iTRAS > Katalog > Drábské světničky

Drábské světničky

skalní světničky po zaniklé husitské pevnosti

Drábské světničky

Drábské světničky představují zbytky původně dřevěného skalního hradu, který zřejmě v 15. stol. vybudovali husité jako strategickou pevnost v bitvě u Lipan. Z hradu se dochovala pouze soustava 18 skalních světniček, jež sloužily jako zásobárny; za 30leté války se v nich ukrývali vesničané a během 2. svět. války je využívali partyzáni. Jednotlivé skály propojují železné mostky a schůdky.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 26. ledna 2015

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Drábské světnič…Drábské světnič…Drábské světnič…Drábské světnič…


Základní informace:

Nejzajímavější skalní světničky

V roce 1921 byla na Drábských světničkách objevena skalní kaple – téměř 7 m dlouhá a asi 4 m široká a vysoká místnost s tesaným oltářem a zachovalou kamennou lavicí. Zajímavý je také nejjižnější úzký a vysoký skalní blok zvaný Sloup s vytesanou světničkou s jehlancovitou prohlubní, jež patrně sloužila jako vězení.

Model Drábských světniček

Protože pískovcové skály na Drábských světničkách snadno podléhají erozi, postavili pracovníci Archeologického ústavu AV ČR velký model (měřítko 1 : 17), zachycující podobu Drábských světniček pro další generace. Model lze zhlédnout v městském muzeu Mnichovo Hradiště.

O původu názvu Drábské světničky

Existují 3 různé domněnky o vzniku názvu Drábské světničky:

  1. Na Drábských světničkách údajně žili loupeživí rytíři Drábové, kteří hrad využívali jako zázemí pro loupeživé výpravy.
  2. Jistá legenda praví, že tu žil zlý obr Dráb. Ten z vesnice unesl dívku, aby mu sloužila. Chytré děvče na něj ovšem vyzrálo. Značilo si totiž cestu nití. Vesničané tak našli netvorův úkryt, svázali ho a odvezli daleko, aby se už nikdy nedokázal vrátit.
  3. Možná, že je název odvozen od starého českého slova drápati, což znamenalo tesati do kamene.

Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (1) ~ Výlety (1) ~ Zajímavosti (17)
Český ráj

Český ráj

ryzí krása v srdci Čech — Nevelká oblast, v jejíž názvu se zrcadlí půvab zdejší krajiny. Můžete tu navštívit pískovcová skalní města, rybníky lemované skalami, staročeské roubenky, skalní hrady a zámky, horu Kozákov s nalezištěm drahých kamenů a další… CHKO a geopark UNESCO!



Hrad Valečov

Hrad Valečov

středověký hrad s českým jménem — Zajímavé je, že hrad nese české jméno, přičemž většina hradů té doby se nazývala německy. Kulturní památka.



Přechod Českého ráje

Přechod Českého ráje

křížem krážem Českým rájem z Jičína do Malé Skály — Téměř 105 km dlouhý trek po CHKO a geoparku Český ráj, během kterého navštívíte v Čechách proslulá skalní města, romantická údolí s písčitými rybníky, skalní hrady a zámky, skalní vyhlídky, nejvyšší horu Českého ráje, lom s polodrahokamy aj.



Příhrazské skály

Příhrazské skály

komplex skal se zříceninami hrádků z dob husitských válek — Oblast nevelkých skalních měst u obce Dneboh v Českém ráji, známá především díky zřícenině hradu Drábské světničky. K dalším zajímavým místům patří vrch Mužský, soutěska Studený průchod, nejhlubší propast Mladoboleslavska aj. Přírodní rezervace.



Duhová skalní brána

Duhová skalní brána

Duhovka ukrytá v příhrazských lesích — Jedna z největších skalních bran Českého ráje. Je skrytá v lesích Příhrazských skal a nevede k ní žádná turistická stezka.



Hrad Zvířetice

Hrad Zvířetice

zřícenina nad řekou Jizerou — Rozlehlá zřícenina středověké hradu nad řekou Jizerou. V období romantismu byla oblíbeným cílem různých umělců, navštívil ji a nakreslil např. Karel Hynek Mácha.



Komárovský rybník u Nové Vsi

Komárovský rybník u Nové Vsi

2. největší rybník Českého ráje — Díky písčitému dnu a dobrému přístupu do vody tu je v provozu několik pláží a kempů. Od rybníka je pěkný výhled na Příhrazské skály.



Skalní brána Ptačí polibek

Skalní brána Ptačí polibek

utajený skvost Příhrazských skal — Brána stojí na utajeném místě Příhrazských skal a patří k těm nejhezčím v ČR. Svým vzhledem připomíná dvě hlavy dravců, které se vzájemně dotýkají zobáky.



Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno

opuštěný mlýn v polích — Zděný mlýn holandského typu z r. 1870 byl v r. 1923 opuštěn a začal chátrat. Koncem 20. stol. prošel kompletní rekonstrukcí.



Valečovské světničky

Valečovské světničky

skalní byty u hradu Valečov — 28 dochovaných místností vytesaných do pískovcových skal, které pravděpodobně sloužily jako obydlí hradní čeledi.



Kontaktní informace

Městské informační centrum
Masarykovo náměstí 299
Mnichovo Hradiště
295 01
Tel.:[+420] 326 776 739
Email:mic@mnhradiste.cz
Web:www.mnhradiste.cz/mesto/mic

Poloha

GPS:
50°31'53.626"N, 15°1'55.532"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Mladá Boleslav
Obec:Dneboh

Doporučení

Další úžasné místo Českého ráje, které by návštěvník této oblasti neměl opomenout. Doporučuji jít po modré z Dnebohu a pokud budete mít čas, z Drábských světniček pokračujte opět po modré přes Studený průchod až na Krásnou vyhlídku, kde se můžete občerstvit v místní hospůdce. Vskutku fajn výlet! :)

Luboš Moravec

provozovatel portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz