iTRAS > Katalog > Panská skála

Panská skála

nejstarší chráněný geologický útvar v Čechách

Panská skála

Panská skála u Kamenického Šenova je nejstarším chráněným geologickým útvarem v Čechách (chráněna od r. 1933). Jedná se o unikátní až 12 m vysoké čedičové sloupy pravidelného 5–6bokého tvaru, které tu odkryla těžba čediče v 19. stol. Čedičové sloupy svým seskupením připomínají píšťaly varhan, proto se také Panské skále přezdívá Kamenné varhany. Pod skálou je v těžební jámě malé jezírko plněné dešťovou vodou.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 16. února 2015

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Panská skála, n…Panská skála, n…Panská skála, n…Panská skála, n…


Základní informace

Jaký je původ názvu Panská skála?

Název Panská skála vznikl z překladu německého názvu Herrnhausfelsen (Herrnhaus = panský dům), odvozeného od staršího lidového označení Gehörnhaus. Slovem Gehörn se ve zdejším kraji kdysi označovaly strmě čnějící skalní útvary.

Historie Panské skály v kostce

V místě Panské skály stávalo původně holé návrší s trojicí křížů na vrcholku – tzv. Křížový vrch či Kalvárie. Koncem 18. století se zde postupně začal lámat čedičový kámen, používaný jako materiál pro výstavbu patníků, obrubníků apod. Později se začal místní čedič vyvážet do zemí Beneluxu, kde se využíval pro stavbu přímořských hrází, protože je značně odolný proti mořské vodě.

Intenzivní těžba v 19. století začala poodkrývat pozoruhodnou vnitřní stavbu dnešní Panské skály v podobě štíhlých čedičových sloupů. Po odhalení této unikátní geologické scenerie se začaly objevovat první snahy lidí o záchranu tohoto jedinečného místa.

V roce 1904 se podařilo zastavit těžbu na samotném vrcholku Panské skály, takže lámání kamene se omezilo pouze do jejího předpolí. Vznikla zde těžební jáma, ve které se později vytvořilo malé jezírko. V roce 1948 byla těžba na Panské skále definitivně zastavena.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Oblasti (1) ~ Zajímavosti (36)
České středohoří

České středohoří

zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.



Hrad Sloup

Hrad Sloup

česká Meteora a skalní sídlo poustevníků — Asi 30 m vysoká pískovcová skála, která s budovami na vrcholové plošině nápadně připomíná slavné skalní kláštery Meteora v Řecku. Téměř 100 let tu ve vytesaných skalních místnostech žili poustevníci, z nichž Samuel Görner se stal symbolem hradu.



Pekelné doly

Pekelné doly

největší umělé pískovcové podzemí v ČR — Podzemí vzniklo v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel. Dnes tu sídlí motorkářský klub – motorky mohou vjet přímo do podzemí.



Čapská palice

Čapská palice

mohutný skalní kyj — Skalní útvar svým vzhledem připomíná obří kyj. Měří přes 3 m a vznikl zvětráváním hornin s rozdílnou tvrdostí.



Hrad Bezděz

Hrad Bezděz

nejlépe dochovaný hrad krále železného a zlatého — Raně gotický skvost dochovaný v téměř nezměněné podobě. Ve své době absolutně nedobytný hrad a sídlo nesmírné umělecké hodnoty; hradní kaple patří mezi naše nejkvalitnější architektury 13. stol.



Hrad Ralsko

Hrad Ralsko

terč hledačů pokladů — Po husitských válkách se na zříceninu Ralsko stahovali padělatelé mincí. Později i hledači pokladů, kteří to tu provrtali tunely a dírami jako ementál. Hrad je součástí přírodní rezervace Ralsko.



Jeskyně Pusté kostely

Jeskyně Pusté kostely

peklo z pohádky S čerty nejsou žerty — Jeskyně si zahrála peklo ve známé pohádce S čerty nejsou žerty. Vznikla v 18. stol. těžbou písku pro továrnu a brusírnu zrcadel.



Kamenný kruh Lemberk

Kamenný kruh Lemberk

spojení starých a nových kultur — 21 čedičových sloupů v kruhu jako novodobá megalitická stavba. Má znázorňovat spojení starých a nových kultur a civilizací.



Klíč

Klíč

čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor — Dominantní kuželovitý vrch u Nového Boru a čtvrtá nejvyšší hora v CHKO Lužické hory. I přes nevelkou nadmořskou výšku (750 m) panuje na vrcholu Klíče horské klima. Vrcholová plošina skýtá daleký kruhový rozhled. Přírodní rezervace.



Máchovo jezero

Máchovo jezero

8. největší rybník v ČR — S rozlohou 284 ha osmý největší rybník na našem území, založil ho v r. 1366 Karel IV. Vyhlášená rekreační oblast.



Kontaktní informace

Informační centrum
Prácheňská ul. 1023
Kamenický Šenov
471 14
Tel.:[+420] 487 767 401
Email:ic.prachen@seznam.cz

Poloha

GPS:
50°46'10.169"N, 14°29'5.308"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Česká Lípa
Obec:Kamenický Šenov, Nový Bor

Doporučení

Kolem r. 1950 jsem s rodiči bydlel v Kamenickém Šenově. Chodil jsem do 2.–4. třídy a Panská skála patřila mezi kluky k oblíbeným místům. Náš vlčák se zjevnou radostí se vrhal do jezírka za každým klacíkem. Je to krásné a romantické místo. Později jsem se s Panskou skálou setkal až ve filmu Pyšná princezna.

Petr Ambrož

důchodce

ampe@seznam.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz