Hrad Landštejn se vypíná nad obcemi Landštejn a Pomezí a představuje hlavní kulturní centrum přírodního parku Česká Kanada. Hrad byl zřízen poč. 13. stol. jako obranná pevnost, střežící zemskou stezku do Vitorazska a neklidné území česko-rakouské hranice. V r. 1771 byl hrad zničen silným požárem po zásahu blesku. K rekonstrukci a zpřístupnění hradu pro veřejnost došlo až koncem 20. stol. Z vyhlídkové věže hradu je krásný pohled na lesy České Kanady. Kulturní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 24. února 2012
Kategorie: Zajímavosti
Hrad Landštejn byl postaven počátkem 13. stol. za vlády českého krále Přemysla Otakara I., a to za účelem střežení zemské stezky do Vitorazska a části hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Po druhé pol. 13. stol. získali hrad Vítkovci v čele s Vilémem z Landštejna. Stará zemská stezka, která pod Landštejnem procházela, přinášela Vítkovcům značné bohatství. Od poč. 14. stol. vedli Landštejnové spor o směr této stezky se svými sousedy pány z Hradce. Rozepře vyvrcholila v dubnu roku 1356 válkou mezi Vilémem a Jindřichem z Hradce, který stezku odklonil přes Bystřici na Hradec. Vilém v boji zahynul a po jeho smrti skončilo i nejslavnější období pánů z Landštejna.
Od roku 1381 do roku 1579 byl hrad v držení rodu Krajířů, kteří jej přestavěli v pohodlné renesanční sídlo. Od druhé pol. 16. stol. přestává být hrad trvale obydlen panstvem a stává se pouze střediskem hospodářské správy. Roku 1771 do hradní věže udeřil blesk a následný požár hrad silně poškodil – v této době byl hrad opuštěn, postupně chátral až zcela zpustl.
Po druhé světové válce Landštejn připadl do správy státu; v roce 1972 začala rozsáhlá rekonstrukce chátrajícího zdiva a roku 1990 byl hrad zpřístupněn veřejnosti.
přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny — Oblast na jihu ČR při státní hranici s Rakouskem, mezi obcemi Kunžak a Slavonice, připomínající kanadskou divočinu. Početné vodní plochy zde obklopují rozlehlé lesy s bizarními žulovými skalami, mírně zvlněné louky a meze zdobí kamenité ostrůvky…
most z filmů a pohádek — Kamenný most z r. 1781 si oblíbili filmaři, natáčely se zde pohádky Byl jednou jeden král, Z pekla štěstí či film Všichni moji blízcí.
za jednou z nejstarších černých kuchyní v ČR — V zámecké Černé věži se dochovala unikátní černá kuchyně, která je jednou z nejstarších a nejzachovalejších hradních černých kuchyní u nás.
nejpozoruhodnější balvan České Kanady — Balvanitý výchoz připomínající zadnici je považován za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada.
rybník s exotickým ostrovem — S rozlohu 230 ha 12. největší rybník v ČR. V jeho středu se nachází ostrov s exotickým názvem Naxos – jeden z největších u nás.
labyrint sklepů a chodeb pod městem — Důkladně promyšlené důlní dílo, které se budovalo od 13. do 16. stol. Sklepy s odvodňovacími kanály se táhnou pod historickým jádrem města.
nejmohutnější dub Třeboňska — S obvodem kmene 851 cm nejmohutnější dub na Třeboňsku. Objevil se v pořadu Paměť stromů i na obrazech Jaroslava Turka. Památný strom.
masožravé rostliny v zátokách rybníka — Národní přírodní památka s populacemi vzácných masožravých rostlin: bublinatky bledožluté, rosnatky prostřední a okrouhlolisté.
sídlo rodu Dalbergů — Na zámku uvidíte nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. stol. v držení rodu Dalbergů.
sídlo posledního Rožmberka — Na zámku uvidíte rožmberské renesanční interiéry, zbrojnici, knihovnu Petra Voka, alchymistickou dílnu či unikátní psí kuchyni.
GPS:
49°1'26.372"N, 15°13'50.133"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Jindřichův Hradec
Obec:Landštejn
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz