iTRAS > Katalog > Starý královský palác

Starý královský palác

nejvýznamnější světská stavba Pražského hradu

Starý královský palác je nejvýznamnější světská stavba Pražského hradu. Jedná se o složitý komplex budov, síní a chodeb, jejichž původ sahá až do 9. století. Palác sloužil jako obydlí českých panovníků, probíhaly zde korunovační slavnosti a sněmy. I dnes se tu pořádají nejvýznamnější státní slavnosti.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 6. listopadu 2015

Kategorie: Zajímavosti

Základní informace:

Vladislavský sál

Vladislavský sál tvoří centrální prostor Starého královského paláce. Jedná se o monumentální pozdně gotický sál, který byl ve své době s rozměry 62 m délka, 16 m šířka a 13 m výška největší světskou místností středověké Prahy i celé Evropy. V sále se odehrávaly korunovační slavnosti, plesy, sněmy, soudy, hostiny, rytířské turnaje či trhy s uměleckým a luxusním zbožím. Dnes Vladislavský sál slouží jako slavnostní prostora, zejména pro volbu prezidentů a pro významná státní zasedání.

Kostel Všech svatých

K Vladislavskému sálu přiléhá kostel Všech svatých, vybudovaný Petrem Parléřem. Podle historických pramenů byl kostel nádherně vyzdoben po vzoru pařížské La Chapelle, po požáru v roce 1541 z něj ale zbyly jen obvodové zdi. Ve výklenku na severní straně kostela je náhrobek sv. Prokopa. Kostel je přístupný jen o bohoslužbách a při koncertech, které se tu pořádají.

Tereziánské křídlo

Tereziánské křídlo nechala v 18. století vybudovat císařovna Marie Terezie. Nachází se na jižní straně Starého královského paláce a dnes slouží pro výstavy výtvarného umění.

Historie Starého královského paláce

Starý královský palác byl založen v 9. století. Původně se jednalo o dřevěnou stavbu s kamennou podezdívkou, kterou na počátku 12. století přestavěl kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes. V 1. polovině 14. století vybudoval Karel IV. na místě románské stavby gotický palác s klenutým reprezentačním prostorem a pásem arkád na severní straně. Za vlády jeho syna Václava IV. byla postavena dvě kolmá křídla a přestavěna kaple Všech svatých. V 15. století byl Starý královský palác 80 let opuštěn. Po roce 1483 se na Pražský hrad vrátil král, Vladislav Jagellonský, a zahájil poslední velkou přestavbu paláce. Vznikl při ní velkolepý slavnostní Vladislavský sál a Ludvíkovo křídlo.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Pohostinství (5) ~ Relaxace (4) ~ Sport (1) ~ Ubytování (2) ~ Zábava (18) ~ Zajímavosti (270)
Pražský hrad

Pražský hrad

největší souvislý hradní komplex na světě — S délkou 570 m a šířkou 130 m největší souvislý hradní komplex na světě. Tradiční sídlo českých panovníků. Památka UNESCO.



Karlův most

Karlův most

nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu — Most je téměř 516 m dlouhý a propojuje Staré Město s Malou Stranou. Národní kulturní památka.



Královská obora Stromovka

Královská obora Stromovka

pražský Central Park — Stromovkou vedou četné značené stezky vhodné pro inline bruslení, jízdu na kole, běh a jiné sportovní aktivity. Přírodní památka.



Katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta

největší pražský chrám a duchovní symbol českého státu — Hlavní dominanta Pražského hradu a největší a nejvýznamnější chrám v Praze. V kapli sv. Václava jsou uloženy české korunovační klenoty.



Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše

nejkrásnější stavba českého baroka — Kostel Sv. Mikuláše na Malé Straně bývá často považován za nejpůsobivější stavbu českého baroka a také patří k nejpřednějším barokním budovám Evropy.



Hanavský pavilon

Hanavský pavilon

nejkrásnější výhled na Prahu — Jeden z nejhezčích pohledů na historickou Prahu. Z ptačí perspektivy shlédnete pověstné pražské mosty a nesčetné věže kostelů a chrámů.



Loreta Praha

Loreta Praha

2. nejcennější chrámový poklad v ČR a proslulá zvonkohra — V Loretě je uložen Loretánský poklad s Diamantovou monstrancí s 6222 diamanty. Každou hodinu tu hraje loretánská zvonkohra se 30 zvony.



Národní divadlo

Národní divadlo

nejznámější divadlo v ČR — Nejznámější divadlo v naší zemi a vrcholné dílo české architektury 19. stol. Slavnostně bylo otevřeno 18. 11. 1883 představením Smetanovy opery Libuše.



Nové Zámecké schody

Nové Zámecké schody

Strmá cesta pod Rajskou zahradou — Nové zámecké schody stoupají vzhůru pod jižními zahradami Pražského hradu. Ve středověku tudy vedla příkrá vozová cesta, tzv. Strmá cesta.



Petřín

Petřín

kopec zamilovaných — 1. máje navštěvují rozkvetlý třešňový sad na Petříně davy zamilovaných, přitom až do 14. stol. byl Petřín popravištěm.



Kontaktní informace

Turistické informační centrum
Pražský hrad
Praha 1
119 08
Tel.:[+420] 224 372 423
Email:tourist.info@hrad.cz
Web:www.hrad.cz

Poloha

GPS:
50°5'27.038"N, 14°24'6.921"E
Kraj:Praha
Okres:Praha-město
Obec:Praha

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz