Přimda se považuje za zříceninu nejstaršího známého kamenného hradu na našem území – poprvé je zmíněn už v roce 1121 v Kosmově kronice. Pravděpodobně chvíli po dokončení stavby Přimdu dobyl Vladislav I., protože její výstavbu považoval za porušení svých svrchovaných práv. V r. 1249 byl nucen v hradním vězení pobývat Přemysl – budoucí král Přemysl Otakar II.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 24. února 2014
Kategorie: Zajímavosti
romantická zřícenina z pohádky Z pekla štěstí 2 — Zříceniny tohoto původně bezvěžového hradu můžete znát např. z pohádek Z pekla štěstí 2 či O uloupené divožence, které se tu točily.
Santiniho magická osmicípá hvězda — Klášter je jedinečný hlavně pro Santiniho barokně gotický kostel. Osmicípá hvězda pod kupolí v sobě skrývá číselnou symboliku.
borový les se zajímavým bylinným podrostem — Nepůvodní borový les při úpatí Vlčí hory ze zajímavými bylinami v podrostu. Bor se mění v přirozený listnatý les. Přírodní památka.
rezidence pánů ze Švamberka — Kdysi velmi rozsáhlý hrad na osamělém skalnatém návrší a hlavní sídlo pánů ze Švamberka – elity českého panstva.
nevídaně se zužující hradní věž — Věž hradu se podobá zkomolenému kuželi; její tloušťka neubývá zevnitř, jak je u hradních věží zvykem, ale netypicky zvenčí.
louka s hořečkem drsným a hadím jazykem — Největšími zdejšími klenoty jsou hadí jazyk a hořeček drsný Sturmův, který v ČR přežívá už jen asi na 5 místech. Přírodní rezervace.
GPS:
49°40'47.084"N, 12°40'0.766"E
Kraj:Plzeňský kraj
Okres:Tachov
Obec:Přimda
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz