iTRAS > Katalog > Baťův kanál

Baťův kanál

53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí

Baťův kanál

Baťův plavební kanál je téměř 53 km dlouhá turistická vodní cesta (v minulosti sloužila nákladní lodní dopravě), spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku (region Slovácko a mikroregion Jižní Haná). Na kanále je možné absolvovat vyhlídkové plavby, zapůjčit si motorový člun či hausbót pro několikadenní plavbu spojenou s nevšedním nocováním na lodi. Převážná část Baťova kanálu je uměle vyhloubená, některé úseky vedou přirozeným korytem řeky Moravy. Technická památka.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. února 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Baťův kanál – n…Pohled na Baťův…Baťův kanál – m…Cyklostezka pod…


Další informace:

Možnosti plaveb po Baťově kanále:

Přístavy a přístaviště

Na Baťově kanále se nachází celkem 10 přístavů a 11 přístavišť (stav k počátku roku 2012). Přístavy slouží k dlouhodobému kotvení plavidel, jsou zde půjčovny lodí, občerstvení, sociální zařízení apod. Oproti tomu přístaviště slouží pouze ke krátkodobému kotvení a jsou často bez dalšího turistického zázemí. Webkamery z některých přístavů a přístavišť Baťova kanálu.

Půjčovny lodí na Baťově kanále

Lodě lze zapůjčit v každém přístavu Baťova kanálu, případně i v některých přístavištích.

Cyklostezka podél Baťova kanálu

Baťův kanál lemuje cca 80 km dlouhá cyklistická stezka (č. 47). Trasa vede převážně po rovině, je nenáročná a je vhodná i pro inline bruslaře; více informací.

Akce na Baťově kanále

Na Baťově kanále se každoročně pravidelně pořádají dvě slavnostní akceOdemykání plavební sezony 1. května a Zamykáním plavební sezony 28. října. V letních měsících se v přístavech s oblibou pořádají nejrůznější zábavní, hudební, taneční a grilovací večery s bohatým kulturním programem.

Historie Baťova kanálu v kostce

Stavba Baťova kanálu započala 16. října 1934 na popud Tomáše Bati a byla dokončena na podzim roku 1938. Tato vodní cesta sloužila především k přepravě lignitu (hnědého uhlí) z Rohatce u Hodonína do Baťových závodů ve Zlíně a Otrokovicích, ale také se využívala pro zavlažování přilehlých luk a polí. Nákladní lodní doprava na Baťově kanále oficiálně skončila roku 1960. Původně se Baťův kanál nazýval Vnitrozemský průplav Otrokovice–Rohatec. Podrobná historie Baťova kanálu.

Externí odkazy:

Baťův kanál – vodní cesta do srdce Moravy (video)

Krátký film o plavbě po Baťově kanále

Virtuální prohlídka – Baťův kanál, přístaviště Spytihněv

Baťův kanál - Přístaviště Spytihněv
Spytihněv


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (3) ~ Obce (1) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (8) ~ Půjčovny (2) ~ Relaxace (6) ~ Sport (3) ~ Ubytování (12) ~ Výlety (1) ~ Zábava (6) ~ Zajímavosti (74)
Čertoryje

Čertoryje

jedny z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě — Přibližně 325 ha květnatých orchidejových luk u obce Tvarožná Lhota v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, patřící k nejpřísněji chráněným lučním porostům v České republice. Roste zde přes dvacet druhů orchidejí. Národní přírodní rezervace.



Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

královský hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů — Hrad z 1. pol. 13. stol., jež se klene na jednom z nejvyšších vrcholů přírodního parku Chřiby v nadmořské výšce 520 m, nedaleko obce Buchlovice. K vidění jsou dobově zařízené interiéry, přírodovědné sbírky a mnohé další. Národní kulturní památka.



Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR — Zámek v obci Buchlovice, založený těsně před rokem 1700. Zámecké interiéry připomínají atmosféru časů habsburské monarchie; k vidění jsou mj. rozsáhlé sbírky grafických děl, starožitný nábytek, barokní zahrada, anglický park, sbírka fuchsií aj.



Květná zahrada Kroměříž

Květná zahrada Kroměříž

rozsáhlá raně barokní zahrada a památka UNESCO — Původně tzv. Libosad, který patří mezi nejvýznamnější zahradní díla Evropy. Zahrada si dodnes zachovala půdorys a koncepci z dob svého založení. Hlavními prvky jsou zde rotunda s kolonádou, ornamentální květinové záhony a živé ploty. Památka UNESCO.



Vlčí prameny

Vlčí prameny

první soukromá biologická rezervace v Bílých Karpatech — Rodinná rezervace u obce Vyškovec uprostřed CHKO Bílé Karpaty, kterou založil RNDr. Lubomír Pospěch s cílem vytvořit kvalitní výzkumné a vzdělávací terénní pracoviště pro studenty a odbornou veřejnost. Konají se tu přírodovědné exkurze, fotokurzy aj.



Zámek Lešná

Zámek Lešná

secesní honosná zámecká rezidence ve zlínské zoo — Lešenský zámek se nachází v městské části Zlín-Štípa a je situován do areálu zlínské zoologické zahrady. Tato velkolepá secesní stavba sloužila jako rezidenční sídlo rakouského hraběcího rodu Seilernů od konce 19. století až do roku 1945.



Stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích

Stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích

lidově-secesní památky v lázeňském městě — V lázeňském městě Luhačovice se dochovalo dvanáct lidově-secesních staveb, které zde v letech 1902 až 1903 vystavěl významný architekt Dušan Jurkovič, a jimiž Luhačovicím vtiskl jedinečný ráz. Dnes jsou tyto stavby chráněny jako kulturní památky.



Větrný mlýn Jalubí

Větrný mlýn Jalubí

replika větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí — Věrná kopie větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí u Uherského Hradiště, kde původní mlýn stával od pol. 19. stol. až do roku 1938. Dnešní stavba je z let 2007–2009 a snaží se poukázat na zručnost a dovednost předchozích generací stavitelů.



Větrný mlýn Bařice-Velké Těšany

Větrný mlýn Bařice-Velké Těšany

celodřevěný větrný mlýn z první poloviny 19. století — Celodřevěný dvoupatrový a celootočný větrný mlýn německého typu z první poloviny 19. století, nacházející se nad obcí Bařice-Velké Těšany při severním úpatí přírodního parku Chřiby. Uvnitř lze zhlédnout expozici mlynářské techniky. Technická památka.



Větrný mlýn Štípa

Větrný mlýn Štípa

jediná dochovaná památka tohoto druhu v okrese Zlín — Větrný mlýn v městské části Zlín-Štípa, v ulici Pod Větřákem, postavený již v letech 1858–60, patřící k nejmenším větrným mlýnům holandského typu v České republice. Hodnotný doklad lidového stavebnictví; kulturní památka a soukromé muzeum.



Kontaktní informace

Infocentrum Baťova kanálu
Baťův kanál, o. p. s.
Zámecká 2
Veselí nad Moravou
698 01
Tel.:[+420] 518 325 330
Email:abk@batacanal.cz
Web:www.batacanal.cz
facebook facebook.com/Batuv.K…

Poloha

GPS:
48°57'15.933"N, 17°22'20.831"E
Kraj:Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Okres:Hodonín, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlín
Obec:Veselí nad Moravou

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz