Mezi Mimoní a Českou Lípou se doslova plouží tak trochu pozapomenutá česká řeka Ploučnice. Bujně se klikatí a zařezává do břehů, čímž zpomaluje svůj tok a drží vodu v krajině – při povodních se rozlévá do prostoru, aniž by způsobovala jakékoliv škody. Nejzajímavější úseky jsou chráněny jako přírodní památky. Vodáky nadchne Průrva Ploučnice.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 16. prosince 2014
Kategorie: Zajímavosti
„Vedle meandrů Odry nejklikatější naše řeka. Nebo jinak: To co je pro Moravu a Slezsko Odra, to je pro Čechy Ploučnice. Kdysi jsem si říkával, že by ji slušelo jméno Ploužnice. Tak se svou nivou plouží, že pověstná maloasijská řeka Mendres, po níž se takové záhyby, zákruty a kličky jmenují meandry, je proti ní rovná stuha.“ — Václav Větvička (Poutník okouzlený rodnou zemí)
„Přes svoji krásu zůstala Ploučnice tak trochu zapomenuta. Nepovšimnuta slavnými umělci, kteří by ji představili ostatním. Možná jí to ve své době pomohlo ochránit od nánosu chat na jejich březích. Možná i proto na ni zapomněli, když se jiné řeky regulovaly. Možná jí to přehlížení nakonec bylo užitečné.“ — Petr Sklenička (Pronajatá krajina)
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách — Unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5–6bokého tvaru, které odkryla těžba čediče v 19. století; svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany.
česká Meteora a skalní sídlo poustevníků — Asi 30 m vysoká pískovcová skála, která s budovami na vrcholové plošině nápadně připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku. Téměř 100 let tu ve vytesaných skalních místnostech žili poustevníci, z nichž Samuel Görner se stal symbolem hradu.
největší umělé pískovcové podzemí v ČR — Podzemí vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes tu sídlí motorkářský klub – motorky mohou vjet přímo do podzemí.
mohutný skalní kyj — Skalní útvar svým vzhledem připomíná obří kyj. Měří přes 3 m a vznikl zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí.
nejlépe dochovaný hrad krále železného a zlatého — Raně gotický skvost dochovaný v téměř nezměněné podobě. Ve své době absolutně nedobytný hrad a sídlo nesmírné umělecké hodnoty; hradní kaple patří mezi naše nejkvalitnější architektury 13. stol.
terč hledačů pokladů — Po husitských válkách se na zříceninu Ralsko stahovali padělatelé mincí. Později i hledači pokladů, kteří to tu provrtali tunely a dírami jako ementál. Hrad je součástí přírodní rezervace Ralsko.
peklo z pohádky S čerty nejsou žerty — Jeskyně si zahrála peklo ve známé pohádce S čerty nejsou žerty. Vznikla v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel.
spojení starých a nových kultur — 21 čedičových sloupů v kruhu jako novodobá megalitická stavba. Má znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací.
čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor — Dominantní kuželovitý vrch u Nového Boru a čtvrtá nejvyšší hora v CHKO Lužické hory. I přes nevelkou nadmořskou výšku (750 m) panuje na vrcholu Klíče horské klima. Vrcholová plošina skýtá daleký kruhový rozhled. Přírodní rezervace.
GPS:
50°37'51.151"N, 14°43'5.940"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Česká Lípa
Obec:Mimoň
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz