Propast Macocha je se svými rozměry největší propastí svého druhu v celé střední Evropě. Najdete ji v Moravském krasu jako součást Amatérské jeskyně, nejdelšího jeskynního systému v ČR. Macochu si lze prohlédnout v rámci placené prohlídky jeskynního systému Punkevní jeskyně a ze dvou volně přístupných vyhlídkových můstků. Na dně propasti Macocha se nacházejí dvě krasová jezírka a dokonce zde jako na jediném místě v ČR roste vzácná kruhatka Matthiolova moravská.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. září 2021
Kategorie: Zajímavosti
Dno propasti Macocha si mohou návštěvníci prohlédnout i ze dvou vyhlídkových můstků:
Na dně propasti Macocha se nacházejí 2 krasová jezírka, napájená říčkou Punkvou. Hladiny obou jezírek během roku silně kolísají a za extrémních povodňových stavů vystoupají až o několik metrů a zalijí dno propasti:
Propast Macocha s největší pravděpodobností vznikla prolomením zesláblé stropní klenby obrovského podzemního dómu. Zbytky zborceného stropu se nachází v podobě sutí přímo na dně propasti. Rozměry propasti Macocha jsou tak rozsáhlé, že umožňují její celkové denní osvětlení.
První písemná zmínka o údajném sestupu na dno propasti Macocha pochází již z roku 1663. První ověřený sestup podnikl v roce 1723 mnich minoritského kláštera v Brně Lazarus Schopper. Po něm se uskutečnilo ještě asi 12 písemně zaznamenaných sestupů, jejichž charakter se postupně měnil v odborné expedice. V roce 1901 zahájil systematický průzkum Macochy významný archeolog Karel Absolon. Výsledkem jeho vědeckých výprav bylo detailní probádání samotné propasti i jeskyní na propast vázaných. Objevil zde jeskynní systém Punkevní jeskyně a macošské vodní dómy, které byly později zpřístupněny veřejnosti.
Na dně propasti Macocha roste jako na jediném místě v České republice krásná rostlinka kruhatka Matthiolova moravská (Cortusa Matthiol subsp. Moravica). Byla zde objevena v roce 1918 při výzkumné výpravě na dno propasti. Je považována za glaciální relikt (pozůstatek doby ledové).
nejkrásnější krápníková výzdoba v ČR — Jeskyně Balcarka je mimořádně bohatá na krápníky a se svou krápníkovou výzdobou patří k nejkrásnějším veřejnosti přístupným jeskyním v ČR. Před 15 000 lety v jeskyni sídlili lovci sobů a koní.
vstupte do přírodní kostelní kaple — Průchozí jeskyně s obří prostorou a skalním oknem, které ji osvětluje – opravdu si tu připadáte jako v nějaké kamenné kostelní kapli.
největší zpřístupněný podzemní dóm v ČR — V jeskyni uvidíte největší veřejnosti přístupný podzemní dóm v ČR a pozoruhodný Bambusový lesík ze vzácných hůlkových krápníků. Dóm má vynikající akustiku a občas se v něm pořádají koncerty.
nejnavštěvovanější jeskynní systém v ČR — Prohlídková trasa vede majestátními dómy, propastí Macocha a končí jedinečnou podzemní plavbou po říčce Punkvě.
největší zpřístupněné jeskyně v ČR — Nejrozsáhlejší zpřístupněný jeskynní systém u nás. Tvoří jej rozlehlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí.
zadívej se do zeleně Moravského krasu — Z rozhledny uvidíte „zelené vlny“ Moravského krasu, velkou část Brna, Pálavské vrchy a za extrémně dobré viditelnosti i rakouské Alpy.
Santiniho největší stavba na půdorysu řeckého kříže — Byly doby, kdy na toto prastaré mariánské poutní místo přicházelo 50 000 poutníků ročně. Kostel navrhl architektonický mág Santini Aichel.
2. nejdelší jeskynní systém v ČR — Společně s jeskyní Býčí skála 2. nejdelší jeskynní systém v ČR. Nachází se tu naše největší podzemní vodopádová kaskáda.
Dračí jeskyně nedaleko Křtin — Tajuplná jeskyně s expozicí, která vás s využitím „stroje času“ přenese do pravěku, kdy jeskyni obývala divoká zvířata a první lidé.
barevná pískovna — Bývalý lom na keramické písky vyniká pestrobarevnými kaolinickými jíly. Častá exkurzní lokalita.
GPS:
49°22'21.661"N, 16°43'52.815"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Blansko
Obec:Blansko, Ostrov u Macochy
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz