Stolová hora Vladař není tak známá např. jako Říp, ale svým významem ji odborníci přirovnávají k Pražskému hradu. Vrchol byl osídlen již v době bronzové (před 3,5 tis. lety) a také Kelty (jedno z největších osídlení v ČR). Na úpatí Vladaře byly ve vypuštěném rybníce odkryty dřevěné stavby ze starší doby železné; nález se hodnotí jako největší objev poč. 21. století a evropský unikát.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 18. ledna 2015
Kategorie: Zajímavosti
„Své jméno nemá zbůhdarma a divím se, že je ve srovnání s Řípem a Blaníkem tak opomíjený. Jeho význam přesahuje nejen okolí, ale možná i celou českou kotlinu. Zdejší chráněné území nechrání jen přírodu, ale zejména historická místa a události s vrcholem Vladařem spojené. Unikátní a dominantní postavení stolové hory Vladaře v okolní krajině jej přímo předurčilo stát se sídlem daleko starším, než bylo osídlení české nebo obecně slovanské. Někteří historikové a archeologové dokonce přirovnávají význam a postavení Vladaře k Pražskému hradu. Byl osídlen už od pravěku. Na úpatí stolové hory byly v r. 2008 odkryty dřevěné stavby ze starší doby železné, nález, kterému bylo přisouzeno označení objev století a evropský unikát. Opevněná sídelní aglomerace zde zažívala největší rozkvět v 6.–4. stol. př. Kr. Před r. 200 př. Kr. byla ovšem plošina částečně, a na přelomu starého a nového letopočtu zcela opuštěna. K novému využití došlo až za raného a vrcholného středověku. Mezi legendární kopce a vrchy naší krajiny patří samozřejmě Říp a Blaník, možná i Radhošť a Praděd a dozajista také Hostýn. Já přidávám vrch neprávem opomíjený, o němž odborníci říkají, že je významem srovnatelný s Pražským hradem. Vrch Vladař.“ — Václav Větvička (Poutník okouzlený rodnou zemí)
„Pod Vladařem je kraj syrový, divoký, vulkanický a břidličný, s jedlemi a křepelkami, s netušenými obzory a netušenými vertikálami vrchů, s vesnicemi bez krámů a bez hospod; je odtud daleko do Čech i daleko do Německa. Cesty tu lemuje štěrk a suť, rostou tu divizny a zlatožlutý barvířský rmen. Kraj temný, se zlatavými stíny a odlesky. Vladař se svými strmými, většinou lesnatými svahy a s nápadnou vrcholovou plošinou je výraznou dominantou zdejší krajiny.“ — Václav Cílek a kol. (Krajina a revoluce)
„Se svahy se ostře stýká náhorní plošina, která je akropolí bývalého hradiště. Tady se ještě v první třetině 20. století páslo a byla tu políčka, dnes je to plocha nesečených vysokých i nízkých trávníků členěných křovinami, prvními porosty stromů, kupami kamení a okrajovými skalkami.“ — Václav Cílek a kol. (Krajina a revoluce)
Vánoce 365 dní v roce — Zámek Doubí je celoročně proměněn ve Vánoční dům – 1. svého druhu v ČR. Těšte se na prodejní expozice s nejrozmanitější vánoční tematikou.
trezor 2. nejcennější zlatnické památky v ČR — Hrad proslul nálezem relikviáře sv. Maura – 2. nejcennější zlatnické památky a nejvýznamnějšího románského klenotu v ČR. K objevu se váže dechberoucí detektivní příběh.
největší kolonáda Karlových Varů — Největší a mezi turisty asi nejoblíbenější kolonáda Karlových Varů. Můžete tu ochutnat celkem 5 termálních pramenů.
zkamenělý svatební průvod — Pozoruhodné štíhlé skalní věže v údolí Ohře, které podle pověsti představují zkamenělé svatební procesí. Svatošské skály inspirovaly umělce jako jsou J. W. Goethe, Vilém Mrštík, Sigmund Freud aj.
skalisko, na které vyjel na koni Petr I. Veliký — Vyhlídka vznikla na počest ruského cara Petra I. Velikého, který sem v r. 1712 v rámci sázky vyjel na neosedlaném koni.
největší rašeliniště Krušných hor — S rozlohou cca 930 ha nejrozsáhlejší rašeliniště a největší národní přírodní rezervace v Krušných horách.
pitná voda pro Karlovarsko — Vodní nádrž slouží jako zásobárna pitné vody pro Karlovarsko a protipovodňová ochrana Karlových Varů.
nejlepší karlovarská restaurace roku 2013 — V prestižním hodnocení pro rok 2013 TOP 100 restaurace obdržela ocenění jako nejlepší v Karlových Varech a jedna z nejlepších v ČR.
největší pramen termální vody v Karlových Varech — Gejzír Vřídla tryská do výšky 12 m, dosahuje teploty 72 stupňů Celsia a za minutu průměrně vydá 2000 l minerální vody.
místo, které ovlivnilo tvorbu Karla Čapka — V r. 1917 na zámku pobýval Karel Čapek, který tu po studiích získal své první zaměstnání jako vychovatel 13letého Prokopa Lažanského.
GPS:
50°4'42.614"N, 13°12'45.882"E
Kraj:Karlovarský kraj
Okres:Karlovy Vary
Obec:Žlutice
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz