Zobrazuji tip č. 41 z celkem 70 objektů typu Zajímavosti pro Přechod Českého středohoří:
kupovitá znělcová hora s výhledem na Mostecko — Majestátní vrch patří k nejmohutnějším ze skupiny tzv. mosteckých znělců. Je z něj pěkný výhled na Mostecko.
bratříček americké Ďáblovy věže — Hora u Bíliny s převýšením přes 300 m má mnoho společného s podobně vzniklou Ďáblovou věží v USA, kterou celosvětově proslavil film Blízká setkání třetího druhu. Jedná se o jeden z největších povrchových znělcových útvarů ve střední Evropě.
lokalita proslulého hořeneckého aragonitu — Nápadná a téměř holá čedičová kupa (původně sopečné těleso) se stepí u obce Hořenec v Českém středohoří. Území proslulo nálezy tzv. hořeneckých aragonitů – zdejší krystaly patří k nejdokonalejším krystalům aragonitu na světě! Přírodní rezervace.
rajský výhled do zahrady Čech — Z rezervace Holý vrch u Hlinné se vám naskytne doslova rajský pohled do „zahrady Čech“ – úrodné a šťavnaté krajiny Litoměřicka.
zřícenina s unikátní hradební zdí — V době založení jeden z největších hradů severních Čech. Dodnes se dochovaly rozlehlé zříceniny s vzácně zachovalým hradebním opevněním s původním cimbuřím a bránami.
zřícenina na vysoké čedičové skále — Ruiny středověkého hradu trůní na vysoké čedičové skále neobvykle příkře se zvedající nad své okolí. Výrazný skalnatý vrchol doslova vyčnívá mezi sousedními zaoblenějšími kupovitými kopci Českého středohoří.
výhled do Tlučenského údolí — Z této čedičové skály jsou pěkné výhledy do Tlučenského údolí, k Labi u Sebuzína a na západní část Českého středohoří.
hřib z lávy — Zvláštní 8 m vysoký kamenný hřib vzniklý vypreparováním z lávové horniny. Noha hřibu snadněji zvětrává, klobouk je naopak odolnější.
čedičová hora s rozlehlým třešňovým sadem — Majestátní čedičový vrch (509 m n. m.) ve tvaru komolého kužele (pozůstatek třetihorní sopečné činnosti). Na západním úpatí se rozléhá 23ha třešňový sad zvaný Třešňovka. Národní přírodní rezervace v CHKO České středohoří.
památná hora českého poutnictví — Dominantní čedičový vrch u Žalhostic v Českém středohoří a památné místo všech českých poutníků – na jeho vrcholu, kde dnes stojí mohutný kříž, dne 23. 10. 1836 velký český básník a poutník K. H. Mácha psal svoji poslední báseň. Přírodní památka.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz