Pernštejnu se přezdívá mramorový hrad, byl totiž postaven z místního nedvědického mramoru – pro hrady dost netypického materiálu. Areál hradu je natolik skvostný, že se zde natáčelo už přes 50 filmů! Pernštejn nikdy v historii nebyl dobyt. Zvenku si sice dodnes zachoval původní pozdně gotickou až renesanční tvář ze 16. stol., ale uvnitř skrývá noblesní místnosti novějších stavebních stylů, které svým provedením a kvalitou předčí i některé zámky.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 22. července 2013
Kategorie: Zajímavosti
Jen málo hradů v ČR se může pochlubit tak bohatou filmovou historií jako Pernštejn – natáčelo se zde už více než 50 filmů, pohádek, seriálů, videoklipů, reklam apod. Např. jako hrad Chinon hostil Johanku z Arku, byl francouzským hradem ve Třech mušketýrech, objevil se v seriálu Mladý Indiana Jones či v pohádce Sedmero krkavců.
Zvenčí se hrad tváří jako pozdně gotická až renesanční pevnost, ale uvnitř skrývá noblesní zámecké místnosti nových stavebních stylů (barok, rokoko, klasicismus, časný romantismus…), které svým provedením a kvalitou předčí i některé zámky.
Ve vyšších patrech hradních zdí si nelze nevšimnout vystupujících arkýřů posazených na zdobných krakorcích. Právě tyto arkýře způsobují, že se hrad směrem k vrcholu rozšiřuje – horní část hradu má větší plochu než přízemí.
Nikdy v historii se žádnému vojsku nepodařilo hrad Pernštejn dobýt – chytře promyšlená obrana, mohutné zdi a poloha na vysoké skále to prostě neumožňovaly. Asi nejvytrvaleji hrad obléhali Švédové za 30leté války – výsledkem však byla jen zbořená 2 patra jedné z hradních věží a kosmetické vady od dělových koulí (např. prohlubeň na rámu portálu 4. hradní brány), střelných a sečných zbraní (např. jizvy a otisky na oplechovaných vratech 2. předhradí). A protože hrad prokázal takovou odolnost, byl po válce zařazen mezi udržované zemské pevnosti.
Hrad Pernštejn; YouTube: 5:36 min
Hrad Pernštejn ve videoklipu To Be Free od Emiliany Torrini (3:25 min)
sídliště lovců sobů — Jeskyně ve tvaru chlebové pece, kterou proslavily pravěké rytiny na kostech zvířat – souboj bizonů a pasoucí se koně. Národní přírodní památka.
Památník písemnictví na Moravě s 18.000 knihami — Restaurovaná historická benediktinská knihovna obsahuje na 18 tisíc knih, celý fond knihovny pak čítá na 65 tisíc svazků.
trosečník pod Pálavou — Románsko gotický kostelík na ostrůvku Věstonické nádrže je posledním svědkem zaniklé vsi Mušov, která byla srovnána se zemí a zatopena.
zámek s loveckou tradicí — Zámek patří k našim nejzachovalejším loveckým zámkům. Zdejší rozvoj myslivosti výrazně ovlivnil hrabě Sinzendorf v 18. století.
první mírový památník v Evropě — Mohyla míru byla postavena v letech 1910–1912 na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) a dnes je údajně 1. mírovým památníkem v Evropě. Kulturní památka.
největší a nejvyhledávanější rekreační oblast města Brno — Údolní nádrž s rozlohou 259 ha patří k nejoblíbenějším rekreačním místům města Brno. Nacházejí se zde četná koupaliště, restaurace a krásné výletní trasy. Nabízí se i možnosti vodních sportů: windsurfing, plavby na lodičkách a mnohé další.
rozhledna z akátových trámů připomínající hradní věž — Netradičně řešená rozhledna. Točité schodiště obložené akátovými trámy připomíná dřevěnou hradní věž.
skalnaté svahy s teplomilnou květenou — Prudké skalnaté svahy se vzácnou květenou a dubohabrovým hájem. Hlavními skalními útvary jsou Andělka a Čertovka. Přírodní památka.
poklad na březích Novomlýnských nádrží — Bývalá štěrkovna s velmi hodnotnými mokřady. Žijí tu vzácné druhy jako želva bahenní, volavka červená aj. Přírodní památka.
slepencový vrch jako ostrůvek teplomilné květeny — Zaoblené návrší z kulmského slepence, jež je příhodným ostrůvkem pro teplomilné rostliny a živočichy. Přírodní památka.
GPS:
49°27'8.211"N, 16°18'54.584"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Brno-venkov
Obec:Pernštejn, Nedvědice
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz