Zobrazuji tip č. 41 z celkem 72 objektů typu Zajímavosti pro Pohansko:
empírový lovecký zámeček u Břeclavi — Elegantní podlouhlá budova s mohutnými postranními arkádami z počátku 19. stol. Zámeček stojí v unikátní lužní krajině Pohanska, přímo na valu velkomoravského hradiště. Uvnitř zámečku je instalována archeologická expozice, která hradiště dokumentuje.
barokní zámek a sídlo Regionálního muzea Mikulov — Barokní zámek Mikulov stojí na skalnatém kopci Zámecký vrch a tvoří jednu z hlavních dominant města Mikulov na Moravě. V prostorách zámku sídlí Regionální muzeum Mikulov s celou řadou zajímavých expozic a atraktivních sezónních výstav.
napodobenina římského vodovodu v lednickém parku — Romantická stavba Lednicko-valtického areálu z roku 1805, postavená jako napodobenina římského vodovodu, jež byl součástí zavlažovacího systému zámeckého parku. Zároveň sloužil jako umělý vodopád, kdy voda z akvaduktu spadala do vedlejšího rybníku.
empírový zámeček a rozhledna na Lednicko-valtický areál — Empírová stavba z počátku 19. století, zasvěcená antickému bohu Apollonovi, nacházející se na návrší u břehu Mlýnského rybníka v Lednicko-valtickém areálu. Chrám zdobí dórské sloupy a sochy Múz. Dnes oblíbená rozhledna na Lednicko-valtický areál.
1. Přírodní zahrada bez hranic — Zámecká bylinková zahrada byla vybrána jako první objekt do projektu Přírodní zahrada bez hranic. Roste zde cca 300 druhů bylin.
lužní les za plotem — Cenný fragment lužního lesa obehnaný plotem, aby do něj nemohla vbíhat vysoká zvěř a ničit jej okusem. Národní přírodní rezervace.
stepní lada s bohatým porostem třemdavy bílé — V silné populaci tu roste chráněná třemdava bílá, stovky kosatců pestrých a vstavačů vojenských. Přírodní památka.
trvání věků v přímém přenosu — Opuštěná cihelna s 20m stěnou, na které jsou krásně vidět jednotlivé vrstvy půd, usazované už od pravěku.
hnízdiště vlhy pestré — V lomové stěně bývalého zemníku hnízdí nádherná vlha pestrá; také se jedná o významné paleontologické naleziště. Přírodní památka.
jediná lokalita timoje trojlaločného v ČR — Prosluněné doubravy, v jejichž podrostu roste timoj trojlaločný – u nás ho nikde jinde nenajdete, běžnější je až na Blízkém východě.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz