Amerika je název pro soustavu dnes již opuštěných jámových vápencových lomů, nacházejících se u obce Mořina v chráněné krajinné oblasti Český kras, nedaleko hradu Karlštejn. K nejznámějším patří lomy Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko s nádhernými jezírky, podzemními těžebními štolami a jeskyněmi. Místo je natolik působivé a atraktivní, že se stalo kulisou nejednoho filmu či pohádky. Kolem lomů prochází žlutá turistická stezka s pěknými výhledy.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 13. července 2014
Kategorie: Zajímavosti
Dříve nazývaný lom Východ - též přezdívaný jako český Grand Canyon - je nejhezčí a největší ze soustavy lomů Amerika o rozloze cca 750 x 150 metrů a hloubkou 67 až 80 metrů. Na dně lomu nádherné jezero s průzračně čistou vodou o hloubce až 21 metrů. V jezeře byl vysazen rak bahenní.
Také nazýván jako lom Rešná, Nákladový lom či Školka, dosahující velikosti cca 150 x 70 metrů. Dno lomu je zatopené a u severní stěny je poloostrůvek. Nad poloostrůvkem je ve stěně tzv. Galerie - okno Hlavní sběrné chodby, která je spojena svislou šachtou podzemní štoly.
Též nazývaný jako Trestanecký lom, Deštivý lom či Schniloušák, dosahující 300 metrů délky, 100 metrů šířky a 80 metrů hloubky. Na dno lomu nikdy nesvítí slunce a je zde několik menších jezírek. V 50. letech 20. století lágr politických vězňů s nelidskými podmínkami, viz výpověď vězně Luďka Klímka.
První zmínky o dobývání vápence v Českém krasu pocházejí z roku 1320, kdy český král Jan Lucemburský udělil milové právo k pálení vápna. Hlavní rozmach však přišel až s rozvojem vysokopecního hutnictví. V polovině 19. stol. již byla dopravována železná ruda z dolu v Nučicích k Vojtěšské huti na Kladně po malodráze. V roce 1900 byla železniční vlečka přivedena i do oblasti Mořiny, kde by byly těženy čisté vysokoprocentní koněpruské a slivenecké vápence. Výběrovou těžbou pouze nejčistších vápenců vznikly úzké a hluboké lomy kaňonovitého tvaru. Po těžbě se v lomech dochovaly dlouhé systémy těžebních a průzkumných podzemních chodeb (štol).
Lomy Amerika se již brzy po ukončení těžby v 60. letech 20. století staly oblíbeným cílem trampů, nudistů a speleologů. Neoficiální rekreační aktivity se ale z mnoha důvodů nesetkávaly s pochopením úřadů - byl poškozován majetek těžebního podniku, docházelo ke smrtelným úrazům, konfliktům s báňským zákonem, zájmy ochrany přírody (například zimovišť netopýrů) a z politických důvodů. Až do počátku 90. let probíhaly policejní zátahy zaměřené proti návštěvníkům lomů. I dnes jsou zde instalovány výstražné tabule se zákazem vstupu do lomů pod pokutou až 15.000 Kč. Nicméně i přes tato upozornění lidé zákaz ignorují a chodívají se do lomů koupat.
K lomům Amerika se vztahuje řada pověstí, z nichž asi nejznámější je o fantomovi podzemí Hansi Hagenovi. Ten je v nejčastějších podáních nacistickým vojákem, jenž se do zdejších lomových štol ukryl při 2. světové válce před partizány. Během přestřelky byl odpálen ruční granát, který Hagena v podzemní chodbě uvěznil. Hagen se ze zoufalství zastřelil a jeho duch se zde údajně dodnes neočekávaně zjevuje. V noci okrádá spící trampy o jídlo nebo vraždí. V jedné ze štol je umístěna traverza a gong, kdo na ni třikrát zabouchá a zavolá Hagene – vem si mě, musí se na stejné místo do roka vrátit, jinak zemře.
rezidenční sídlo Karla IV. — Monumentální středověký hrad Karla IV., císařská rezidence, místo Karlova odpočinku, pevnost pro uchovávání korunovačních klenotů…
nejkrásnější vodopády Českého krasu — V období vydatných dešťů se Bubovický potůček, jindy téměř vyschlý, proměňuje v divokou vodní kaskádu. Voda pospíchá po jakýchsi vápencových „schodech“ porostlých mechem a působí fantasticky!
největší jeskynní systém Čech — Nejrozsáhlejší známý jeskynní systém v Čechách – celková délka přesahuje 2 km. Oblast spadá do národní přírodní památky Zlatý kůň.
výhled do skalnatého kaňonu Berounky — Zřícenina středověkého hradu na příkré skále nad řekou Berounkou, odkud je fantastický výhled do říčního kaňonu. Místo je spjato se Svatou Ludmilou, která byla na nedalekém hradišti v r. 921 zavražděna.
nejzachovalejší souhradí v ČR — Nejzachovalejší souhradí v naší zemi. Hrad Žebrák si oblíbil český král Václav IV. a přijímal tu zahraniční návštěvy; na Točníku byla za Václavova života uložena velká část státního pokladu. Filmová místa.
jak se bavili malí aristokraté — Na zámku uvidíte hračky šlechtických a měšťanských dětí 17.–20. stol. Nejcennější je honosný domeček pro panenky z rodiny Valdštejnů.
1. oficiální lezecký park v ČR — V tomto opuštěném lomu u Berounky vznikl náš 1. horolezecký park. Místo si oblíbili i filmaři, točila se tu např. pohádka Lotrando a Zubejda.
zřícenina z F. L. Věka — Na hrad lákají pověsti o dosud nenalezeném pokladu a o valdecké černé paní. Také se tu natáčela část seriálu F. L. Věk.
velké kultické středisko a svaté místo — Záviš Kalandra trefně napsal: „V Čechách je sotva ještě druhé místo, kde by na tak malém prostranství bylo tolik svatyní, svatyněk a posvátných míst jako na Tetíně.“
nejstarší poutní místo Čech — Pravděpodobně nejstarší archivně doložené poutní místo Čech. Nad obcí se do výšky 210 m zvedá impozantní Svatojánská skalní stěna dominující celému okolí.
GPS:
49°57'34.344"N, 14°11'54.853"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Beroun
Obec:Mořina
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz