Hrad Sloup na Českolipsku je 30 m vysoká pískovcová skála, která s budovami na vrcholové plošině nápadně připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku. Sloup se sice označuje za hrad, ale ze středověké pevnosti se tu nedochovalo téměř nic; v 17. a 18. století byl celý areál barokně upraven a dobrých 100 let tu žili poustevníci – odtud původní název Poustevníkův kámen (Einsiedlerstein). Pravidelně se tu pořádají zajímavé akce.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 11. září 2013
Kategorie: Zajímavosti
Na jedné ze skalních vyhlídek je umístěna socha poustevníka Samuela Görnera, jež se stala symbolem sloupského hradu. Poustevník Samuel drží v rukou dalekohled a hledí ke skále s jeskyní v protější stráni, kterou sám vytesal a kde žil v letech 1718 až 1735 – jeskyně na jeho počest nese jméno Samuelova jeskyně. V roce 1735 Samuel přesídlil z jeskyně do poustevny na sloupském hradě, kde se věnoval zahradničení, výrobě brýlí a dalekohledů. V roce 1756 vykonal pouť do Říma a nakonec se usadil v opuštěné chýši na Svaté Hoře u Příbrami – zde byl jedné noci zavražděn a okraden o peníze, které si u něj uschovali poutníci.
Skalní kostel na hradě Sloup je oblíbeným místem pro pořádání svateb. Kostel je celý vytesán ve skále, není vysvěcen, a proto může sloužit svatebčanům nejrůznějších náboženských vyznání. Při svatebním obřadu je uprostřed kněžiště umístěn kamenný kvádr pokrytý modrým sametem a završen dvěma masivními dřevěnými svícny. Atmosféru svatebního obřadu dále umocňují žhnoucí svíčky na dvou kovaných pětiramenných svícnech po stranách kněžiště.
Hrad Sloup byl postaven koncem 13. století a byl majetkem rodu Berků z Dubé. V roce 1445 hrad dobyla a vypálila vojska Lužického Šestiměstí. V průběhu třicetileté války hrad zpustl. Na stávající podobě hradu se nejvýznamněji zapsalo období baroka. Koncem 17. století zde zahájil rozsáhlou přestavbu hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova, jehož úmyslem bylo vytvořit významné poutní místo. Tehdy vznikl skalní kostel a jižní terasy s motivy křížové cesty. Z původního hradu a poustevny se do dnešních dnů dochovalo několik místností a chodeb vytesaných ve skále » podrobná historie hradu Sloup.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách — Unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5–6bokého tvaru, které odkryla těžba čediče v 19. století; svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany.
největší umělé pískovcové podzemí v ČR — Podzemí vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes tu sídlí motorkářský klub – motorky mohou vjet přímo do podzemí.
mohutný skalní kyj — Skalní útvar svým vzhledem připomíná obří kyj. Měří přes 3 m a vznikl zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí.
nejlépe dochovaný hrad krále železného a zlatého — Raně gotický skvost dochovaný v téměř nezměněné podobě. Ve své době absolutně nedobytný hrad a sídlo nesmírné umělecké hodnoty; hradní kaple patří mezi naše nejkvalitnější architektury 13. stol.
terč hledačů pokladů — Po husitských válkách se na zříceninu Ralsko stahovali padělatelé mincí. Později i hledači pokladů, kteří to tu provrtali tunely a dírami jako ementál. Hrad je součástí přírodní rezervace Ralsko.
peklo z pohádky S čerty nejsou žerty — Jeskyně si zahrála peklo ve známé pohádce S čerty nejsou žerty. Vznikla v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel.
spojení starých a nových kultur — 21 čedičových sloupů v kruhu jako novodobá megalitická stavba. Má znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací.
čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor — Dominantní kuželovitý vrch u Nového Boru a čtvrtá nejvyšší hora v CHKO Lužické hory. I přes nevelkou nadmořskou výšku (750 m) panuje na vrcholu Klíče horské klima. Vrcholová plošina skýtá daleký kruhový rozhled. Přírodní rezervace.
8. největší rybník v ČR — S rozlohou 284 ha osmý největší rybník na našem území, založil ho v r. 1366 Karel IV. Vyhlášená rekreační oblast.
GPS:
50°44'10.588"N, 14°34'53.685"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Česká Lípa
Obec:Sloup v Čechách
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz