i sele grilované v jediné slovanské podzemní peci v ČR.
GPS:
50°11'12.825"N, 12°45'14.288"E
Kraj:Karlovarský kraj
Okres:Sokolov
Obec:Loket
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz