iTRAS > Katalog > Porážky

Porážky

bělokarpatské květnaté louky se všivcem statným

Porážky

Národní přírodní rezervace Porážky představuje rozsáhlý komplex typických bělokarpatských luk s rozptýlenými dřevinami a menšími mokřady. Jako na jediném místě v České republice zde roste kriticky ohrožený a přísně chráněný všivec statný (Pedicularis exaltata). V rezervaci bylo navíc zjištěno více než 300 druhů rostlin, včetně mnoha druhů orchidejí. Území je významné i pro výskyt vzácných živočichů, především hmyzu a ptactva.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 19. dubna 2012

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Všivec statný (…Kosatec sibiřsk…Střevíčník pant…Zvonek hadincov…


Další informace:

Všivec statný (Pedicularis exaltata)

Národní přírodní rezervace Porážky je poslední lokalitou v České republice, kde se tato nádherná a majestátní, 100 až 150 cm vysoká rostlina vyskytuje. Všivec statný je rozšířen ve východní Evropě s centrem výskytu v Rumunsku – u nás dosahuje nejzápadnějšího výskytu v rámci svého celkového rozšíření. Na Slovensku tento druh všivce neroste vůbec. Místní lokalita byla v minulosti vážně poničena nevhodným hospodařením a všivci statnému zde hrozilo vyhubení. Pravidelná péče o území a záchranné výsevy však pomohly všivec statný v národní přírodní rezervaci Porážky udržet a dokonce rozšířit i jeho početní stavy. Všivec statný je kriticky ohrožený a přísně chráněný druh naší květeny. Trhání, vyrýpávání a jakékoliv poškozování rostlin je vysoce pokutováno!

Květena

V území národní přírodní rezervace Porážky bylo zjištěno více než 300 druhů rostlin. K nejvýznamnějším druhům patří všivec statný (Pedicularis exaltata) a celá řada orchidejí. Poměrně hojně zde roste např. prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), hlavinka horská (Traunsteinera globosa), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) a vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula subsp. signifera). Méně častý je na Porážkách vstavač vojenský (Orchis militaris), střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) a tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holosericea subsp. holubyana). Z dalších významných rostlin je možné spatřit nádherný mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus), kosatec trávovitý (Iris graminea), vyskytuje se i lilie zlatohlavá (Lilium martagon) aj.

Bělokarpatské orchidejové louky – nejcennější louky ve střední Evropě!

V chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty vznikly díky šetrnému hospodaření a vhodným přírodním podmínkám unikátní komplexy květnatých luk, jejichž druhové bohatství je pozoruhodné v celoevropském měřítku. Především vysoká početnost a rozmanitost orchidejí a dalších vzácných druhů rostlin byla jedním z hlavních motivů pro vyhlášení Bílých Karpat biosférickou rezervací UNESCO – tedy oblastí s reprezentativní ukázkou harmonického soužití člověka s jedinečnou přírodou.

Upozornění pro návštěvníky!

Při procházkách bělokarpatskými loukami netrhejte žádné rostliny, pohybujte se pouze po vyznačených turistických stezkách a zbytečně nesešlapávejte luční porosty. Krásu místních luk vnímejte pouze očima nebo objektivem fotoaparátu. Je jen v našem nejlepším zájmu místní louky chránit a zachovat je budoucím generacím.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (3) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (7) ~ Půjčovny (2) ~ Relaxace (4) ~ Sport (2) ~ Ubytování (10) ~ Výlety (1) ~ Zábava (5) ~ Zajímavosti (49)
Čertoryje

Čertoryje

jedny z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě — Přibližně 325 ha květnatých orchidejových luk u obce Tvarožná Lhota v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, patřící k nejpřísněji chráněným lučním porostům v České republice. Roste zde přes dvacet druhů orchidejí. Národní přírodní rezervace.



Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

královský hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů — Hrad z 1. pol. 13. stol., jež se klene na jednom z nejvyšších vrcholů přírodního parku Chřiby v nadmořské výšce 520 m, nedaleko obce Buchlovice. K vidění jsou dobově zařízené interiéry, přírodovědné sbírky a mnohé další. Národní kulturní památka.



Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR — Zámek v obci Buchlovice, založený těsně před rokem 1700. Zámecké interiéry připomínají atmosféru časů habsburské monarchie; k vidění jsou mj. rozsáhlé sbírky grafických děl, starožitný nábytek, barokní zahrada, anglický park, sbírka fuchsií aj.



Vlčí prameny

Vlčí prameny

první soukromá biologická rezervace v Bílých Karpatech — Rodinná rezervace u obce Vyškovec uprostřed CHKO Bílé Karpaty, kterou založil RNDr. Lubomír Pospěch s cílem vytvořit kvalitní výzkumné a vzdělávací terénní pracoviště pro studenty a odbornou veřejnost. Konají se tu přírodovědné exkurze, fotokurzy aj.



Větrný mlýn Jalubí

Větrný mlýn Jalubí

replika větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí — Věrná kopie větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí u Uherského Hradiště, kde původní mlýn stával od pol. 19. stol. až do roku 1938. Dnešní stavba je z let 2007–2009 a snaží se poukázat na zručnost a dovednost předchozích generací stavitelů.



Velká Javořina

Velká Javořina

nejvyšší hora Bílých Karpat — S nadmořskou výškou 970 m nejvyšší hora CHKO Bílé Karpaty. Vrcholová louka a severní svahy s bukovými lesy jsou národní přírodní rezervací.



Rozhledna Jelenec

Rozhledna Jelenec

bývalá vojenská věž s impozantním výhledem na Bílé Karpaty — Vyhlídková věž na vrchu Jelenec (925 m n. m.) v národní přírodní rezervaci Velká Javorina při česko-slovenské hranici v CHKO Bílé Karpaty; několikapatrová konstrukce je zpřístupněna po kovových žebřících, a to pouze na vlastní nebezpečí!



Rozhledna maják Šrotík

Rozhledna maják Šrotík

netradiční rozhledna — Rozhledna v zábavním areálu Ekoland na okraji Starého Města u Uherského Hradiště; stavba souvisí s firemní filozofií a má lidem symbolicky ukazovat správnou cestu „v moři odpadů“. Z vyhlídkové plošiny se otevírá kruhový rozhled.



Kovozoo Staré Město

Kovozoo Staré Město

jediná kovozoo v Evropě — První zoologická zahrada se zvířaty z kovového šrotu v Evropě; více než 50 druhů v životní velikosti! Unikátní projekt ukazuje, že i ze zdánlivě nepotřebného kovového odpadu mohou vznikat krásné a užitečné věci. Kovozoo je součástí areálu Ekoland.



Archeoskanzen Modrá

Archeoskanzen Modrá

velkomoravské sídliště středního Pomoraví — Rekonstrukce velkomoravského sídliště středního Pomoraví z 9. století s věrohodnou ukázkou života našich slovanských předků. K vidění jsou historické stavby, dobové nástroje či ukázky experimentální archeologie: vaření pokrmů, výroba keramiky aj.



Kontaktní informace

VIS Bíé Karpaty
Bartolomějské náměstí 47
Veselí nad Moravou
698 01
Tel.:[+420] 518 322 545
Email:visbk@bilekarpaty.cz
Web:www.bilekarpaty.cz/vis

Poloha

GPS:
48°53'8.991"N, 17°37'26.634"E
Kraj:Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Okres:Hodonín, Uherské Hradiště
Obec:Velká nad Veličkou, Nová Lhota

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz