Zobrazuji tip č. 21 z celkem 30 objektů typu Zajímavosti pro Hrad a zámek Budyně nad Ohří:
výhled do Tlučenského údolí — Z této čedičové skály jsou pěkné výhledy do Tlučenského údolí, k Labi u Sebuzína a na západní část Českého středohoří.
památná hora českého poutnictví — Dominantní čedičový vrch u Žalhostic v Českém středohoří a památné místo všech českých poutníků – na jeho vrcholu, kde dnes stojí mohutný kříž, dne 23. 10. 1836 velký český básník a poutník K. H. Mácha psal svoji poslední báseň. Přírodní památka.
kouřová hora — Za mrazivého počasí z vrcholu kopce vystupují oblaka páry – hora nasává chladný vzduch, ohřívá jej a vydechuje až o 16 °C teplejší.
strážní tvrz s pětibokou věží — Úlohou hradu bylo střežit obchodní cesty procházející pod ním z Litoměřic do Libochovan a dále k zemským hranicím.
místo věštění kněžny Libuše — Podle pověsti prý v místě hradu věštila kněžna Libuše. Je odsud pěkný výhled na okolní kopce Českého středohoří.
hladomorna nad Vlastislaví — Z hradu se dochovala pouze okrouhlá věž (hláska), které se také říká hladomorka. Její suterén skutečně sloužil jako vězení a hladomorna.
hrad začleněný do města — Pozůstatky hradu jsou vsazeny do městské zástavby. Severní strana je součástí hlavního náměstí, jižní byla začleněna do městských hradeb.
strážce České brány — Velkolepá hora, jež odnepaměti „střeží“ Porta Bohemicu (Bránu Čech), tedy místo, kde řeka Labe proniká do Českého středohoří. Výhledy!
ručně vytesané peklo pod hradem Úštěk — Spletité chodby v hradním sklepení ovládají rozmanití čerti. Netradiční čertovské muzeum doplňuje unikátní soubor pekelných obrazů.
přestupní stanice na smrt — Za 2. světové války Terezín sloužil jako židovské ghetto, průchozí tábor na cestě do nacistických vyhlazovacích táborů.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz