Královská obora alias Stromovka se považuje za jakýsi Central Park Prahy. Stromovkou vedou četné značené stezky, jež jsou vhodné i pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Součástí parku jsou i dětská hřiště, rybníčky a krásné udržované louky. Přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 6. listopadu 2015
Kategorie: Zajímavosti
V Královské oboře byl v 16. století vybudován unikátní tunel, který až dodnes zásobuje místní rybníčky vodou z Vltavy. Technická památka.
Původně oplocená královská lovecká obora založená v roce 1261 Přemyslem Otakarem II. na území osady Ovenec. V roce 1319 nechal král Jan Lucemburský postavit v oboře tribunu pro rytířské turnaje. V letech 1536 - 48 Ferdinand I. oboru rozšířil a spojil přímou cestou s Pražským hradem. Byl zde založen rybník, sázely se stromy a postupně vznikaly dvě části: východní obora s letohrádkem, která byla oddělena zdí od západní bažantnice s myslivnou, později ovocnou zahradou.
Největší rozkvět Královská obora zaznamenala za Rudolfa II. - došlo k dalšímu rozšíření obory a zvětšení rybníku, do jehož středu byl nasypán ostrov. V první polovině 18. století se obora stala několikrát vojenským ležením s katastrofálními následky. Byla natolik poničena, že se uvažovalo o jejím zrušení. Péčí hraběte Kinského však byla přece jen obnovena. V roce 1804 byla obora definitivně zpřístupněna veřejnosti a od té doby nastává snaha změnit oboru na velký anglický krajinářský park. Po r. 1850 byla založna štěpnice, (německy Baumgarten) a odtud patrně vznikl název Stromovka.
největší souvislý hradní komplex na světě — S délkou 570 m a šířkou 130 m největší souvislý hradní komplex na světě. Tradiční sídlo českých panovníků. Památka UNESCO.
nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu — Most je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Národní kulturní památka.
největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.
nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.
nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.
2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.
nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.
Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.
kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.
začátek pražské Královské cesty — Právě zde začínala Královská cesta – historické trasa centrem Prahy, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci.
GPS:
50°6'15.001"N, 14°25'48.895"E
Kraj:Praha
Okres:Praha-město
Obec:Praha
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz