iTRAS > Katalog > Středověké podzemí Tábor

Středověké podzemí Tábor

14 km městských sklepů

Nad rozlohou táborských městských sklepů se tají dech – některé zdroje uvádějí celkovou délku až 14 km! Často byly vyhloubeny ve 2–3 patrech a klesaly až 16 m pod dnešní úroveň terénu. V r. 1947 došlo k propojení sklepů několika domů za účelem prohlídkového okruhu, který tu můžete navštívit. Sklepy sloužily k uchovávání potravin, ale také jako útočiště během požárů a neklidných časů.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 9. ledna 2015

Kategorie: Zajímavosti


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (1) ~ Zajímavosti (32)
Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně

Malovaná jeskyně — Jeskyně vyniká barevností stěn a stropů – střídají se tu vrstvy tmavozelených amfibolitů s bělostnými, žlutými a hnědými partiemi mramorů.



Poutní kostel Klokoty

Poutní kostel Klokoty

dotek lidského utrpení — V r. 1421 tu Žižka upálil 300 členů náboženské sekty Adamitů, r. 1477 poutní areál poškodila pruská vojska, v r. 1950 byl klášter zrušen.



Písečný přesyp u Vlkova

Písečný přesyp u Vlkova

česká Sahara — Jeden z nejvýznamnějších písečných přesypů v ČR. Okolní krajinu převyšuje o 4–6 m a je široký asi 80 m. Přírodní rezervace.



Radiomaják Vožice

Radiomaják Vožice

navigace pro letadla — Všesměrový radiomaják nad Smilovými Horami se používá v přístrojové navigaci pro určení směru letu letadel.



Stádlecký most

Stádlecký most

poslední řetězový most v ČR — Poslední dochovaný řetězový most na našem území a zároveň ojedinělý most svého druhu v celé Evropě. Byl postaven v letech 1847–1848 u Podolska, v letech 1960–1975 rozebrán a přemístěn na dnešní místo.



Ústějovská lípa

Ústějovská lípa

kmen vykotlaný do podoby koryta — Památná lípa obsadila 3. místo v soutěži Strom roku 2005. V r. 1942 vichřice srazila původní kmen, který je vykotlaný do tvaru koryta.



Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

kostelní věž s bytem věžného — Kvůli častým požárům v Táboře bydlel v kostelní věži věžný, který v noci každých 15 minut troubil, aby si udržel bdělost.



Benešova vila Sezimovo Ústí

letní dům prezidenta Edvarda Beneše — Benešovi zde rádi odpočívali a scházeli se s přáteli, mj. i Karlem Čapkem či Janem Masarykem. V zahradě má Edvard Beneš hrobku.



Botanická zahrada Tábor

2. nejstarší botanická zahrada v ČR — Nejrozlehlejší je arboretum s domácími i cizokrajnými dřevinami. Nechybí ani jezírko, alpinum, skleníky s orchidejemi, sukulenty…



Černýšovické jalovce

největší jalovcový porost jižních Čech — Na ploše smýceného lesa kvůli ochraně elektrického rozvodu roste přes 300 exemplářů ohroženého jalovce obecného.



Kontaktní informace

Žižkovo náměstí 2
Tábor
390 01
Tel.:[+420] 381 254 286
Email:objednavky@husitskemuzeum.cz
Web:husitskemuzeum.cz

Poloha

GPS:
49°24'50.871"N, 14°39'28.827"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Tábor
Obec:Tábor

© 2009–2021 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz