iTRAS > Katalog > Svatá Hora u Příbrami

Svatá Hora u Příbrami

barokní svatyně a věhlasné poutní místo

Svatá Hora u Příbrami

Barokní architektonický skvost a jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v ČR. Chrám s ambity a rezidencí vystavěli jezuité v letech 1658–1675 podle plánů předního architekta Carlo Luraga (pražské Klementinum); na výzdobě se podíleli významní umělci a řemeslníci jako sochař Jan Brokoff a malíř Petr Brandl; kryté schody projektoval K. I. Dientzenhofer. Svatyni papež povýšil na baziliku minor.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 18. dubna 2014

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Svatá Hora u Př…Svatá Hora u Př…Svatá Hora u Př…Svatá Hora u Př…



Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Sport (1) ~ Ubytování (2) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (24)
Meandr Vltavy u Solenic

Meandr Vltavy u Solenic

solenická podkova — Pěkný výhled na meandr ze skalního ostrohu Na Vraném. Obtížnější přístup.



Větrný mlýn Příčovy

Větrný mlýn Příčovy

torzo prastarého kamenného mlýna — Ruiny/zříceniny jednoho z našich nejstarších větrných mlýnů holandského typu. Byl postaven z místní věhlasné žuly.



Viklan Ve Vindiši

Viklan Ve Vindiši

z poloviny odtěžený a v lese ztracený viklan — Viklan okouzluje svou mohutností, a to i přesto, že byl v dávných dobách z poloviny odtěžen. Dnes leží zapomenut v borovém lese.



Drbákov–Albertovy skály

Drbákov–Albertovy skály

zachovalé lesy nad Slapskou přehradou — Národní přírodní rezervace se zachovalými květnatými háji a suťovými lesy s hojným tisem červeným. Územím vede naučná stezka, která vás zavede na strmé Bílé skály a nabídne úžasné výhledy do údolí Vltavy.



Hrad Ostrý u Milešova

Hrad Ostrý u Milešova

zřícenina naproti Hromové hoře — Zřícenina na strmém (ostrém) kopci, odkud je pěkný výhled na sousední Milešovku alias Hromovou horu – nejvyšší horu Českého středohoří.



Husova kazatelna

Husova kazatelna

největší viklan v České republice — Dvoumetrový žulový balvan, představující největší viklan v Česku. Nachází se v lesíku u Žemličkovy Lhoty, v místech, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus. Na temeni kazatelny je půlmetrová prohlubeň, zvaná obětní mísa. Přírodní památka.



Kostel Nejsvětější Trojice Dublovice

Kostel Nejsvětější Trojice Dublovice

oltář vyšperkovaný obrazem Petra Brandla — Zdejší barokní oltář je dílem žáka Brokoffa a je osazen obrazem od Petra Brandla. V kostele je pochována dcerka Jakuba Krčína.



Rozhledna Kuníček

Rozhledna Kuníček

střední Povltaví jako na dlani — Jedna z nejhezčích moderních telekomunikačních věží v ČR. Je z ní kruhový výhled na střední Povltaví Českou Sibiř, Brdy a Šumavu.



Skanzen Vysoký Chlumec

Skanzen Vysoký Chlumec

muzeum vesnických staveb středního Povltaví — Uvidíte tu četné lidové stavby Sedlčanska pocházející z 18.–20. století a to včetně původního vybavení.



Zámek Dobříš

Zámek Dobříš

zámek z pohádky Princezna ze mlejna — Jedna z nejkrásnějších ukázek francouzského rokoka u nás a místo natáčení pohádky Princezna ze mlejna. U zámku se projdete opečovávanou francouzskou zahradou a přírodní památkou Dobříšský park.



Kontaktní informace

Římskokatolická farnost
Svatá Hora 591
Příbram II.
261 01
Mobil:[+420] 603 797 393
Tel.:[+420] 318 429 930
Email:basilica@svata-hora.cz
Web:svata-hora.cz

Poloha

GPS:
49°41'7.950"N, 14°1'5.235"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Příbram
Obec:Příbram

© 2009–2021 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz