Keprník je se svojí nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku. Nachází se na jesenické hřebenovce, mezi obcemi Ostružná a Bělá pod Pradědem v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Na bezlesém vrcholu Keprníku se tyčí rulový skalnatý výchoz (mrazový srub) s nádherným kruhovým rozhledem na celé Jeseníky. Keprník je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník a přes jeho vrchol vede hřebenová naučná stezka S Koprníčkem keprnickými horami.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 28. září 2013
Kategorie: Zajímavosti
Vrchol Keprníku je bezlesý a nabízí jedinečný kruhový rozhled na celé Jeseníky, Králický Sněžník a Rychlebské hory. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Krkonoše, Beskydy, výjimečně také Malá Fatra a Tatry na Slovensku. Přímo na vrcholové skále Keprníku stojí žulová rozhledová růžice pro lepší orientaci v terénu.
Keprník je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník, původně nejstarší přírodní rezervace v Jeseníkách, vyhlášené již v roce 1903 knížetem Janem II. z Lichtenštejna. Jádro rezervace tvoří původní horské smrčiny pralesovitého charakteru. Chráněny jsou zde také poměrně rozsáhlá vrchoviště se vzácnou květenou a nevelké alpinské hole se skalními výchozy na vrcholech Keprník a Vozka.
Keprník je jedna z mála lokalit v Jeseníkách, kde se dochovaly půdní mrazové kopečky, tzv. thufury. Jedná se o pozůstatky mrazového zvětrávání v extrémně drsných podmínkách dob ledových. V rámci ČR jsou Jeseníky jediným pohořím, kde se thufury vyskytují a na Keprníku jsou nejlépe vyvinuté. Dochovalo se jich zde cca 60 kusů, ale i ty jsou ohroženy rozrůstající se nepůvodní klečí a sešlapem zvěře a turistů.
V místech, kde na Keprníku přechází les v alpinské hole, se vyskytují vlajkové formy smrku. Jedná se o smrky, které mají vlivem extrémních klimatických podmínek a převládajících větrů jednostranně vyvinutou korunu s větvemi, připomínající vlajku.
Na jihovýchodním svahu Keprníku, směrem do údolí Rudohorského potoka, se nachází kar, který v ledových dobách (cca přibližně před 11 tisíci lety) hostil menší horský ledovec.
středověký hornický skanzen u obce Zlaté Hory — Středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou zlatokopecké sruby a funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. stol. Návštěvníci si mohou vyzkoušet rýžování zlata.
nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice — Největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují v dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup zpoplatněn. Národní přírodní památka.
divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.
obří skalní prohlubně na Smolném vrchu v Rychlebských horách — Žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy, nacházející se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší mísa má průměr 1,5 m, hlobku přes 1 m a pojme asi 65 l vody. Národní přírodní památka.
skalní hradba odkrytá větrnou smrští — Velmi působivá skaliska s výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.
největší přečerpávací vodní elektrárna v ČR — Největší a nejvýkonnější vodní energetické dílo v ČR; v roce 2005 zvítězilo v internetové anketě serveru iDNES o největší div Česka. Známá horní vodní nádrž elektrárny byla vybudována na doslova odříznutém vrcholu hory Dlouhé stráně.
11. nejvyšší hora České republiky — Nejvyšší vrchol (1 424 m) stejnojmenného 3. nejvyššího pohoří v ČR a 11. nejvyšší hora naší země. Národní přírodní rezervace.
největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.
zřícenina obehnaná kruhovou zdí — Zajímavě věžovitě vybudovaný hradní areál byl obehnán okružní zdí, jejíž půdorys je z ptačího pohledu skvěle vidět.
propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.
GPS:
50°10'16.745"N, 17°7'0.936"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník, Šumperk
Obec:Ostružná
Doporučuji si přivstat a na Keprník se dostat ještě před východem slunce. Probouzející se krajina je díky neomezenému kruhovému výhledu prostě fantastická!
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz