iTRAS > Katalog > Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec

nejrozsáhlejší sbírka exotických rostlin v České republice

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec je nejstarší botanickou zahradou a zároveň nejrozsáhlejší sbírkou exotických rostlin v ČR. Je rozdělena na skleníkovou a venkovní část. Skleníkový areál sestává z 9 různě velkých expozičních pavilonů s celkovou plochou cca 3 ha. V pavilonech je prezentováno 13 různých botanických témat s ukázkami exotických rostlin - především z tropických pralesů, pouští, stepí aj. Areál je obohacen o expozici pravěkých rostlin se sbírkou zkamenělin a velké tropické akvárium.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. ledna 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Botanická zahra…Botanická zahra…Viktorie králov…Botanická zahra…


Další informace:

Akvária - pavilon B, přízemí

Pavilon akvárií je věnován tropickým rybám a dalším živočichům, které se obvykle nechovají v domácích podmínkách. K vidění jsou zástupci jak mořské, tak sladkovodní fauny. Vystaveny jsou rovněž zajímavé vodní rostliny.

Australis - pavilon C

Expozice svérázné australské květeny. K vidění jsou typické žulové výchozy (granite outcrops), napodobenina australských plání s červenavou půdou lateritem, písčité křovinaté lady, řídký buš z šedozelených křivolakých keřů, typické blahovičníky, žlutokapy, banksie, kajaputy, rostliny rodu Anigozanthos zvané klokaní pracka a další.

Masožravé rostliny - pavilon D

Ukázka nejobtížněji pěstovatelných rostlin ve sbírkách botanické zahrady. Některé druhy zde byly podrobně zkoumány a proslavily se i v zahraničních odborných publikacích. Několik z vystavených druhů masožravých rostlin patří mezi nejohroženější druhy světa.

Neotropis - pavilon E

Expozice znázorňující americký tropický deštný les, charakteristický pro rovníkovou zónu. Je plný lián, přisedavých rostlin, rostlin s obřími listy, pestrolistými bylinami apod. Ve vybudovaném jezírku v době vegetační sezóny roste proslulá viktorie královská.

Paleotropis - pavilon G

Expozice rostlin tropů Starého světa, tedy především asijské džungle a pralesy rovníkové Afriky. Ve vytápěném bazénku jsou v létě vystaveny barevné tropické lekníny. Charakteristickými rostlinami jsou také bambusy (včetně největšího jejich druhu), banánovníky, neobyčejné odrůdy ibišků aj.

Velké kaktusy - pavilon F

Expozice monumentálních zástupců kaktusů doplněna o jejich průvodními druhy jako jsou agáve, tillandsie či bromelie.

Pravěk - pavilon H

Expozice rostlin v tomto pavilónu ve volné přírodě neexistuje, je obrazem dávné geohistorie. Celek působí podobně fantastickým a zároveň i věrohodným dojmem jako proslulé rekonstrukce pravěkých scenerií od Zdeňka Buriana. K vidění jsou dosud žijící stromovité i šplhavé kapradiny, největší česká sbírka vranečků (Selaginella), obří jihoamerická přeslička, cykasy z doby dinosaurů aj. Expozice je doplněna sbírkou zkamenělin.

Květnice - pavilon I

Expozice nejrůznějších šlechtěných rostlin včetně rostlinných kuriozit dováženými v minulých stoletích z exotických zemí. Ústředním objektem je jakási japonská scenerie, tvořená rybníčkem s barevnými kapry, harmonizujícím s taktéž v Japonsku prošlechtěnými unikátními kameliemi.

Zvláštní sukulenty a kaktusy - pavilon A, horní etáž

Expozice relativně primitivních kapradin, kaktusů, sukulentů, cykasotvarých a nahosemenných rostlin. K vidění je zde i legendární welwitschie podivná, zvaná jako paradox pouště Namib.

Aridní Afrika a Madagaskar - pavilon B, horní etáž

Expozice rostlin suchých oblastí (pouští a polopouští) Afriky a Madagaskaru. Celá řada vystavených rostlin je mezinárodně a velmi důsledně chráněna.

Orchideje - vitríny v horní etáži skleníků

Druhově nejbohatší sbírka orchidejí v České republice. Kvetoucí druhy jsou každý den obměňovány, doplňovány a profesionálně aranžovány.

Venkovní expozice

Ve venkovních plochách botanické zahrady bylo díky místnímu podhorskému klimatu zřízeno rozsáhlé alpinum s horskou květenou. K vidění jsou i sbírky pěnišníků (Rhododendron), plaménků (Clematis), jehličnatých i kvetoucích keřů, mokřadní flóra, rosarium s ušlechtilými růžemi a kvetoucí záhony trvalek.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Pohostinství (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (3) ~ Výlety (1) ~ Zábava (3) ~ Zajímavosti (57)
Bílé kameny

Bílé kameny

zkamenělí sloni v chráněné krajinné oblasti Lužické hory — Osamocená skupinka skal, které svou bělostí a zaoblenými tvary připomínají mohutné hřbety odpočívajících slonů. Skály jsou vysoké až 20 metrů, nacházejí se zde menší jeskyně, skalní dutiny a tunely. Lokalita je volně přístupná. Přírodní památka.



Hora Jizera

Hora Jizera

2. nejvyšší hora české části Jizerských hor — Druhá nejvyšší hora chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a zároveň hora s nejvyšším převýšením od sedla ze všech jizerskohorských tisícovek. Na samém vrcholu je mohutná žulová skála upravená na vyhlídku.



Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny

největší rezervace Jizerských hor — Nejrozsáhlejší rezervace v CHKO Jizerské hory. Dochovaly se tu jedny z největších přírodě blízkých lesů s převahou bučin v Čechách.



Černá tůň

Černá tůň

temný průchod do jiných světů — Jeskyňka, z části zanořená do temných vod tůně, jakoby ponoukala k proplutí do prehistorických časů, tak jako v Cestě do pravěku.



Hrad Roimund

Hrad Roimund

zřícenina ve spárech bukového hvozdu — Hrdé torzo strážního hradu ze 14. stol. v objetí věkovitých buků – místo, které si podmaní každého vnímavého návštěvníka. Název hradu byl zvolen na počest Karla IV. a v překladu znamená Králova hora. Kulturní památka.



Na Čihadle

Na Čihadle

vrchoviště, kde číhali čihaři — Na tomto vrchovišti s jezírky kdysi stávalo čihadlo, kde jizerskohorští čihaři čekávali na přílet zpěvného ptactva.



Okolo zámku Lemberk

Okolo zámku Lemberk

procházka krajem svaté Zdislavy — Na 3km trase probádáte vskutku nevídaně malebný kousek země u Jablonného v Podještědí. Tamní kraj je úzce spjat se sv. Zdislavou.



Velký Vápenný

Velký Vápenný

stříbřité lesy nad Jítravou — V téměř liduprázdných lesích nad Jítravou je ukrytý stříbrný poklad – a nehledejte ho v zemi, nýbrž ve výšce vašich očí…



Vodopád Bílá Smědá

Vodopád Bílá Smědá

třímetrový vodopád s vějířovitými proudy — Vodopád patří s průtokem přes 100 l za sekundu k těm nejvodnatějším v ČR. Měří málo přes 3 m a vytváří dva vějířovité proudy.



Vodopád na Černém potoce

Vodopád na Černém potoce

jeden z největších vodopádů Jizerských hor — Tento sedmimetrový vodopád patří k nejvyšším v CHKO Jizerské hory. Uprostřed vodopádu je zaklíněn charakteristický velký balvan. Nachází se v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny.



Kontaktní informace

Botanická zahrada Liberec
Purkyňova 630/1
Liberec
460 01
Tel.:[+420] 485 252 811
Email:info@botanyliberec.cz
Web:www.botaniliberec.cz

Poloha

GPS:
50°46'44.141"N, 15°4'29.607"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Liberec
Obec:Liberec

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz