Bobří soutěska je skalnaté údolí, kterým se prodírá Bobří potok s charakterem horské říčky, což je pro České středohoří dost netypický jev. Vytváří tu četné peřeje, kaskádky a 2 nádherné vodopády vysoké 2 a 6 metrů. V soutěsce budete překonávat četné můstky a v jednom místě je dokonce pro lepší schůdnost na skále zavěšen řetěz. Přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 14. února 2014
Kategorie: Zajímavosti
unikátní pískovcové území evropského kontinentu — Rozsáhlé pískovcové území s jedinečným krajinným rázem. Nacházejí se zde četná skalní města s hlubokými kaňony a roklemi, vysoké skalní stěny, věže, skalní okna a brány, z nichž Pravčická brána se stala symbolem celé oblasti. Národní park.
největší pískovcový skalní most v Evropě — S rozpětím 26,5 m největší pískovcový skalní most v Evropě, který byl v r. 2009 nominován do soutěže 7 nových divů světa. Nejnavštěvovanější místo národního parku České Švýcarsko. Národní přírodní památka.
ledové království v Českém Švýcarsku — Pískovcový skalní převis s podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, forem a tvarů a vytvářejí tak úžasnou podívanou.
nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách — Unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5–6bokého tvaru, které odkryla těžba čediče v 19. století; svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany.
česká Meteora a skalní sídlo poustevníků — Asi 30 m vysoká pískovcová skála, která s budovami na vrcholové plošině nápadně připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku. Téměř 100 let tu ve vytesaných skalních místnostech žili poustevníci, z nichž Samuel Görner se stal symbolem hradu.
skalní vyhlídka s dřevěným altánem — Jedna z nejhezčích skalních vyhlídek národního parku České Švýcarsko. Pískovcová skála s altánkem skýtá zajímavá panoramata.
nejvyšší hora Českého Švýcarska — Vysoký čedičový kužel sopečného původu, jemuž se pro svoji mohutnost a dominantnost v krajině přezdívá děčínská Fudžijama.
zřícenina trojkolového vodního mlýna z roku 1515 — Zřícenina bývalého trojkolového vodního mlýna z r. 1515; od r. 2007 kulturní památka. Díky romantické poloze v kaňonu říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko si mlýn zahrál v pohádkách Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ aj.
nejvyšší stolová hora v ČR — S nadmořskou výškou 723 m nejvyšší stolová hora na našem území. Na jejím vrcholu stojí jedna z nejstarších kamenných rozhleden v ČR.
největší umělé pískovcové podzemí v ČR — Podzemí vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes tu sídlí motorkářský klub – motorky mohou vjet přímo do podzemí.
GPS:
50°39'26.471"N, 14°20'45.162"E
Kraj:Liberecký kraj, Ústecký kraj
Okres:Česká Lípa, Děčín
Obec:Kravaře, Loučky
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz