V Krajinách domova Václav Cílek píše: „V žádném jiném našem městě není tolik barokních soch a kamenných ozdobných váz jako v Manětíně.“ Manětín je skutečně barokní klenot západní Čech; rozpuk baroka tu započal v 18. stol. hned po zničujícím požáru města v r. 1712. Náměstí vévodí zámek a celému městu pak stolová Chlumská hora.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 14. února 2015
Kategorie: Obce ~ Zajímavosti
V Manětíně žil známý farář František Wonka, který během 2. světové vál trpělivě, den po dni, psal deník o válečném životě na Manětínsku. Deníky vyšly knižně pod názvem: Doba zkoušek a naděje (deník děkana Františka Wonky z let 1938–1945).
barokní elegance v údolí Střely — Klášter je známý hlavně pro Santiniho nádherná točitá schodiště připomínající šnečí ulity; obdiv si zaslouží i hlavní samonosné schodiště.
kostel duchů — V chátrajícím kostele posedávají desítky sádrových postav, modlící se k Bohu. Připomínají nám doby, kdy víra byla přirozenou součástí života.
největší lezecká skalní oblast severního Plzeňska — Osamocená stolová hora, kterou lemují strmé skály, tzv. Zkamenělé stádo. Je tu přes 60 skalních věží a stěn s desítkami lezeckých cest.
Muzeum a galerie severního Plzeňska — Skvostný barokní areál vystavěný podle plánů Santiniho. Dnes slouží jako Muzeum a galerie severního Plzeňska. Kulturní památka.
nejhezčí výhled na naše nejmenší historické město — Z vyhlídky je pěkný pohled na dominanty (zámek a klášter) Rabštejna nad Střelou – nejmenšího historického města Evropy.
zříceniny středověkého hradu — Z gotického hradu se dodnes dochovaly pouze zříceniny dvou válcových věží, stojí tu barokní zámek a bývalý klášter servitů.
2. či 3. nejstarší gotický most v ČR — Existují domněnky, že most byl postaven už v letech 1335–1340. Mohl by tak být o pár let starší než Karlův most v Praze.
gotický kostelík uprostřed polí — Jeden z našich nejstarších kostelíků stojí opuštěný mezi poli u řeky Berounky. Konají se k němu poutě, uvnitř pak koncerty, výstavy a další akce.
nejmladší jezero v ČR — Vzniklo teprve r. 1872 díky mohutnému sesuvu půdy v důsledku katastrofálních dešťů. Postupně se zanáší a za několik desítek let zanikne.
zázračné žehnající ruce — Na hřbitově je náhrobek s reliéfem kohenských žehnajících rukou. Traduje se, že když na ně přiložíte dlaně, splní se vám tajné přání.
GPS:
49°59'29.418"N, 13°13'54.158"E
Kraj:Plzeňský kraj
Okres:Plzeň-sever
Obec:Manětín
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz